Příčiny křečí svalů nejsou přesně známy. Spouštěcími faktory může být ztráta tekutin, nepřiměřené fyzické zatížení, nerovnováha elektrolytů v těle ... zkrátka cokoli. A chytnout vás můžou kdekoli a kdykoli. Třeba ve spánku, a to i několikrát za noc.

Nejčastější příčiny

Nedostatek tekutin: Pijte před sportováním, během něj i po něm. V průběhu volných tréninků pijte každých 15-20 minut cca 250 ml tekutin.

 

Nedostatek vápníku: Vápník hraje klíčovou roli ve svalových kontrakcích. Pokud vznikne deficit vápníku ve stravě, je potřebný vápník vyloučen z kostí. Přesto je potřeba ho doplňovat mléčnými výrobky, brokolicí, kapustou, špenátem, vejci, lososem s kostmi, sardinkami s kostmi atd.

 

Nedostatek draslíku: Nerovnováhu elektrolytů v těle lze vyloučit denní konzumací potravin s vysokým obsahem draslíku, zejména ovoce a zeleniny.

 

Nedostatek sodíku: Mnoho sportovců omezuje příjem soli v mylné domněnce, že sodík zvyšuje krevní tlak. V případě, že ztrácíte značné množství sodíku potem, se vystavujete riziku nerovnováhy sodíku v těle, což může přispět ke vzniku křečí. K tomu často dochází u lidí, kteří pijí během delšího výkonu pouze čistou vodu. Proto si pořiďte iontový nápoj.

 

Dostatek hořčíku není důležitý jen pro sportovce, ale také pro těhotné matky. Pomáhá proti bolestem a porodním křečím, ale také proti křečím, které mohou vyvolat předčasný porod. Budoucí maminky by však měly jeho užívání konzultovat s lékařem.

 

Nedostatek hořčíku: Přirozenými zdroji hořčíku jsou banány, mandle, ořechy, tmavá listová zelenina, obilí a celozrnných potravinách

 

Cévní onemocnění:  V teplém období, po dlouhém stání či sezení nastupují křeče v důsledku křečových žil. Postižení lidé trpí kromě křečí také pocity těžkých nohou. Dalšími příčinami mohou být trombóza (ucpání hlubokých žil) a arterosklerotický uzávěr tepen (postihuje často kuřáky).

 

Onemocnění nervů: Jedná se především o polyneuropatie, onemocnění periferních nervů např. v důsledku cukrovky, alkoholismu či boreliózy. Objevují se poruchy citlivosti, ochrnutí a křeče.

 

Nedostatek vitaminů B: Jde především o vitamin B6 (pyridoxin). Jeho nedostatek může způsobit alkohol, estrogeny (antikoncepční pilulky), dlouhodobý stres, nadměrná konzumace jednoduchých cukrů a upravovaných potravin.

 

Nedostatek vitaminu E: Zvýšená potřeba vitaminu E vzniká, pokud se pije chlorovaná voda nebo se konzumuje velké množství tuků s nenasycenými mastnými kyselinami.

 

Pomóóc, bere mě křeč!

Okamžitou pomoc může poskytnout masáž nebo strečink. Někdy pomůže protažení postiženého svalu, jindy chůze či koupel v teplé vodě.

U nejčastějších křečí, křečí v lýtku se osvědčil tento postup: Chytněte se za prsty u nohou a přitáhněte je k sobě, současně volnou rukou masírujte lýtkový sval od kolen dolů ke kotníku.

Je třeba mít na paměti, že prudká bolest ve svalu nemusí být způsobena pouze křečí, nýbrž i žilní trombózou či natržením svalu. Pokud by bolest trvala dlouho, je nutno navštívit lékaře.

   
Reklama