Chodit na pravidelné prohlídky u gynekologa je naprosto nezbytné. Dokáže včas odhalit případné zdravotní problémy. Bohužel vám ale při běžné kontrole neřekne nic o vaší plodnosti. Jak na tom jste s počtem vajíček, nebo s hladinou důležitých látek ovlivňujících početí, to zjistíte jen ze speciálního vyšetření. To můžete podstoupit v některých klinikách reprodukční medicíny nebo u soukromých gynekologů.

Vstupní pohovor, testy a vyšetření probíhají v jednom dni a zaberou zhruba 1 hodinu. Základní představu získá pacientka ihned, výsledek laboratorních testů se pak dozví do 2 týdnů. Co je vhodné podstoupit?

gy.jpg
Foto: Shutterstock

Ultrazvukové vyšetření

Základním vyšetřením je vaginální ultrazvuk, během kterého se lékař zaměřuje na skutečný stav vaječníků a může i sledovat růst folikulů. Kontroluje i stav dělohy.

Vyšetření hladiny Antimülleriánského hormonu

Jde o laboratorní vyšetření, které z odebrané krve zhodnotí zásobu folikulů, což jsou malé cysty obsahující vajíčka. Ty se ženě netvoří postupně v průběhu života, jako třeba u mužů spermie, ale už se s jejich finálním počtem rodí. Čím je hodnota AMH vyšší, tím vyšší je i počet folikulů a tedy i vajíček. Jejich kvalitu ale neověří.

Test hladiny DHEA sulfátu

V případě podezření na syndrom polycystických ovarií (hyperandrogenní syndrom) lékaři preventivně vyšetřují i hladinu DHEA sulfátu, který u pacientek určuje míru nadprodukce mužských pohlavních hormonů.

Zjištění hladiny vitaminu D a stavu štítné žlázy

I toto je velmi doporučované preventivní vyšetření u ženy, která chce v budoucnu počít dítě. Pokud u ní totiž lékaři zjistí nedostatek vitaminu D a k tomu i sníženou funkci štítné žlázy (vysoké hodnoty TSH), hrozí jí vyšší riziko potratu v prvním trimestru.

Kdy je vyšetření vhodné?

„Ultrazvukové vyšetření a testy považujeme za vhodné především u mladších žen, kolem třiceti let, které ještě zvažují, zda budovat kariéru, cestovat nebo se věnovat zakládání rodiny. V okamžiku, kdy se ukáže, že by za pár let už mohly mít s početím potíže, většina žen své priority přehodnotí ve prospěch rodiny,“ vysvětluje MUDr. Ondřej Matěna z Institutu reprodukční medicíny Unica.

Zdroj informací: Institut reprodukční medicíny Unica, MUDr. Ondřej Matěna

Čtěte také:

Reklama