Plané neštovice se řadí k vysoce nakažlivým, a po celém světě také nejčastějším infekčním onemocněním. Ročně se jimi jen v Česku nakazí až 50 tisíc obyvatel. Pokud se s infikovaným člověkem setká neimunní jedinec, který onemocnění neprodělal nebo nebyl očkován, existuje 90% šance, že se nakazí.
Jak se můžete nakazit?
Virus se přenáší vzduchem i přímým kontaktem s nemocným člověkem, nejsnáze v uzavřených prostorech. Ačkoli jsou nejčastěji pacienty děti do deseti let věku, onemocnět mohou i dospělí. Obzvláště nebezpečná je infekce pro nastávající maminky, u nichž může vyvolat až potrat.
Inkubační doba planých neštovic trvá v rozmezí od 10 do 21 dní, u malých miminek může i déle. Zrádné je, že nakazit se lze už ve chvíli, kdy nakažený jedinec o své nemoci ještě neví. Infekční je totiž už dva dny před výsevem typické vyrážky a následně i sedm dnů po té, co se pupínky objeví.
Věděli jste, že planými neštovicemi se můžete nakazit i od pacienta s pásovým oparem? Ten totiž způsobuje stejný virus - varicella-zoster. |
Průběh onemocnění
Léčba planých neštovic
Pokud se během onemocnění nevyskytnou komplikace, podávají se nemocnému pouze podpůrné prostředky pro snížení teploty a proti svědění. Důležité je, aby pacient zůstal během prvních dní na lůžku. Až když se cítí lépe, není třeba jej omezovat v aktivitách, ovšem mimo společnost. Jakmile dojde ke zhojení puchýřků a stanou se z nich stroupky (zhruba po týdnu), může dítě zpět mezi zdravé, nemělo by již být infekční. Než se vyrážka úplně zahojí, může to trvat i 20 dní.
Pozor na komplikace
Plané neštovice většinou proběhnou bez komplikací, ale to neznamená, že k nim nemůže dojít. Ročně jsou kvůli nim v Česku hospitalizovány stovky dětí. „V pětileté studii* jsme zpracovali výsledky u 1 400 dětí do 15 let, které onemocněly planými neštovicemi, a byly v Česku hospitalizovány. Zjistili jsme, kolik se s tímto onemocněním pojí komplikací. Byly mezi nimi změny v jaterních testech, impetigo a hnisavé puchýře nebo zánět mozku, respektive u dětí hlavně zánět mozečku, který vede k poruchám rovnováhy, přepadávání. Například dítě, které už jedlo lžící, se najednou netrefilo do pusy,“ vyjmenovává možné komplikace planých neštovic doc. MUDr. Vilma Marešová, CSc. z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK Nemocnice Na Bulovce.
Mezi možné závažné komplikace planých neštovic, které mohou v tom nejhorším případě skončit i smrtí, patří například těžké bakteriální kožní infekce, nekrotizující fasciitida a pyomyositida, zápal plic, zánět mozkových blan či encefalitida, záněty kloubů, srdce, ledvin, varlat, jater nebo struktur oka (duhovky). |
Záměrně nakazit dítě? Raději ne!
Mezi běžnou praxi některých rodičů patří cílené nakažení dítěte virem planých neštovic. Prostě proto, aby mělo tuto nemoc „za sebou“ a nehrozilo, že ji prodělá v nevhodnou dobu, například o dovolené. Nezřídka se „nabídka viru“ maminkou nemocného dítěte objeví třeba i na sociálních sítích. To je ale velká chyba! Právě tím můžeme dítě vystavit těžším projevům nemoci nebo dokonce riziku komplikací.
„Čím uzavřenější prostor, tím vyšší koncentrace viru v ovzduší. Jedná se o nákazu přenášenou vzduchem. Tím pádem v malém, nevětraném dětském pokoji s nemocným dítětem může být infekční dávka vysoká, a dítě tak může mít těžší průběh nemoci. Také proto bývá závažný průběh nemoci s masivním výsevem vyrážky nejen na kůži u vnímavých rodinných příslušníků, s nimiž je nemocný po celou dobu v kontaktu,“ upozorňuje docentka Marešová s tím, že mnohem lepším řešením, než záměrné nakažení dítěte, je jeho včasné očkování proti planým neštovicím.
Očkování proti planým neštovicím
Vakcinace proti planým neštovicím se u malých dětí nad jeden rok věku nejčastěji provádí současně s očkováním vakcínou MMR proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (od 13. do 18. měsíce věku dítěte). Existuje dokonce i vakcína, která všechny čtyři zmíněné očkovací látky spojuje, takže dítě dostane jen jednu injekci. Očkovat proti planým neštovicím však lze i separátně. Celkem se podávají dvě dávky vakcíny v minimálním intervalu 3 měsíců u dětí a 4 týdnů u dospívajících a dospělých. Pokud se pro očkování rozhodnete, počítejte s tím, že není hrazeno ze zdravotního pojištění. Cena jedné vakcíny se pohybuje kolem 1 500 Kč.
(*)Citace: Marešová V., Malý M., Kynčl J., Bronská E., Beneš Č.: Varicella and its complications: a five-year retrospective analysis of hospitalized patients. Antibiotiques 2006; 8:131-135.
Čtěte také:
- Na takzvané dětské nemoci můžeme zemřít i v dnešní době, varuje docentka Vilma Marešová
- Přehled povinného očkování dětí v Česku: Maminky, pozor, je plné změn!
Nový komentář
Komentáře
Od pásového oparu - dostat neštovice jsem nevěděla
nenechávala bych je cíleně nakazit , nikdy
kamaradky nechali deti nakazit a nemeli zadne vazne problemy, podle okolnosti to udelame taky tak
nenechala jsem děti nakazit úmyslně, ale zatím je neměly, bojím se, že v dospělosti to u nich bude mít horší průběh...
co znám všechny děti co se nakazily úmyslně, tak ani jedno nemělo žádné závažné problémy a tu imunitu si tím udělají.Popravdě raději jsem dala děti k nakaženým než do nich cpát vakcíny. Asi se o tom až moc mluví a maminky si moc čtou plno brožur. Doufám,že mě tu teď napadnete jaká jsem matka :D. Ale dělalo se to tak vždycky proč vakcíny na vše?
To bych nikdy neudělala.
Zajímalo, jestli už tu má někdo s vakcínou proti neštovicím zkušenost. Uvažuji o tom, že bych tím nechala synka oočkovat, ale zajímaly by mě případně jestli jsou na to nějaké poočkovací reakce atd. Nejde se tu nějaká maminka?