Foto: Shutterstock
Osteoporóza patří k nejčastějším metabolickým onemocněním u nás. Podle dostupných informací trpí v České republice nadměrným řídnutím kostí až 750 tisíc obyvatel. Každá druhá žena a každý pátý muž nad 50 let pak utrpí osteoporotickou zlomeninu. Tou to ale bohužel často nekončí – existuje až o 86 procent vyšší riziko, že v nadcházejících měsících či letech dojde k fraktuře další. A co víc – s léčbou některých zlomenin oslabených kostí se pojí i riziko komplikací a vysoká úmrtnost.
Nejjednodušším způsobem, jak nepříjemným zlomeninám a komplikacím s nimi spojenými předcházet, je prevence. Kromě správné životosprávy je to hlavně včasné vyšetření a účinná léčba. Obojí má být v blízké době pro pacienty ještě dostupnější a snazší. Pomoci k tomu má program časného záchytu osteoporózy, který v Česku odstartoval letos na jaře.
Více se o něm i o prevenci a léčbě osteoporózy dozvíte v našem speciálu, který pro vás připravujeme spolu s lékaři a odborníky na tuto problematiku. Dostane se vám odpovědí nejen na následující otázky.
- Patříte k osteoporózou ohroženým skupinám?
- Proč se mít po menopauze obzvláště na pozoru?
- Jak poznat, že trpíte osteoporózou?
- Na jakého lékaře se obrátit s žádostí o vyšetření? Máme pro vás zajímavé novinky!
- Je třeba obávat se hormonální léčby osteoporózy?
- Co přinese pacientkám program časného záchytu osteoporózy?
Nový komentář
Komentáře
K vyšetření na denzitometrii jsem se dostala náhodou a když pak přišly výsledky a já se musela objednat ke specialistovi dostala jsem termín za 6 měsíců.
Jsem po vážném úrazu a už mám žádanku. Praktická lékařka chtěla čekat po doléčení, avšak gynekoložka mě vypsala žádanku hned. Ovšem ty čekací doby jsou tristní. Takže možná nakonec dojde na reakce obou lékařek jako by to bylo v jeden čas
Moje praktická lékařka má problém vždy, když po ní chci někam žádanku. Takže na ten skener kostí mě poslala revmatoložka. Potom se obvoďačka cítí ukřivděná, že prý ji obcházím, ale když mě přijde, že se chová jako by už bylo zbytečné mě léčit, to je samé do práce můžete i s teplotou a zobněte si Brufen. Hlavně, že chce pokaždé zprávu, říkám nemám, poslali to e-mailem. Přitom jsem měla neschopenku jednou za 5 let. Nemít tu doktorku z revmatologie, chodím o holi nebo jsem na vozíku.