Světová kardiologie zaznamenala výrazný průlom ve své historii. Odborníkům z Minnesotské Univerzity se podařilo vytvořit z biologické tkáně umělé srdce, které samo tlouklo! Vědci v laboratorních podmínkách vypěstovali bioartificiální srdce z mrtvých orgánů potkana a prasete, které znovu naočkovali směsí kmenových buněk.

Podle serveru Novinky.cz s odvoláním na časopis Nature ohlásila nový objev doktorka Doris Taylorová, ředitelka Centra pro opravy kardiovaskulárního systému s tím, že původní idea byla vytvořit transplantovatelné krevní cévy nebo celé orgány, které jsou vyrobeny z těla vlastních buněk.

Průlomový objev by mohl budoucnu zachránit tisíce životů osobám, které každý rok marně čekají na transplantaci vhodného srdce a svého dárce se nedočkají. Podle Taylorové tvorba trojrozměrné konstrukce, která napodobuje složitou srdeční architekturu a spletitost, byla vždy záhadou, přestože se o to několik světových vědeckých pracovišť pokoušelo v laboratoři.

Myslíte si že je současná věda tak vyspělá, že se jí jednou podaří „vyrobit“ lidské srdce na míru? Podaří se tak dík transplantaci „vlastních“ orgánů prodlužovat lidský věk?

Reklama