Rakovina prsu patří k nejčastějším nádorovým onemocněním u žen a objevit se může v jakémkoli věku. Nevyhýbá se ani mladým dívkám. A už vůbec se netýká jen žen s rodinnou zátěží. Až u 90 % všech pacientek se rakovina prsu v rodině před tím nevyskytla.

mam.jpg
Foto: Shutterstock

Dobrou zprávou ale je, že pokud je zhoubný nádor odhalen včas, bývá dobře léčitelný. A šance na přežití je tak mnohem větší. Co pro to musíme, kromě pravidelného samovyšetření, udělat? Chodit na vyšetření do specializovaných center. Nikdy není příliš brzy.

Ženy mladší 40 let

U mladých žen lékaři v rámci prevence využívají jako metodu první volby ultrazvukové vyšetření prsů. „Je u nich metodou první volby. Jejich nádory mají jiné charakteristiky, chovají se jinak a rostou rychleji. Proto okolo sebe nevytvářejí ani vazivo, které se nám na mamografiích zobrazuje. To je také důvod, proč mamografie u žen do 40 let věku často selhává. Mladé ženy mají navíc mladou, hormonálně aktivní prsní žlázu, která je pro měkké paprsky mamografu neprůchodná. V této hutné žláze je jako ryba ve vodě naopak ultrazvuk,“ vysvětluje primářka Breast Unit Prague MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D., která patří i k zakladatelům programu screeningu nádorů prsu v Česku.

Prohlídka pomocí ultrazvuku není bolestivá. Vyšetření prsů a podpaží se provádí vleže po kvadrantech ve dvou rovinách včetně vyšetření podpažních uzlin.

Sonografické vyšetření vás bude jako samoplátkyni stát kolem 1 000 Kč. Zdravotní pojišťovny ho nehradí. Ale většinou na ně přispívají zhruba polovinou zaplacené částky.

Ženy starší 40 let

S přibývajícími roky už ultrazvuk nestačí. Dochází totiž ke změně struktury tkáně prsů, kdy začíná převažovat tuková složka. Tu dokáže speciální měkké nízkoenergetické rentgenové záření mamografu lépe prohlédnout.

Vyšetření probíhá vestoje, kdy jsou ženě osnímkovány postupně oba prsy. K tomu je potřeba jejich stlačení, které může být některým ženám nepříjemné. Pro provedení kvalitního vyšetření je ale zcela nezbytné. Tkáň prsu je nutno rozložit tak, aby byly zobrazeny jednotlivé struktury žlázy. Komprese ale prs v žádném případě nezraňuje. Aby byly prsy co nejméně citlivé, je vhodné objednat se vyšetření v první polovině menstruačního cyklu.

V České republice funguje program prevence rakoviny prsu formou mamografického vyšetření. Pojišťovny jej hradí všem ženám od 45. roku věku, a to každé dva roky. Stačí objednat se do některého z akreditovaných screeningových centre (které má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou) a mít s sebou žádanku od gynekologa nebo praktického lékaře.

Pokud tyto podmínky nesplňujete, můžete se na mamograf objednat jako samoplátkyně. Stojí kolem 1 000 Kč. Některé zdravotní pojišťovny však v rámci svých výhod pro pojištěnce nabízejí možnost příspěvku na vyšetření i mladším ženám. Jedna z pojišťoven ho ženám od 40 let dokonce hradí v plné výši.

Při vyšším riziku vzniku nádorů prsu, například při výskytu nádoru prsu či vaječníků v rodině, je vhodné dle genetického doporučení provádět mamografii každoročně a od mladšího věku.  

Zdroj informací: MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D., Breast Unit Prague, Všeobecná zdravotní pojišťovna, Mamo 

Čtěte také: