A za chvilku tady máme po nechutně dlouhé zimě konečně tolik očekávané jaro a s ním i kvítka, rašící stromy, nádhernou zelenou a také první včeličky. Nejen o tomto vzácném, pro nás tolik cenném hmyzu, ale i o produktech pro naše těla tolik přínosných jsou následující věty…

v

Víte, že kdyby na světě vymřely všechny včely, zemřeli bychom s nimi?

A je toho víc, co je hodně zajímavé kolem těchto pracovitých tvorečků.

Včely jsou například jediným hmyzem, který produkuje potravu pro člověka.

Takové jsou

  • Včela matka žije 3–5 let.
  • Jenom jedenkrát za život uskuteční včela matka tzv. snubní let - během toho aktu se spojí až s 10 trubci.
  • Jejich sperma si uchová a vystačí s ním na celý svůj život. Denně naklade i 2000 vajíček a jinou práci už na starosti nemá.
  • To včelka dělnice mnohem víc napilno. Vlastně dělají všechno a mají na to poměrně dost málo času.
  • Ty dělnice, které se líhnou na jaře, žijí přibližně pouhých 6 týdnů, zatímco narozené po letním slunovratu, se dožívají zhruba 9 měsíců.

Trubci jsou tady hlavně pro matku.

Nejen čert NIKDY NESPÍ!

Ani včelka nezná spánek!

Opravdu, včeličky jsou prý natolik zaměstnané, že jim prostě na spánek při jejich krátkém živůtku nezbude čas.

Na to bych se jich tedy ráda zeptala osobně.

A to prosím ještě nejsme ani u produktů, jimiž nám přímo blahodárně včela prospívá. 

Odpovídá Včela Běla

vJak rychle asi tak létáte, včelo?
V průměru 21–24 km/h a mávám přitom křídly rychlostí 180 mávnutí za vteřinu.

Jak to děláte, že bzučíte?
Včelí bzučení způsobuje právě ono extrémně rychlé mávání křídel až 11 400 krát za minutu.

Jak byste popsala produktivitu vaší práce?
Jedna včela nasbírá za celý svůj život suroviny pro asi 9 gramů medu.
Na 0,5 kg medu nás pracuje 556, a to celý život. Při tom nalétáme více než 60 000 km, což je, kdyby vás to zajímalo, více než jeden a půl krát kolem světa.

Kolik květin za den jste schopny obhospodařit?
Denně je to přes 225 000 květin. Jedna včela tedy navštíví až několik tisíc květin.

A jak daleko létáte?
Pohybujeme se zhruba v okruhu 5 kilometrů kolem úlu.

Je to pravda, že nespíte?
Ano, je, včely doopravdy nikdy nespí.

Máte tam doma teplo?
Celkem ano, z vašeho pohledu. Průměrná teplota v úle je 34 °C.

Potřebujete med také pro vlastní potřebu?
Ano, na výrobu vosku. Během roku ho spotřebujeme více než 100 kg medu pro svoje potřeby.

Jak se spolu dorozumíváte?
To se vám asi bude líbit. Povídáme si tancem. Jsou to krouživé pohyby našich tělíček různé rychlosti a směrů, a při tom jde ještě o pohyby nožiček a tak, všechno současně.

Myslím, že včelsky byste se učila dlouho.

Tak to byla včela. Uletěla.

Dej sbohem vředu, namoč ho v medu!

Že je med zdravý, nám říkaly už naše babičky, a věda jim čím dál víc dává za pravdu. Ještě stále se dozvídáme nové a nové oblasti lidského zdraví, kde je med lékem.

A teď se podržte, co toho je…

Co léčí med?

Med může být užíván bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Vědci zjistili, že ačkoliv je med sladký, jestliže se bere ve správných dávkách jako lék, nemůže ublížit ani diabetickým pacientům. 

v

Nemoci srdce

Smíchejte med a mletou skořici a mažte na chléb místo džemu nebo marmelády a jezte pravidelně k snídani. Snižuje to hladinu cholesterolu v krvi a cévách a chrání pacienty před infarktem. Ti, kteří už infarkt prodělali a budou jíst tuhle lahůdku denně, budou se držet míle daleko od dalšího infarktu. Pravidelné snídaně tohoto druhu ulevují při zadýchávání a posilují srdeční tep. 

Artritida:

Artritičtí pacienti mohou denně, ráno a večer, jeden šálek horké vody s 2 lžičkami medu a 1malou lžičkou skořice. Berou-li toto pravidelně, může se podle některých tezí vyléčit dokonce i chronická artritida.

Bolesti zubů:

Smíchejte 1 lžíci skořice a 5 lžic medu. Aplikujte 3x na bolavý zub a bolest přestane. Nemám vyzkoušeno, ale proč ne?

Chloresterol:

2 lžíce medu a 3 čajové lžičky skořice smíchané s 2 dcl horké vody dokážou snížit hladinu cholesterolu o 10 % do 2 hodin! Podává-li se 3x denně, je vyléčen i pacient s chronicky vysokou hladinou cholesterolu. 

Potíže se žaludkem:

Med se skořicí úspěšně léčí bolesti žaludku a chrání žaludek od vzniku žaludečních vředů.

Posílení imunitního systému:

Vědci zjistili, že med obsahuje obrovské množství železa a vitaminů. Pravidelné užívání medu posiluje bílé krvinky v jejich boji s viry a bakteriemi.

Chřipka:

Med obsahuje přírodní látky, které zabíjejí kmeny chřipky a chrání před nimi.

Pupínky a vřídky

3 lžíce medu a 1 lžička skořice se smíchá na pastu. Ta se aplikuje na pupínky před spaním a ráno se smyje teplou vodou. Do týdne prý zmizí i s kořeny.

Kožní infekce:

Aplikace medu a skořice na postižená místa léčí ekzémy i pásový opar a všechny typy kožních infekcí.

Nedávné výzkumy prováděné v Japonsku a Austrálii prokázaly, že i pokročilá rakovina kostí, žaludku a střev může být s úspěchem léčena. Pacienti trpící těmito druhy rakoviny by měli užívat lžíci medu a lžíci skořice měsíc 3x denně. Údajně s nečekaně pozitivním efektem.

Chronická únava:

Cukr obsažený v medu nejvíce pomáhá při regeneraci tělesných sil. 

To je náklad, že?


Osobně mám s medem výbornou zkušenost i jako s prostředkem na již rozvinutý opar, dávám si ho s mlékem a ovesnými vločkami na vlasy po umytí (naprosto geniální).

Johance jsem jako maličké mazala naředěným medem zapocenou a opruzelou prdelku a moje babička mi radila, než jsem šla na rande, ať namažu rty medem. Ony se pak vypnuly a byly pěknější.

To jsou ty MEDY

Který si vybrat? Který je lepší? A jak se vlastně liší?

Květový med
Barva květového medu je vodově čistá případně lehce nazelenalá (u akátového medu), slabě žlutá až zlatavě žlutá (u řepkového a lipového medu).
Květové medy jsou velmi lehce stravitelné. Vzhledem k vysokému obsahu glukózy rychle krystalizují.


Medovicový med
Barva medovicového medu je tmavě hnědá až červenohnědá. Má vyzrálejší aroma a ostřejší chuť. Medovicový med se získává hlavně z hmyzem přefiltrované mízy rostlin.
Má vysoký obsah minerálních látek (hlavně draslíku, hořčíku, fosforu) a baktericidně působících látek. Vzniká převážně v letních měsících.

A co ještě?

dPropolis

Je výpotkem pupenů kůry, který včely zpracovávají a používají v úlu k čištění a jakési dezinfekci. Rovněž s ním tmelí netěsnosti, spáry a podobně. Propolis má mimo jiné protizánětlivé a analgetické účinky, ničí bakterie, bacily a viry, tlumí účinek z ozáření a podporuje hojení ran a regeneraci buněk. Je naprosto super. Mám svého včelaře, kam jezdím pro med, propolis i mateří kašičku.

Mateří kašičkab

Je výměšek hltanových žláz včely medonosné. Jako potravu ji dostávají larvy do stáří 3 dnů a pak pouze larvy, ze kterých se vylíhne matka, a samozřejmě včela matka, která ji dostává po celý život, což jí zajišťuje plodnost a dlouhověkost. Mateří kašička obsahuje mimo jiné minerální látky, tuky, cukry, puriny, aminokyseliny a peptidy, bílkoviny, hormony a vitamíny. Brala jsem ji pod jazyk po porodu. Je hnusná, ale efekt přímo zázračný!

Pyl

Obsahuje množství bílkovin, železa, kalcia a fosforu. Dále obsahuje draslík, hořčík, chlor, měď, kobalt, křemík, sodík, nenasycené mastné kyseliny, aminokyseliny, vitamíny:

B6 -  Udržuje pokožku a sliznice zdravé, podporuje růst vlasů, podílí se na tvorbě pigmentu pokožky a krvinek,

H  - Udržuje prostupnost cév

Pyl je vhodný na snížení tlaku, snížení hladiny cholesterolu v krvi, podporuje tvorbu červených krvinek, stavbu kostí, zubů a nervů, upravuje činnost střev, užívá se při a proti onemocnění prostaty, zánětech horních cest dýchacích, nervových onemocnění, poruchách trávení apod.
Je to vynikající pramen energie nejen v zimě a na jaře.

Pyl je třeba skladovat v absolutním suchu.


Osobně spotřebuji od včeliček snad všechno, co se dá, a se vším mám přímo báječné zkušenosti. Pokud vidím včelu, mám za to všechno, co pro nás dělá, chuť ji pozdravit, a kdybych nosila klobouk, snad bych i smekla.

Reklama