Nejlepším řešením v případě krmení našich psích lásek je postupovat podle hesla „prevence výživou“ a volit takovou stravu, která zdraví čtyřnohého přítele posiluje a poskytuje mu obranu před negativními vnějšími vlivy. „Soustředit bychom se měli především na kvalitu produktu, který zvířeti servírujeme. Proto se zcela vyvarujte všech ‚dobrot', které obsahují nevhodné suroviny, jako je například sója. Stejně tak by se ve složení neměla nacházet chemická dochucovadla nebo antioxidanty jako BHT a BHA,“ říká Martin Kváš, nutriční specialista značky Brit.

6405f1885c223blobid0.png

Strašák jménem obezita

Někteří psi mají k obezitě sklony. V tomto případě se musíme snažit vyvažovat příjem a výdej pejskovy energie. „Při odměřování ideální porce můžeme vzít jako návod krmnou tabulku na obalech, hlavní důraz bychom však měli klást na tělesnou kondici pejska. Ta je nejlepším ukazatelem správně zvolené krmné dávky. Mladé psy je nutné krmit tak, aby jejich růst odpovídal typické růstové křivce jejich plemene, aby hlavně netloustli,“ uvádí Kváš.
Velkým nešvarem je krmení psů lidským jídlem. Nedělá jejich bříškům dobře. Sůl a koření obsažené v pokrmech na páníčkově talíři našim chlupáčům škodí a společně s kakaem nebo třeba čokoládou patří na seznam věcí, které by měly být psům zapovězené úplně – jejich toxické účinky mohou totiž způsobit i smrtící otravu. Mezi méně závažné následky nevhodného přikrmování poté patří problémy se zubním kazem, zažíváním a nadměrnou hmotností.

6405f171638b4obrazek.png

Je to alergie, nebo není?

Častým trápením chovatelů jsou pak alergie či přecitlivělost na jednotlivé složky krmiva. Někdy je ale těžké určit na které. Každopádně je asi nejlepší zkusit změnu stravy. „Jako prevence potravinové alergie slouží hypoalergenní krmiva, v jejichž složení nejsou zakomponovány nejčastější alergeny jako je pšenice, sója nebo kuřecí maso. Důležitý je i výběr vhodného proteinu,“ vysvětluje Martin Kváš. U krmiva je důležitá také vysoká stravitelnost, která přispívá k celkovému zdraví trávicího traktu. V současné době se proto do popředí dostává hmyzí protein, který je lehce stravitelný a alergie nevyvolává. Najdete ho například v nové řadě granulí Brit Care Sustainable, která klade důraz jak na zdraví psů, tak na životní prostředí.

6407663c3ee27blobid0.png

Zdraví podpoří i bylinky

Kromě základních, nepostradatelných živin pro zdraví pejska může potrava obsahovat ingredience, které sice nejsou pro organismus nezbytné, ale významně ovlivňují jeho zdraví. Takové látky se do psího krmiva přidávají čím dál častěji. Proto i v nové řadě Brit Care Sustainable můžete objevit srdečník na posílení srdce, rakytník s protizánětlivými účinky nebo probiotika na podporu mikrobiální imunity či ostropestřec pro dobré trávení a správnou činnost jater. No, nemají se ti naši psi často lépe než my? Více na www.krmivo-brit.cz.

Další tipy nejen z oblasti výživy psů najdete na www.mazliccivpohybu.cz

Reklama