Petra (43) si brala před šestnácti lety. Byl pro ni doslova princem na bílém koni. Neodsuzoval ji pro kila navíc, bral ji takovou, jaká byla. Dobře věděl, co je nadváha. A časem se i on propracoval k obezitě. Aby ne, když oba rádi jedli, a chystali si opulentní hostiny. „Vůbec netuším, jak se mi podařilo otěhotnět. Lékaři mě varovali, že jestli nezhubnu, mám na dítě zapomenout. Trochu jsem sice v těhotenství bojovala s cukrovkou, ale jinak bylo vše bez problému a já porodila zdravou holčičku,“ říká Marcela, která po porodu kilogramy, které ztratila v těhotenství, zase rychle nabrala. A i k nim i něco navrch.

Oči jí otevřel až pediatr. „Naše Mája v sedmi letech vážila přes čtyřicet kilogramů, a já dostala vynadáno. Prý jí zadělávám na obrovské zdravotní a psychické problémy. Tehdy jsem ho odbyla, ale stejně mi to strašilo v hlavě. Mám jít příkladem. Jenže to se lehko řekne,“ vzpomíná Marcela s tím, že přeci jen vyhledala odbornou lékařskou pomoc. Chtěla do léčby zapojit i svého muže, ale neúspěšně.
5bf2a08fe4e9eobrazek.jpg
„Řekl, že nebude nikomu dělat šaška. Prý je se svou postavou smířený a vyhovuje mu. I já se mu prý líbím, jaká jsem. Místo podpory mi vmetl do tváře, že vůbec netuším, co takové hubnutí obnáší, a stejně to nezvládnu,“ vypráví Marcela, která se ale nenechala zviklat. Hlavně kvůli dceři. Během roku a půl přísného režimu zhubla padesát kilogramů. A zdravěji začala žít i její dcera. Ta zatím sice nezhubla až tak, aby se vešla do tabulek ideální váhy, ale pochopila, že chutnat může i zdravé jídlo.

„Každý mě chválí a já jsem na sebe taky neskutečně pyšná. Vždyť sedmdesát kilogramů jsem vážila naposledy na střední! Konečně mám postavu, na kterou mohu obléknout normální oblečení, zmizely i některé zdravotní obtíže. Na zdravější jídelníček a pohyb jsem si už zvykla, nemám s ním problém. Ne tak můj muž,“ trápí se Marcela. Od té doby, co šla její kila dolů, začal na ni být zlý a jejich vztah směřuje od desíti k pěti.

„Přestal se mnou komunikovat, a když už něco řekne, tak je to jen ponižování a urážky. Odmítá se mnou kamkoli chodit, protože mu je po mém boku trapně. Jenže ani já sama nikam nesmím. Začal na mě děsně žárlit a dělá mi scény. To vše jen proto, že jsem zhubla. Závidí mi snad, že se teď cítím báječně a konečně taky přitažlivá? Tak proč se nepokusí shodit kila i on? Vždyť chlapům to jde mnohem jednodušeji. O tom ale pořád nechce ani slyšet. Prý bych ho měla milovat takového, jaký je. Nechce chápat, že příčinou mého naléhání není jeho postava, ale chování. Nerada bych za svou postavu snů zaplatila rozvodem! Jenže tloustnout kvůli němu nehodlám,“ dodává Marcela.

Čtěte také: