Nechirurgicky vyhladit vrásky v obličeji si nechává rok od roku stále více Češek, a to nejrůznějšího sociálního postavení a v podstatě bez ohledu na věk. Injekční aplikaci botulotoxinu či různých obličejových výplní žádají 30leté i 70leté. U všech to má svůj efekt, často značný, ale musí se to umět. V opačném případě může žena skončit s velmi nepřirozeným výrazem nebo nerovnostmi ve tváři. Proto je nutné, aby si zájemkyně nejprve pečlivě prověřily, komu se svěří do rukou. Už proto, že nabídka těchto služeb je skutečně široká a dle zákona smí tyto zákroky provádět pouze lékaři! Více informací poskytl ze své praxe plastický chirurg a specialista na injekční výplně Pavel Kobzík z pražské kliniky Perfect Clinic.

Zájem pacientek o nechirurgické vyhlazení vrásek ostatně přiměl i kliniku plastické chirurgie Perfect Clinic zařadit na začátku roku 2013 tyto zákroky do své nabídky. A zájem byl značný. „V loňském roce jsme provedli několik stovek nechirurgických injekčních korekcí obličejových vrásek a tento miniinvazivní výkon se tak zařadil na třetí příčku nejžádanějších zákroků na naší klinice, hned po augmentaci prsou a operaci víček. Podle prvních měsíců roku 2014 očekáváme v letošním roce výrazný nárůst,“ konstatuje vedoucí lékař Perfect Clinic Roman Kufa. Podle Kufy české ženy oceňují, že jde o velmi rychlé, v podstatě bezbolestné a velmi efektivní zákroky, které jsou navíc relativně levné.

surgery

„Botox“ od lékařů i načerno

Tak jako roste poptávka po těchto službách, roste i nabídka, a to bohužel nejen ze stran esteticky zaměřených lékařských zařízení.  Přitom dle zákona smí injekčně aplikovat tyto materiály pouze lékaři specializovaní právě v oboru korektivní dermatologie nebo plastická chirurgie. „Lékař je totiž schopen vypořádat se s případnými komplikacemi, je schopen zvážit indikace, kdy je vhodné látku aplikovat, případně může nabídnout i jako alternativu invazivní metodu,“ varuje před službami z rukou medicínsky neatestovaných profesí specialista na korekce vrásek Pavel Kobzík z týmu Romana Kufy.

Pozor je třeba dávat zejména v případě výběru typu materiálu. „Zvlášť pokud jde o aplikaci permanentních (nevstřebatelných) výplní, tak může dojít ke granulomům, tedy hrudkám a nerovnostem na obličeji. Výplně na bázi kolagenu zase mohou vyvolávat alergie. Navíc nevstřebatelné materiály lze jen velmi těžko odstranit. Různé zánětlivé komplikace hrozí celkově při nedodržení sterilních podmínek,“ konstatuje lékař z Perfect Clinic. Podle Kobzíka jsou rizika minimalizovaná jen u botulotoxinu a vstřebatelného materiálu kyseliny hyaluronové, kde naštěstí nehrozí při špatné aplikaci nevratné změny, ale „pouze“ dočasné komplikace. Tedy nepřirozený vzhled v důsledku omezené mimiky v případě botulotoxinu, u výplní asymetrie na obličeji anebo nulový efekt. Trvalého přehnaně umělého vzhledu lze naštěstí podle slov plastického chirurga a docílit jen velmi těžko. Podaří se to pouze při často opakovaných nadlimitních dávkách.
Kolik různých pracovišť nabízí tyto služby tzv. načerno, těžko vypátrat, protože na svých stránkách obvykle i kosmetické salóny garantují provedení zákroku lékařem. Ovšem realita taková být nemusí. Ostatně jak potvrzuje zástupce distributorské firmy Yanis Benmammar, zájem o botulotoxin a výplně mají i ne-lékaři: „Občas máme poptávku i z kosmetických salonů, ale zde musím potenciální klienty odmítat,“ říká Benmammar.

Zásadní jsou otázky jak, kolik, kam a čeho

Podle Pavla Kobzíka musí lékař přesně vědět, jak píchnout, kam a jaké množství čeho. Vpíchnutí těchto materiálů je totiž jedna věc, ale proces, který dávka látky v těle nastartuje, i když povrchově, věc druhá a zásadní.

Pokud jde o výplňové materiály, tak Kobzík z vlastní zkušenosti doporučuje kyselinu hyaluronovou. „Jde o tělu vlastní látku, a tak – i když se vyrábí synteticky – nevyvolává žádné alergické reakce organismu, netvoří se kapsuly, granulomy a podobné nežádoucí útvary,“ vysvětluje Kobzík. „Princip fungování výplní tkví de facto v mechanickém podepření plochy pod vráskou, a tím pádem její přizvednutí (pozvednutá kůže se vypne) či doplnění objemu v podkoží. Cennou vlastností kyseliny hyaluronové je výrazná hydratace, což je druhý přínos při povrchovější aplikaci pod vrásky a při jejím použití ve smyslu mezoterapie v partiích, kde je kůže suchá a vrásčitá,“ popisuje lékař.

Lékaři používají výplně v oblastech, kde dochází k poklesu kůže a ztrátě objemu, tedy efektně jimi vyplňují kruhy pod očima, propadlé tváře, nosoretní vrásky nebo pokleslé koutky úst. Není ale výjimkou pomocí výplní dotvarovat a vypnout celý obličej včetně rozšíření ploch nad lícními kostmi.

Naopak přípravky s obsahem látky botulotoxin se aplikují do míst, kde je potřeba vrásky vyhladit, ale zároveň je možné omezit mimiku. Tyto materiály totiž dočasně zablokují nervové zakončení ve svalu a kůže se tak přestane ohýbat. Látka se aplikuje především do oblastí v horní polovině obličeje, tedy na vodorovné vrásky na čele, vrásky nad kořenem nosu nebo vějířky u očních koutků. Aplikace preparátu s botulotoxinem může mít též velmi pozitivní vliv na korekci nežádoucího výrazu obličeje. Bez vrásek na čele přestaneme působit zasmušile, přestaneme se trvale mračit a působíme přívětivěji, a tím pádem mlaději.

Kde stárneme nejdříve

S přibývajícím věkem se obvykle začínají nejdříve tvořit mimické vrásky okolo očí, poté tzv. mračící vráska nad kořenem nosu a horizontální vrásky na čele. Následují vrásky dolní partie obličeje, proto mezi velmi častý požadavek pacientek patří vyplnit oblast nosoretních vrásek. V poslední době jsou také velmi oblíbené výplně nad lícními kostmi. „S ohledem na výsledný efekt jde o můj nejoblíbenější zákrok. V takovém případě dokážeme unavenou a povadlou tvář pozvednout a zároveň odstranit propady pod očima. Klientka najednou vypadá odpočatě, mladě a navíc velmi přirozeně,“ popisuje Pavel Kobzík. Podobný efekt přinášejí i výplně do oblasti spánků.

Vůbec nejčastěji si nechávají vrásky vyhladit ženy mezi 30kou a 50kou, ovšem i po 60tém roce věku. „Přínos je to vždy, ale ve vyšším věku je třeba používat tyto metody spíše střídmě, nesnažit se vypadat o 15 let mladší. Pak je výsledný efekt spíše komický až odstrašující, protože není možné do nekonečna nafukovat oblast lící a nosoretních vrásek či kontury dolních čelistí,“ uzavírá Kobzík.

Reklama