V závodě Světového poháru na 5000 metrů v německém Erfurtu triumfovala naše Martina Sáblíková a Šárka Záhrobská získala zlato ve slalomu na světovém šampionátu v Aare.

A právě Šárka Záhrobská je ženou, o které psala všechna zahraniční média, protože dokázala obstát v nelehkém závodě proti velkým favoritkám. Nikdo o ní sice nenapsal, že je outsiderka, ale jako o překvapivé vítězce se o ní psalo.

Záhrobská přitom nemá velký realizační tým jako rakouská favoritka Schildová nebo Švédka Pärsonová, která si do Aare přijela pro čtvrtou zlatou medaili z trati a nový rekord. Šárku na závody připravuje pouze její otec za pomoci Šárčina bratra.

 

Kuriózní je i metoda, podle které svou dceru učil lyžovat – jsou to staré knihy o tomto sportu, které si bral za pomocníka. Cesta je to nevídaná a zdá se, že je prvním člověkem na světě, kterému se podobný kousek povedl. Aktuálně přineslo rozhovor se Šárčiným otcem, ve kterém sděluje všem svoji radost a vyjadřuje podiv nad podporou alpského lyžování u nás, když na něj nejsou peníze. Vůbec prý nečekal, že bude volat sám premiér, aby Šárce poblahopřál.

Spíše než by byla podpora sportu tak velká, jde o to, že Záhrobská je vůbec první Čech, který získal zlato na závodu Mistrovství světa v alpském lyžování a Šárka Záhrobská opravdu posunula dějiny sportu a zařadila Českou republiku mezi státy, ve kterých se rodí vítězové sjezdových drah. To může mít v budoucnu význam právě i ve financování alpského lyžování u nás – budou-li výsledky, budou peníze. A Šárka Záhrobská ukazuje, že na zlato se dá dosáhnout i s minimálními finančními možnostmi a v ne zrovna ideálních podmínkách.

Když Šárka vyjížděla na trať jako poslední z elitní třicítky slalomářek, nikdo moc nevěřil, že by mohla zvítězit. Ale ona to dokázala a tím dokázala celému světu, že se s ní musí počítat. Svět si toho všiml a tak o Záhrobské pochvalně psaly agentury Reuters, BBC, CNN, ATP i AP, což je další triumf.

Druhou pozoruhodnou ženou posledních dní je Martina Sáblíková, která v krátké době triumfovala v závodě Světového poháru na 5000 m v Erfurtu. Mistryně Evropy ve víceboji tak má na dosah celkové vítězství v seriálu na dlouhých tratích. 3. února totiž vyhrála v Turíně na trati 3000 metrů.

Martina Sáblíková po překvapivém vítězství v Turíně rozhodně patřila mezi favoritky a svůj post „jen“ obhájila. Před ní je už pouze závěrečný závod Světového poháru v americkém Calgary a před druhou Němkou Claudií Pechsteinovou vede v bodování o 78 bodů.

Nezbývá než oběma ženám pogratulovat a popřát jim hodně úspěchů do konce sezony, která může ještě přinést pár příjemných překvapení pro reprezentování České republiky v oblasti zimních sportů.

myš

 

 

 

 

 

 

Reklama