vegi

Máte malé děti? Pak určitě dbáte o jejich zdraví a snažíte se, aby se také zdravě stravovaly. Proto se jim také snažíte podávat přirozené zdroje vitaminů – ovoce a zeleninu. A tady v nemalém množství případů nastává problém. Dítě zeleninu zkrátka odmítá.

„Zelenina je unikátní z hlediska sníženého obsahu energie, zvýšeného obsahu mikroživin, vlákniny a u některých druhů i vody,“ řekl pro Ženu-in výživový poradce Ivan Mach.

Mějte trpělivost

Zelenina má v jídelníčku dětí nenahraditelnou roli. Jedním z možných řešení je nechat dítě zeleninu několikrát ochutnat. „Nejen dětem, ale i nám se občas stává, že nám nějaká potravina zachutná až po tom, co ji několikrát zkusíme. Aby nám ta konkrétní potravina chutnala, je dobré mít ji spojenou s nějakou pěknou vzpomínkou,“ radí poradkyně pro dětskou výživu Dora Toulcová. Pamatujte, že na ochutnání stačí jen málo, třeba jen jediné kousnutí do kousku nové zeleniny nebo ovoce.

Rozhodně ale nenuťte dítě zeleninu jíst. Zkuste ji spíše postupně přidávat do jídel například formou oblohy. Rodiče by měli jít v tomto ohledu příkladem.

„Do jisté míry lze zeleninu nahradit dužnatým ovocem, které je vzhledem k vysokému obsahu vody také chudší na energii. Některé druhy cereálií jsou také bohaté na vlákninu, ale obsahují dost sacharidů - proto se hodí zejména ráno jako tzv. cereální snídaně (ovesné vločky, celozrnné pečivo). Kdo odmítá čerstvou zeleninu, bývá tolerantní k dušené či nakládané, a naopak,“ říká Mach.

Děti jsou estéti

vegi

Děti často hodnotí jídlo podle vzhledu. A mají rády malé křupavé dobrůtky, které spořádají dvěma sousty. Toho můžete patřičně využít. Vhodné je různé druhy zeleniny připravit na talířek a nechat jej volně k dispozici na stole při jídle. Když je zelenina atraktivně přichystaná a nakrájená na kousíčky, je větší pravděpodobnost, že to dítě zláká ji ochutnat.

Možná své děti i vy často napomínáte, aby si s jídlem nehrály. Někdy to však může být spíše na závadu. Pokud si děti posouvají jídlem na talíři, stavějí si tam hromádky a podobně, nemusí to znamenat, že se v jídle jenom „rýpou“ a nesnědí nic.  Občas děti potřebují víc času, aby se s novým pokrmem seznámili a takové hraní jim v tom pomáhá.

Když zapojíte fantazii, můžete je právě pomocí hry naučit jíst zeleninu. Zkuste jim dát oloupanou zeleninu a ovoce a nechat je, ať si do nich vykrajují smajlíky, obličeje nebo zvířátka. Můžete se spolehnout, že jídlo nezůstane jen na talíři, ale i v žaludku dítěte.

Mějte ovoce a zeleninu po ruce

Když přijdou děti za školy, nebo je jen honí mlsná, hledají něco na zub. Mějte pro tyto případy přichystanou naaranžovanou zeleninu v lednici nebo na stole. I my totiž nejčastěji sáhneme po tom, je co po ruce, a pokud možno bez práce. Nebojte se také dávat dětem zeleninu s sebou do školy. „Někdy je problém v tom, že děti musí čelit posměškům spolužáků, když si o přestávkách třeba chroupou mrkev. Pokud si dítě dokáže hrdě před ostatními rozbalit zeleninovou svačinu, je to opravdová osobnost,“ říká Dorka Toulcová.

Jak jsou na tom vaše děti? Odmítají jíst zeleninu, nebo s ní nemají problém? Co jste dělala pro to, aby začaly zeleninu jíst?