Poznejte nepřítele
5c654c81741e7obrazek.png

Jejich název je více než příhodný. Smutnice (Bradysia paupera) jsou škůdci, ze kterých se milovníci zeleně rozhodně nemohou radovat. Dotěrné, miniaturní (2 – 4 mm dlouhé) černo šedé mušky s průhlednými křídly bývají urputnými soupeři a ze svého teritoria se nenechají jen tak vystrnadit. Když už máte pocit, že se vám je podařilo přemoci, vyrojí se jich ze zeminy nová vlna. Ano, právě tam smutnice kladou svá vajíčka a právě tam jejich larvy rostlinám škodí. Potravou jsou jim totiž také kořínky vašich pokojových rostlin. Jak je decimují, chřadne i nadzemní část květiny. Neprospívá a žloutne, čímž budí dojem, že jí chybí výživa a vláha. Pokud jí ale přidáte zálivku, ještě víc jí ublížíte, kořínky začnou uhnívat. Komu ale naopak zálivkou velmi prospějete, to jsou žravé larvy smutnic. Jejich vývoj se jen urychlí (až o týden), aby vás už brzy navštívily jako další mušky. Proto je lepší, když zeminu, pokud to rostlina snese, necháte co nejvíce vyschnout.

  • Každá muška smutnice dokáže naklást až 300 vajíček a žije zhruba 10 dní.
  • Než se z vajíček stanou larvy, trvá to 5 až 10 dní.
  • Larvy si pochutnávají na koříncích rostlin jeden až dva týdny, pak se zakuklí.
  • Celý životní cyklus smutnic trvá průměrně čtyři týdny.

Jak se smutnic zbavit?

S bojem s tímto žravým škůdcem se nevyplatí příliš otálet. Čím dřív se do něj pustíte, tím dřív můžete slavit úspěch. Jinak budou stále se množící mušky klást další a další vajíčka. Přiznejme si předem, že to bude válka nelehká, nicméně nejste úplně bez šance. Jakých zbraní se chopit?

1) Nováčci do karantény

5c654dfcd0665obrazek.pngKdyž si domů přinesete novou rostlinu, může se snadno stát, že se u vás spolu s ní zabydlí i černí pasažéři - smutnice. Jak se přesvědčit, že v zemině nejsou larvy? Ukrojte kus syrové brambory a zapíchněte ji do květináče, který necháte v karanténě. Za dva dny ji vyjměte a zkontrolujte. Larvy by škrob zaručené přilákal na hostinu.

2) Lepové desky

Velmi důležité jsou žluté lepové destičky, které zapíchnete do květináče. Přilákají kolem poletující mušky, a ty se na ně přilepí. Nejen že vám pak nebudou svými nálety drásat nervy, ale hlavně přestanou klást další a další vajíčka do zeminy.
5c654d3ba10f8obrazek.png

3) Keramzit, písek nebo kamínky

5c654de757dbbobrazek.pngMušky kladou svá vajíčka nejraději do vlhké půdy, u které je předpoklad, že se v ní bude potomkům dařit. Zamezit jim v tom můžete navrstvením materiálu, který přístup k zemině odřízne. Takovou pevnou překážkou může být například keramzit, písek nebo kamínky. Ale pozor, aby vrstva nebyla příliš tenká – měla by být alespoň třícentimetrová.

4) Přesaďte rostliny

Pokud se vám smutnice přemnožily, jejich množství můžete redukovat přesazením rostlin. To bude teď na jaře stejně aktuální. Ale pozor na substrát! Hlavně v těch levnějších (ale bohužel ne jen v nich) mohou číhat další vajíčka smutnic a jiných škůdců. Nejlépe proto uděláte, když zeminu dezinfikujete. Jak na to?

5) Chemie

Pokud nemáte nic proti různým chemikáliím, můžete zaútočit proti smutnicím prostřednictvím nejrůznějších postřiků a roztoků. Poraďte se ve specializovaném obchodě, který vám konkrétní druh doporučí. Pěstitelé si chválí například přípravky s účinnými látkami diflubenzuron, cyromazin nebo fenoxykarb.

6) Parazitické hlístice

Nejlepší bývá nechat se škůdci bojovat samotnou přírodu. Přirozeným parazitem smutnic jsou hlístice (Steinernema feltiae). Stačí rozpustit ve vodě sušený preparát, který je obsahuje, a roztokem pak zalít rostlinu. Hlístice parazitují na larvách tak dlouho, než je všechny vyhubí. Pro rostlinu i pro člověka jsou přitom naprosto neškodné. Jakmile jim dojde potrava (larvy smutnic) samy vyhynou. Tato ekologická forma likvidace přitom není finančně příliš náročná. Balení na 10 metrů čtverečních, kde je 5 milionů hlístic, pořídíte do 200 Kč.

Čtěte také:

Reklama