Plané neštovice se řadí k vysoce nakažlivým, a po celém světě také nejčastějším infekčním onemocněním. Ročně se jimi jen v Česku nakazí až 50 tisíc obyvatel. Pokud se s infikovaným člověkem setká neimunní jedinec, který onemocnění neprodělal nebo nebyl očkován, existuje 90% šance, že se nakazí.
5afeb060d5eacobrazek.jpg

Jak se můžete nakazit?

Virus se přenáší vzduchem i přímým kontaktem s nemocným člověkem, nejsnáze v uzavřených prostorech. Ačkoli jsou nejčastěji pacienty děti do deseti let věku, onemocnět mohou i dospělí. Obzvláště nebezpečná je infekce pro nastávající maminky, u nichž může vyvolat až potrat.

Inkubační doba planých neštovic trvá v rozmezí od 10 do 21 dní, u malých miminek může i déle. Zrádné je, že nakazit se lze už ve chvíli, kdy nakažený jedinec o své nemoci ještě neví. Infekční je totiž už dva dny před výsevem typické vyrážky a následně i sedm dnů po té, co se pupínky objeví.

Věděli jste, že planými neštovicemi se můžete nakazit i od pacienta s pásovým oparem? Ten totiž způsobuje stejný virus - varicella-zoster.

Průběh onemocnění

5afeb0da90a43obrazek.jpgPrvní projevy onemocnění mohou připomínat běžnou virózu. K celkové únavě a nechutenství se přidává zvýšená teplota nebo zimnice. Až dva dny před výsevem vyrážky se přidá bolest hlavy a teplota vystoupá i lehce nad 39 °C, kde se může udržet až 4 dny. Červené pupínky, které se postupně mění v puchýřky a následně stroupky, se nejprve objevují na hlavě a na trupu, následně se postupně šíří na celé tělo. Pupínků bývají stovky (někdy jen desítky, nebo naopak více než 1 500) a vyskytnout se mohou i na sliznicích, takže třeba i v ústech nebo pochvě.

Léčba planých neštovic

Pokud se během onemocnění nevyskytnou komplikace, podávají se nemocnému pouze podpůrné prostředky pro snížení teploty a proti svědění. Důležité je, aby pacient zůstal během prvních dní na lůžku. Až když se cítí lépe, není třeba jej omezovat v aktivitách, ovšem mimo společnost. Jakmile dojde ke zhojení puchýřků a stanou se z nich stroupky (zhruba po týdnu), může dítě zpět mezi zdravé, nemělo by již být infekční. Než se vyrážka úplně zahojí, může to trvat i 20 dní.

Pozor na komplikace

Plané neštovice většinou proběhnou bez komplikací, ale to neznamená, že k nim nemůže dojít. Ročně jsou kvůli nim v Česku hospitalizovány stovky dětí. „V pětileté studii* jsme zpracovali výsledky u 1 400 dětí do 15 let, které onemocněly planými neštovicemi, a byly v Česku hospitalizovány. Zjistili jsme, kolik se s tímto onemocněním pojí komplikací. Byly mezi nimi změny v jaterních testech, impetigo a hnisavé puchýře nebo zánět mozku, respektive u dětí hlavně zánět mozečku, který vede k poruchám rovnováhy, přepadávání. Například dítě, které už jedlo lžící, se najednou netrefilo do pusy,“ vyjmenovává možné komplikace planých neštovic doc. MUDr. Vilma Marešová, CSc. z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK Nemocnice Na Bulovce.

Mezi možné závažné komplikace planých neštovic, které mohou v tom nejhorším případě skončit i smrtí, patří například těžké bakteriální kožní infekce, nekrotizující fasciitida a pyomyositida, zápal plic, zánět mozkových blan či encefalitida, záněty kloubů, srdce, ledvin, varlat, jater nebo struktur oka (duhovky).

Záměrně nakazit dítě? Raději ne!

Mezi běžnou praxi některých rodičů patří cílené nakažení dítěte virem planých neštovic. Prostě proto, aby mělo tuto nemoc „za sebou“ a nehrozilo, že ji prodělá v nevhodnou dobu, například o dovolené. Nezřídka se „nabídka viru“ maminkou nemocného dítěte objeví třeba i na sociálních sítích. To je ale velká chyba! Právě tím můžeme dítě vystavit těžším projevům nemoci nebo dokonce riziku komplikací.

„Čím uzavřenější prostor, tím vyšší koncentrace viru v ovzduší. Jedná se o nákazu přenášenou vzduchem. Tím pádem v malém, nevětraném dětském pokoji s nemocným dítětem může být infekční dávka vysoká, a dítě tak může mít těžší průběh nemoci. Také proto bývá závažný průběh nemoci s masivním výsevem vyrážky nejen na kůži u vnímavých rodinných příslušníků, s nimiž je nemocný po celou dobu v kontaktu,“ upozorňuje docentka Marešová s tím, že mnohem lepším řešením, než záměrné nakažení dítěte, je jeho včasné očkování proti planým neštovicím.

Očkování proti planým neštovicím

Vakcinace proti planým neštovicím se u malých dětí nad jeden rok věku nejčastěji provádí současně s očkováním vakcínou MMR proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (od 13. do 18. měsíce věku dítěte). Existuje dokonce i vakcína, která všechny čtyři zmíněné očkovací látky spojuje, takže dítě dostane jen jednu injekci. Očkovat proti planým neštovicím však lze i separátně. Celkem se podávají dvě dávky vakcíny v minimálním intervalu 3 měsíců u dětí a 4 týdnů u dospívajících a dospělých. Pokud se pro očkování rozhodnete, počítejte s tím, že není hrazeno ze zdravotního pojištění. Cena jedné vakcíny se pohybuje kolem 1 500 Kč.

(*)Citace: Marešová V., Malý M., Kynčl J., Bronská E., Beneš Č.: Varicella and its complications: a five-year retrospective analysis of hospitalized patients. Antibiotiques 2006; 8:131-135.

Čtěte také:

Uložit