Oslovili jsme známé maminky, Gábinu Partyšovou, Sabinu Laurinovou, Agátu Hanychovou a Andreu Verešovou, aby nám řekly, zda se při výchově svých dětí řídí radami okolí, nebo zda dávají přednost vlastnímu názoru a maminkovské intuici... Přečtěte si jejich zkušenosti a názory.

Agáta Hanychová:

sesynem

Necháte si mluvit do výchovy vašich dětí?
Nechám, protože si myslím, že názor starších je určitě k něčemu dobrý. Ale všeho s mírou, samozřejmě!

Řídíte se při výchově třeba radami, které najdete v odborné literatuře?
Máma mi doporučila knihu od Miriam Stoppardové, anglické autorky, která sama vychovala 5 dětí. Jmenuje se Kniha o matce a dítěti. Z té často čerpám.

Sabina Laurinová

saba

Necháte si mluvit do výchovy vašich dětí?
Nechám si poradit od mámy, přece jen má více zkušeností, a i když může mít v něčem odlišný názor, většinou se shodneme.

Řídíte se při výchově třeba radami, které najdete v odborné literatuře?
Když jsem byla těhotná, začala jsem číst nějakou odbornou knihu, ale po pár minutách jsem ji odložila, protože se tam nabízely většinou samé hrůzné obrázky. :) Raději dám na vlastní úsudek, případně se poradím s lékařem.

Andrea Verešová

Mluvil vám někdo do výchovy dětí?
Všeobecně spíš ne, jestli myslíte třeba maminku. Nikdo asi zatím neměl důvod. Ani jsem neměla pocit, že by mi někdo něco komentoval, že by něco mohlo být lépe. Tedy pokud jsem se sama nezeptala, což je někdy přínosné - zkonzultovat, prodebatovat. Každá maminka má jiný přístup k výchově, některá je ráznější, jiná benevolentnější, sama jsem někde uprostřed. Nemyslím si, že je úplně správné za každou maličkou děti bít, snažím se komunikovat, věci řešit, ale když je velká krize, tak jsem pro dát dítěti i po zadku. Nedávno jsme viděla maminku, které uteklo dítě do silnice těsně před jedoucím autem. Ta maminka nemohla v tu chvíli nic dělat, protože to bylo dílo okamžiku. Dítě dostalo na zadek a já s ní absolutně souhlasila. Bylo to i pro mě velké ponaučení, nikdy jsem si nemyslela, že se dítě najednou utrhne a běží, ale stalo se to. Teď už vím, že opatrnosti není nikdy dost a je nutné myslet vždycky na to nejhorší.

Používáte při výchově dětí nějaké příručky?
Dostala jsem nějaké tipy, za které jsem vděčná. Výchova dítěte je jediná věc, která se nikde ve školách neučí, a ani na to nejsou žádné kurzy. Dá se jí hodně naučit, ale i hodně zkazit. Někdy váhám, nevím, jestli v konkrétní situaci křičet, vysvětlovat nebo dát po zadečku - někdo říká, že je dobré reagovat spontánně. U mě je spontánní reakcí domlouvání, nemám tendenci být zlá, ale knížky říkají, že hranice musí být přesně vymezené. Výchova je cukr a bič. Tak jsem se dočetla, že je dobré dávat malé tresty a některé jsem se naučila - nejdůležitější je vždy důslednost, což je těžké i pro rodiče. Takže třeba zákaz čokolády se musí důsledně dodržovat přesně tak, jak byl vyřčen. Knížek jsem měla hodně, hodně mi daly hlavně tituly: Co, kdy a jak ve výchově dítěte a Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly.
Zajímavé také je, že na každé dítě platí něco jiného, neexistuje přesné vodítko.

Gábina Partyšová

kri

Necháte si radit a mluvit do výchovy syna Kristiana?
Manželova maminka už je stará, tak ta už se tolik na výchově a radách nepodílí, a moji rodiče - jelikož Kristiana často hlídají, a mě i moji sestru vychovali dobře, tak si od nich nechám poradit, nevidím jejich rady nijak zlé. I když nejsou nijak výrazné.

Četla jste v těhotenství, a když byl Kristian ještě miminko, odbornou literaturu?
Ano, všechno, co bylo. Coby 29 letá matka jsem chtěla vědět všechno, i když nakonec to bylo všechno úplně jinak. (smích).

Reklama