V nedávné recenzi jsme na film Nestyda (viz Ten chlap je Nestyda!) jsem si stěžoval, že nemá smysl chodit do kin na domácí filmy v záplavě vizuálních efektů hollywoodské produkce. U filmu Kdopak by se vlka bál režisérky Marii Procházkové to tak docela neplatí, proč? Film neoplývá velkým množstvím triků, kromě občasných kreseb črtaných dětskou rukou přímo do scény, které zastupují některé dětské myšlenky (jsou mimochodem velice vydařené, například, když se malá Terezka – hlavní hrdinka filmu – seznamuje s domnělým mimozemšťanem, překreslí se mu ruka zeleným chapadlem). Důvodem, pro který stojí za to jít na Kdopak by se vlka bál do kina je hudba, její autor Jan P. Muchow se totiž skutečně vytáhl! Dramatické chvíle gradují, hororové sny jsou podkreslené jímavými tajemnými tóny, hudba zkrátka zapadá jako ozubená kolečka do složitého mechanismu a vytváří třetí rozměr, který vás dokonale vtáhne do děje jinak klasické zápletky. Takový zvuk z televize prostě nevyloudíte, ať budete bušit do ovladače sebesveřepěji.

A jaká je tedy zápletka? Terezka žije ve zdánlivě harmonické rodině, tatínek chodí do práce, maminka je s Terezkou doma, vodí ji do školky, čte jí pohádky (hlavně tu O Červené Karkulce, tu má Terezka ráda), Terezce se občas zdají hororové sny, ale maminka je vždy nablízku, aby ji zachránila... Postupem děje vyplývají na povrch různé skutečnosti, které spějí k obludnému tajemství: maminka je nejspíš mimozemšťan! Takhle nějak vypadá zápletka z toho hlavního filmového pohledu, kterému můžeme říkat výstižně dětský. Na pozadí holčičího vyprávění se odehrává příběh manželského trojúhelníku, kdy je žena postavena mezi dva muže, jeden představuje zázemí a jistotu, druhý nesplněné touhy z mládí. Protože je ale hlavní pohled dětský, můžete si zahrát na detektiva a celou dobu se dohadovat nad různými otázkami, které z půvabně vyprávěného děje plynou.

Tvůrci filmu tvrdí: „Konečně film o lásce, který můžete vidět s dětmi.“ Jestli tím chtěli říct dětskýma očima, pak mají pravdu, ale děti bych na tenhle film rozhodně nebral. Malé děti ho nepochopí a budou se v kině nudit, větší děti dostanou takovou facku od dospělácké reality, kterou si, myslím, nezaslouží. Proč ukazovat dětem svět ve své syrovosti, když se jim podobná situace může vyhnout? Vezměte na Kdopak by se vlka bál dítě, pokud se zrovna rozvádíte, aby se vám lépe vysvětlovalo, co se stalo. Vezměte na něj puberťáka, abyste ho varovali před nástrahami dospělosti. Neberte na něj dítě, které vyrůstá v harmonické rodině, nezaslouží si mást hlavu.

Proč se bát tchyně? Maminka Terezčiny maminky je zde postavena do role podrazáka. Je to žena, která svou dceru ponouká a postrkuje tam, kde by ji ráda viděla sama. Dává jí sice prostor pro vlastní výběr, ale... Znáte to, vyčítavý hlas v pozadí, pro který není váš partner dost dobrý...

Takže si to shrňme. Co slibují autoři? Dětský horor – ano, děti se u hororových snových scén budou jistě bát. Dospělá romance – ano, milostný trojúhelník snad ani jinak nazvat nejde. Pohádka o Červené Karkulce – ano, Červená Karkulka se v ději objevuje několikrát a je paralelou příběhu samotného, kdy zlého vlka představuje amant maminky. Rodinný film – ne, spíš rodinné drama snímané z netradičního pohledu, rozhodně nejde o film, u kterého nemusíte přemýšlet a jen si u něj příjemně odpočinete.

Nejlepší herecký výkon:
Všechny byly skvělé, včetně dětských. Nejvíce však zazářil Pavel Řezníček v roli tatínka Terezky.

Nejsilnější moment filmu:
Několikrát se opakující „nález holčičky u popelnic", který stále jitří fantazii diváka a nutí ho přemýšlet nad tím, jestli nakonec Terezka přecijen nedopadne nějak špatně.

Kdopak by se vlka bál

   Scénář: Maria Procházková
   Režie: Maria Procházková
   Kamera: Martin Štěpánek
   Hudba: Jan P. Muchow
   Hrají: Dorotka Dědková, Jitka Čvančarová, Pavel Řezníček, Martin Hofmann, Jana Krausová, Matouš Kratina, Marie Boková, Marek Taclík...

Premiera: 4. prosince 2008

Vyrobil Bionaut Films, v koprodukci s Českou televizí, s přispěním Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie.

www.kdopakbysevlkabal.cz


Bojíte se víc vlka nebo tchyně?

Reklama