Zástupci iniciativy BED IN – kreativitou proti teroru v českých sociálních službách včera zašli za ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem. Nelíbí se jim především financování sociálních služeb a podle nich nedostatečný zájem vedení resortu s tím něco dělat.

Jejich požadavky si můžete připomenout v článku Demonstrovali a stávkovali v pyžamech!

A co jim řekl, slíbil nebo zamítl ministr Nečas?

… uvědomuje si zoufalou situaci sociálních služeb, které každoročně pracují několik měsíců bez finančních prostředků a jsou financovány z rodinných rozpočtů a rozpočtů přátel zaměstnanců, zaměstnanci se dostávají se do protiprávního stavu, kdy jsou v evidenci na úřadech práce, ale do práce chodí, aby zaopatřili klienty. Odvolával se ale na zákon o státním rozpočtu, který neumožňuje dát sociálním službám peníze již v lednu (letos by mělo ministerstvo poslat peníze nejpozději do konce března). Slíbil, že se pokusí tento stav na příští rok změnit.

… uvědomuje slabiny zákona o sociálních službách a bude jej prý novelizovat v široké diskusi.

…zdůraznil, že na ministerstvu mají analytická data o sociálních službách a vidí zneužívání příspěvků na péči jako vážný problém (navrhované poukázkové řešení den předtím nepodpořil sociální výbor parlamentu).

…poznamenal, že decentralizace - převedení prostředků na kraje - je pro stávající období zablokované, ale vidí to jako důležité řešení umožňující rychlejší převod finančních prostředků a víceleté financování.

…posteskl si, že jedná se zástupci různých skupin sociálních služeb a často mají protichůdné požadavky.

…nesouhlasil s tím, že jeho ministerstvo nemá vizi a neví, jak to dělat, nepřipustil, že chybí kvalitní řízení celého procesu.

Fakta: Ministerstvo snižuje výdaje

● 2006 – 13 miliard
● 2008 – 25 miliard korun
- z toho 18,5 miliard byly příspěvky na péči (státní rozpočet plánoval 8,4 miliard!)

Pamatujete na stávku a tiskovku BED IN v pyžamu? Myslíte, že mají pravdu o špatném financování sociálních služeb?

Reklama