Moje kamarádka Verča (32) nečekaně otěhotněla. To by nebylo nic divného, zajímavé ale je, že je dost přísná vegetariánka. Ze zkušeností své švagrové vím, že si tělo o maso řekne. A Verčin případ mi to zase potvrdil...

Maminka vegetariána: „Zaplaťpánbůh, že nejsi holka, to by byl v těhotenství problém.“ Máte podobný postoj? Pokud ano, mám pro vás dobrou zprávu: Neznám vegetariánku, která by nejedla v těhotenství maso.

Švagrová

Moje švagrová byla vegetariánka a při prvním těhotenství s touhle dietou skončila. Zkusím to popsat slovy mého bratra: Prostě se vrhla na kuřecí řízek a během chvíle ho zlikvidovala. Tenkrát jsem nabyl přesvědčení, že když tělo něco potřebuje, tak si o to prostě řekne. Přesto jsem byl ve velkém očekávání, co se bude dít, když náhle otěhotněla moje kamarádka Verča, taktéž letitá a zapřisáhlá vegetariánka.

Verča

vegetarianNetrvalo to ani tak dlouho a Verča mi po telefonu prozradila, že už snědla také kuřecí řízek. Hned jsem se jí začal vyptávat, jak se teď cítí, když dlouholetou dietu porušila....

Proč ses stala vegetariánkou a jak dlouho jsi jí byla?
Bylo to z přesvědčení – vadí mi, jak se dnes zachází se zvířaty. Ani nevím, jak už je to dlouho.

Tak aspoň odhadem...
No, asi tak deset let? Prostě dlouho...

Teď v těhotenství jsi to ale porušila...
Jo, bylo to na oslavě s rautem. Ne že bych maso nějak vyhledávala, ale prostě jsem na něj dostala chuť, tak jsem ho snědla.

Máš z toho nějaké výčitky?
Vůbec ne. Myslím, že to ten náš puleček prostě potřebuje, a to je přednější.

Myslíš, že se k vegetariánství vrátíš?
Abych pravdu řekla, nevím. Nepřemýšlela jsem nad tím. Teď se mu prostě už nebudu vyhýbat, žádné psychické problémy s tím nemám, těhotenství mě v tomhle asi hodně změnilo. Ale když si ho někde koupím, tak si budu koukat po bio kvalitě. To, jak se zvířata chovají, mi vadí, ale zdraví pulečka je přednější. Je to jako s kouřením.

No, vidíš, ty si vlastně kuřačka...
Byla jsem.

A nechybí ti cigareta?
Ne, prostě na ni nemám chuť.

Co když si někdo v okolí zapálí?
Zatím to nikdo neudělal, tak nevím, ale já si cigaretu nedala už měsíc. Dřív jsem kouřila aspoň jednu denně.

Když to shrnu

Strach z toho, že žena s pro plod špatnými návyky bude mít v těhotenství problémy a může tím budoucímu miminku ublížit, mi připadá po těchto zkušenostech stále více absurdní. Vypadá to, že příroda je silnější než člověk a zaplaví nejen ženské tělo, ale i mozek potřebnými pocity, které vedou k tomu, aby těhotenství proběhlo bez problémů.

Čtěte také...

Reklama