62fe30bca80ccobrazek.png

Jak si půjčit a nepůjčovat na bydlení

Než bydlet několik let v nepohodlí a střádat korunu ke koruně, vyplatí se nejdřív nakoupit a potom splácet. To ale neznamená sáhnout po nejjednodušším řešení! Vyřiďte si výhodnou, levnou půjčku, kterou v pohodě splatíte.

Ptejte se po RPSN

Neptejte se na úroky, zeptejte se na RPSN. I s nulovým úrokem vás totiž půjčka může  stát spoustu peněz díky vysokým poplatkům. RPSN (roční procentní sazba nákladů) vám místo toho dává přehled o celkových nákladech na úrocích i poplatcích.

Opatrně s nákupem na splátky

Většina obchodů už vám dokáže nabídnout nákup na splátky. Všechno vypadá jednoduše, ale pozor. Obchody obvykle tyto půjčky vyřizují prostřednictvím třetích institucí: bankovních i nebankovních, a to zvedá cenu.
Vaše banka nebo spořitelna budou pravděpodobně schopné přijít s výhodnějšími podmínkami.

62fe30ce4bc0fobrazek.png
Přišla jsem, viděla jsem, odnesla jsem… a pak jsem platila a platila. Nákupy na splátky jsou jednoduché, ale málokdy výhodné.

Sáhněte po účelové půjčce

V bance nebo stavební spořitelně můžete požádat o tzv. účelový úvěr na bydlení. Na rozdíl od klasického spotřebitelského úvěru zde fakturami nebo fotografiemi budete muset doložit, jak jste půjčené peníze použila, na druhou stranu dostanete lepší podmínky, ušetříte a splácení si budete moci rozložit až na 22 nebo 30 let.
Do částky okolo milionu nebo i půl druhého milionu takto můžete čerpat i nezajištěný úvěr, pro vyšší částky po vás spořitelna bude vyžadovat zastavení vašeho bydlení jako pojistku, že dluh splatíte.

62fe30ecd4b6dobrazek.png
Z výhodného úvěru od stavební spořitelny můžete zafinancovat i nákup bílé techniky, jako je lednice, pračka, sušička, mikrovlnka, osvětlení nebo klimatizace. Úvěr vyřídíte během několika dní.

Když je čas na americkou hypotéku

Pokud se pouštíte do složitějšího projektu a potřebujete čerpat finance v řádu několika milionů, doporučuju zvážit americkou hypotéku. Ta sice vyžaduje proti půjčené částce zástavu, na druhou stranu ale není určena jen na bydlení. A tak vám odpadne papírování s prokazováním toho, jak jste peníze využila.
I tady si můžete rozložit splátky na velmi dlouhou dobu a oproti spotřebitelskému úvěru dostanete lepší podmínky.


62fe3100e416dobrazek.png
Na zevrubnou rekonstrukci můžete čerpat americkou i klasickou hypotéku.

Než si vás banka proklepne

Ať už půjdete do banky nebo do stavební spořitelny, připravte se na rentgenový pohled do vaší finanční situace. Na povrch může vyplavat stará špatná platební morálka, zkoumat se ale bude především poměr vašich příjmů a povinných výdajů. Všechno se pak odrazí na maximální výšce poskytnutého úvěru a na úrokové sazbě, a tak doporučuju použít pár klasických „triků” na zlepšení bonity, jako je zrušení kreditních karet a žádné podezřelé pohyby ve výpisech z účtu.

Nejste na to sama

Ať už jde o to, najít finančně nejvýhodnější řešení napříč bankami a spořitelnami, nebo o magii nad výpisy z vašeho účetnictví, nemusíte na to být sama. Doporučuju obrátit se na finančního poradce. Poradci od FinGO vám poradí a pomůžou zdarma.

62fe313fb308fobrazek.png

Reklama