hor.jpg
Foto: Shutterstock

Ať se nám to líbí, nebo ne, kvalitu života z velké části určují hormony. Jde o chemické látky produkované žlázami v endokrinním systému, které se následně uvolňují do krevního řečiště. Hladiny hormonů přirozeně kolísají v různých životních fázích; nejzřetelněji v pubertě, u žen pak během menstruačního cyklu, těhotenství a menopauzy. Hormonální (ne)rovnováha může být mimo jiné také ovlivněna životním stylem a různými zdravotními problémy.

Hormony jsou důležité pro regulaci mnoha tělesných procesů od chuti k jídlu a rychlosti metabolismu přes spánkové a reprodukčních cykly, sexuální funkce až po tělesnou teplotu a náladu. I sebemenší nerovnováha může mít znatelný vliv na celkové zdraví a fyzickou i duševní pohodu.

Důležité je nepřehlížet symptomy a v případě podezření na nestandardní hormonální výkyvy neváhat s konzultací u odborníka. Mezi nejčastější příznaky patří:

1. Změny nálad

Ženský pohlavní hormon estrogen má vliv na neurotransmitery v mozku včetně serotoninu („hormon štěstí“). Kolísání hladiny estrogenu může způsobovat premenstruační syndrom (PMS) nebo sklon k depresím (především během perimenopauzy a menopauzy).

Co dělat: Pokud vám nepříjemné duševní stavy významně zasahují do každodenního života, změňte nejprve stravu a celkový životní styl. Vyzkoušejte například hormonální jógu, uberte alkohol, přestaňte kouřit a zařaďte do jídelníčku speciální bylinné přípravky. Pro ženy jsou ideální například třezalka tečkovaná nebo červený jetel. Pokud nepříjemné stavy nepoleví, navštivte odborníka, který zváží hormonální substituční terapii (HT).

2. Těžká nebo bolestivá menstruace

Pokud je menstruace doprovázena ještě dalšími příznaky, jakými jsou například úporná bolest břicha, častá potřeba močit, bolest dolní části zad, zácpa a bolestivý styk, mohou být důvodem myomy. Jde o nerakovinové výrůstky, které se tvoří v děloze nebo okolo ní. Přesná příčina vzniku není známa, ačkoli se předpokládá, že jsou stimulovány estrogenem.

Co dělat: Pokud trpíte těmito příznaky, poraďte se s kvalifikovaným zdravotníkem, který prozkoumá váš zdravotní stav a doporučí postup. Obvykle předepíše hormonální léčbu, v závažných případech může být zváženo operativní odstranění případných myomů.

3. Nízké libido

Nízké libido je zvlášť běžné u žen procházejících perimenopauzou nebo menopauzou kvůli klesající hladině estrogenu a testosteronu; testosteron je znám zejména v souvislosti s muži, v určitém množství je ale potřebný také pro ženský organismus. I další nepopulární příznaky perimenopauzy a menopauzy (zvýšené pocení, únava, špatná nálada) mohou mít nepříjemný dopad na sexuální život.

Co dělat: Pokud procházíte menopauzou a běžné rady typu změna životního stylu nepomáhají, zvažte konzultaci s odborníkem. Hormonální substituční terapie a vyzkoušení testosteronu jako její součást může vylepšit libido, zvednout náladu a zvýšit hladinu energie.

4. Nespavost, nekvalitní spánek a noční pocení

Během perimenopauzy a menopauzy vaječníky postupně produkují méně estrogenu a progesteronu, které mimo jiné podporují kvalitní spánek. Klesající hladiny hormonů mohou přispívat k nočnímu pocení, čehož důsledkem je neklidný a přerušovaný spánek, vyšší únava a nedostatek energie.

Co dělat: Nejprve vyzkoušejte klasické rady pro zlepšení spánku: bavlněné noční prádlo, chladnější teplota v ložnici, dostatek čerstvého vzduchu, tma a ticho, pravidelnost v rámci spánkové hygieny, omezení kofeinu a alkoholu, a podobně. Pokud to nezabere, neváhejte s návštěvou odborníka.

horr.jpg
Foto: Shutterstock

5. Přírůstek hmotnosti bez jasné příčiny

Přírůstek hmotnosti může způsobit řada stavů souvisejících s hormony. Patří sem například špatné fungování štítné žlázy, syndrom polycystických ovarií (PCOS) a samozřejmě menopauza (přibírání především v oblasti břicha).

Co dělat: Pokud nepřiměřeně a bez jasné příčiny přiberete na váze, konzultujte záležitost s lékařem, aby určil „viníka“ a doporučil další postup.

6. Kožní problémy

Chronické akné u dospělých může být známkou nízké hladiny estrogenu a progesteronu a vysoké hladiny androgenních hormonů. Může také indikovat syndrom polycystických vaječníků. Svědění pokožky bývá způsobeno také hormonální nerovnováhou během těhotenství nebo menopauzy. Pro menopauzu a potíže se štítnou bývá nicméně typická především suchá kůže.

Co dělat: Trpíte-li suchou svědivou pokožkou, zkuste speciální hydratační přípravky na přírodní bázi, více pijte a noste oblečení z vhodných materiálů. Jsou-li potíže úporné, poraďte se s odborníkem, aby diagnostikoval základní problém.

7. Bolesti hlavy

Mnoho žen trpí bolestmi hlavy, ať už v důsledku hormonálních změn během menstruačního cyklu, těhotenství nebo v průběhu menopauzy.

Co dělat: Zkuste drobné změny ve svém jídelníčku a životním stylu. Pravidelné stravování včetně důsledného pitného režimu, dobrá spánková hygiena, procházky na čerstvém vzduchu a eliminace stresu mohou pomoci. Jsou-li vaše potíže zásadnějšího charakteru, zkuste si vést deník příznaků, abyste vy nebo váš lékař mohli později lépe identifikovat spouštěče bolesti a určit další postup.

8. Křehké kosti

Klesající hladiny estrogenu během perimenopauzy a menopauzy mohou být příčinou postupné ztráty kostní hmoty.

Co dělat: Ženy středního a vyššího věku si často neuvědomí, že mají křehké kosti, dokud si nějakou nezlomí. Proto je důležité dbát na dostatečnou stravu bohatou především na vápník, doplňovat vitamin D a cvičit s přiměřenou zátěží (skvělými aktivitami jsou například tanec, tenis, běh nebo svižná chůze).

9. Vaginální suchost

Vaginální suchost je nejčastěji způsobena poklesem hladiny estrogenu, zejména během perimenopauzy a menopauzy. Také užívání antikoncepčních pilulek nebo antidepresiv může změnit hladinu hormonů, což často vede k tomuto problému.

Co dělat: Praktické kroky mohou zahrnovat mytí neparfémovanými mýdly a používání lubrikantů na vodní bázi. Pokud jsou příznaky způsobeny menopauzou, pak může pomoci i podávání hormonální terapie pro zvýšení hladiny estrogenu.

Čtěte také:

Zdroje: hormonehealth.co.ukhealthline.com

Reklama