Psi nesnáší dlouhodobou samotu dobře
Prvně je důležité říct, že psi nemají rádi samotu. Jsou rádi ve své smečce. Ať už psí, nebo lidské. Samozřejmě umí být sami, ale pro některé jedince to může být náročné na psychiku, především opakovaná mnohahodinová samota. U lidí, kteří si nemohou brát zvíře do zaměstnání, je tedy ke zvážení, jestli je vůbec dobré si psa pořizovat s vědomím, že bude každý den mnoho hodin sám. Mnoho lidí navíc psa po práci krátce vyvenčí a potom ho opět nechají samotného doma a jdou za večerní zábavou. Pejsek ale nepotřebuje jen pravidelnou potravu a venčení, ale také socializaci se svým pánem.

akita-doma-seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Nenechte zvíře déle než 8 hodin samotné
Rozhodně není dobré, aby pejsek byl sám více než 7 či 8 hodin. Je to špatné pro jeho psychiku i ze zdravotního hlediska, protože se nemůže vyprázdnit. Dlouhodobé zadržování moči může psům přivodit nemoci ledvin, močové kameny i oslabení svalů močového měchýře, což vede k pozdější inkontinenci. Pejska proto, než ho necháte delší dobu samotného, pořádně vyvenčete. Dobré je alespoň 30 minut aktivní vycházky, kdy se pejsek i pořádně unaví. Zkuste ho co nejvíce zabavit, hrát si s ním, trochu mu vynahradit to, že bude mnoho hodin sám.

Pozor na psy z útulku
Délka toho, jak pes může zůstat sám, je také daná jeho věkem a tím, jak je naučený. Pokud máte psa například z útulku, tak ho musíte na samotu učit postupně, mohla by se u něj rychleji vybudovat tzv. separační úzkost. Pokud máte štěně, také ho musíte učit samotě postupně. Malý pejsek ještě neumí udržet dlouho moč.

„Dramatické“ loučení i vítání může být chyba
Pokud odcházíte do práce nebo se z ní naopak po mnoha hodinách vracíte, zkuste se dramaticky se zvířetem neloučit či vítat. Psi jsou velmi citlivá stvoření a pokud se s nimi emocionálně loučíte, ještě více u nich podpoříte to, že budou mít pocit, že se děje něco „dramatického“. Spíše při odchodu dělejte, že se nic neděje, psovi to časem přijde běžné. Pejska si tak nejlépe 5 až 10 minut před vaším odchodem vůbec nevšímejte a nemazlete se s ním. Dobré je také psům těsně při odchodu říkat, aby šli na své místo. Jakmile přijdete domů, je nutné vzít pejska hned ven. Máte-li zvíře na zahradě, i přesto nezanedbávejte pravidelné vycházky (alespoň 1x denně). Pes se potřebuje pořádně proběhnout, což často na zahradě nelze.

Pozor na zkažené krmivo a pitný režim
Rozhodně pejskovi doma nechte čerstvou vodu. Někteří pejskaři se obávají, že pes bude hodně pít, resp. bude potřebovat víc čůrat, takže pejskům nenechávají doma moc vody. A to je velká chyba. Pes potřebuje přístup k vodě celý den. Sám si „rozvrhne“, jak bude pít. Také si naplánujte venčení a krmení. Důležité je, aby byl pejsek po venčení chvilku v klidu, než dostane krmivo. „Pokud tedy spěcháte do práce, tak myslete na to, že pes by měl po venčení alespoň 30 minut odpočívat, než dostane potravu. Předejdete tak potencionální torzi žaludku. Ta je nebezpečná a bohužel velmi častá u větších plemen. V misce by měl mít pejsek jen tolik krmiva, kolik víte, že opravdu sní. Pokud krmíte konzervami či čerstvým masem, tak by se během dne mohlo jídlo zkazit,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies a dodává: „Před odchodem se také ujistěte, že máte „schované“ i ostatní jídlo či zbytky. Pejsci velmi rádi například vyjídají jídlo ze špatně zavřeného odpadkového koše či některá hbitá plemena mohou vyskočit i na kuchyňskou linku a zde spořádat něco, co jejich žaludku neprospěje.“

Zabavte pejska
Pokud žijete v bytě, před odchodem nechte pejskovi (bezpečně) otevřené okno, aby byl na čerstvém vzduchu a mohl poslouchat ruch ulice. Máte-li zabezpečený balkon, nechte ho také otevřený, aby pejsek mohl jít pozorovat ven, ukrátí se mu tím čas. Můžete také nechat zapnuté rádio nebo televizi, aby měl pejsek zvukovou kulisu a nepřipadal si tak sám. Především pokud si rádio, televizi a hudbu pouštíte, když jste doma běžně. Například na YouTube najdete mnoho kanálů, kde jsou k dispozici speciální hudební mixy pro psy. Než odejdete, je dobré dát pejskovi pamlsek, který ho zabaví. A vy můžete v klidu odejít do práce. Naučte si pejska také hrát s různými psími hračkami, které ho zabaví. Například ty, do kterých se dají dát pamlsky. Zvíře si krátí čas tím, že se je snaží dostat ven.

Zdroj: Yoggies, Jiří Švihálek, Youtube