608803bce92f8cl.jpg
Foto: Shutterstock

Na souvislost mezi psychickým stavem člověka a hydratací jeho organismu poukazuje řada studií. Jedna z nich byla například v roce 2018 zveřejněná v odborném magazínu World Journal of Psychiatry. Předmětem jejího zkoumání bylo více než 3000 lidí a jedním ze závěrů byla skutečnost, že lidé, kteří vypili pouze dva nebo méně než dva hrnečky vody denně, zažívali více depresivních stavů. Akademický žurnál Nutrients na základě dalšího výzkumu uvádí, že dehydratace organismu může vést ke zvýšenému riziku úzkostí nebo depresí.

Podobné výsledky přinášejí i další studie na lidech. V PLOS One je například uvedeno, že lidé, kteří pijí dostatečné množství čisté vody, se cítí méně napjatí a klidnější, než ti, kteří pitnému režimu moc nedají. Vodu totiž potřebuje každá část těla a mozek nevyjímaje. Nedostatečný pitný režim může vést k tomu, že mozek pracuje pomaleji nebo odlišněji, než by měl.

Pocit úzkosti nebo depresivní stavy mohou být jedním z příznaků dehydratace, ale nejsou jediným. Kromě nich mezi ně patří také suchost v ústech, zácpa, vyšší krevní tlak, bolest hlavy, nevolnost, únava a ospalost, zrychlená srdeční frekvence nebo tmavě žlutá moč.

Zdroj: World Journal of Psychiatry, PLOS One, Nutrients

Reklama