Věříte ve sny? Přikládáte tomu, co se vám v noci zdálo, nějaký význam? Co vlastně znamenají věci, symboly, které k nám počas našeho spánku přicházejí?

Protože Freudův výklad snů (o němž jsem se zmiňovala minule) zdál se mi poněkud jednotvárný, zalistovala jsem několika snáři a podívala se, jak vykládají některé sny ony.

Vypůjčila jsem si od kolegyně starý otřepaný Egyptsko-persko-chaldejský snář a přitom  nahlížela do Velkého internetového snáře (končí bohužel u písmene CH).

Takže některé jevy jsem mohla porovnávat. Nebylo to nezajímavé ostatně posuďte sami:

Akvarium viděti – budeš míti nepříjemnosti. Velký internetový snář (dále už jen VIS) to ovšem konkretizuje – je-li s mrtvými rybičkami, znamená smutek, se živými naopak nečekanou radost.

Alkohol píti znamená nevěru. Neříká se ovšem, zda budete nevěrní vy, nebo váš partner.

Do Ameriky cestovati – štěstí v podnikání. VIS ovšem tvrdí, že úspěch je nejistý, ba dokonce věští majetkovou újmu.

Bahno znamená každopádně velké starosti.

Bedna – je-li prázdná, bude ti svěřeno tajemství. Pozor VIS praví, že při prázdné budeš mít zlost, při plné budeš naopak veselý.

Blázinec – bude ti ublíženo. Podle VIS to naopak znamená štěstí.

Blesk, bouřka věští hádku, nebo jste-li ve snu bleskem zasaženi, těžkou nemoc.

Právě tak znamená nemoc i hnůj. Ovšem je-li od krav, věští zdraví.

Vidíte-li na střeše holuba, přijde k vám příjemné poselství.

Mrtvola v domě – brzká svatba! Je-li nebožtík zapáchající, znamená ovšem starosti. Pouštíš-li ve snu mrtvolu do hrobu, získáš bohatého muže!

Pokud ve snu létáte s křídly, je to předzvěst štěstí, letíte-li k nebesům, může to pro nemocného člověka předpovídat smrt. (Jeden psychiatr mi ovšem řekl, že létací sny se zdají člověku, když roste. Něco na tom bude, v dětství jsem létala pořád, teď už vůbec).

Pronásledován býti – značí nějaké zlo nebo pomluvu

Padati z výšky – nezapomínej na očekávané starosti. Pokud padáte se schodů, je to jistá majetková ztráta, do příkopu – přijdeš do zlých řečí. Vidíš-li padat jiné, budeš mít prospěch ze škody druhých.

Voda – studená je štěstí, kalná omyl. Teplou vodu píti – nemoc. Viděti vodu vříti – budeš odsouzen.

Svou vlastní zkušenost jsem si nechala na konec:

Lejno ve snu viděti, k velkému bohatství přijíti!!! Tak to jsem si našla ve snáři  poté, co se mi zdál silně naturalistický sen o výkaly přetékající míse (Věřte mi, bylo to děsivé a nešlo to zastavit). Nelenila jsem a vsadila jsem si snad poprvé v životě sportku. A ... NIC.

A co vy? Věříte na sny? 

Zdroje: Obrázkový egyptsko-persko-chaldejský snář (ilustroval Mikoláš Aleš) a Velký internetový snář www.tydat.cz/snar