tiktok-news-627a589cc98ff-sej-1280x720.jpg
Foto: Shutterstock

Jedna z nejnovějších sociálních sítí je TikTok, původně tato aplikace nesla název musica.ly, dokud jí neodkoupila společnost ByteDance. I přesto, že je na trhu TikTok relativně nový, dokázal se hned druhý rok po vydání vyšplhat na žebříček nejúspěšnějších aplikací ve Spojených státech amerických. Avšak tato vlna úspěchu zdaleka neskončila, právě naopak. Každým rokem se objevuje v žebříčkách výš a výš. Aktuálně předběhla velmi populární sociální síť Instagram a stala se nejstahovanější aplikací na celém internetu za rok 2023. TikTok má spoustu pozitivních vlastností, ale převažují převážně ty negativní, které mezi lidmi už nejsou tak známé.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost již před několika týdny varoval před užíváním aplikace. Nebezpečí představuje uchování dat uživatele a práci s nimi. 

Informační zahlcení

Úplně vynechme bezpečnostní riziko, které aplikace představuje, a soustřeďme se na informační zahlcení, které je spojené i s velkým příjmem umělého dopaminu. Jako lidstvo rozvíjíme cokoliv, co se týče techniky a internetu, na náš poměr mozku abnormálně rychle, jednoduše řečeno mozek není zvyklý fungovat s tolika informacemi najednou a zároveň je zpracovávat. Pro představu, jak moc rychlý tento skok byl, si můžeme tento fakt přiblížit na jedné zajímavosti, která zní takto: V jednom aktuálním nedělním vydání New York Times je více informací, než se kterými se setkal typický člověk za celý život v 19. století.

male-medical-figure-with-front-brain-highlighted.jpg
Foto: Shutterstock

Dopamin

Jak mnoho z nás ví, dopamin je hormon štěstí nebo také motivace. Právě kvůli dopaminu máme například vůli ráno vstát z postele nebo se najíst. Přesně proto je důležité si dokázat hlídat jeho každodenní příjem.

Sociální sítě fungují na principu neustálého oznámení, což znamená neustálé přijímání umělého dopaminu do našeho mozku, který není přirozený. Mozek bude vyžadovat tento příjem pravidelněji a ve větších dávkách a přesně tímto se samotná závislost vytvoří. Pokud tento příjem mozku neumožníme, dostáváme se do jisté frustrace a mozek jedná nespolehlivě například v situacích spojených s pozorností. Dále tu jsou rizika jako zvýšení stresu a úzkostí.

Přesně kvůli zmiňovanému dopaminu je TikTok tak populární a zároveň tak nebezpečný. Krátká a zábavná videa, vymyšlená přesně pro účel pohlcení a nadměrné “konzumaci” umělého dopaminu. 

Řešení

První krok k úspěchu je úplné odstranění sociálních sítí. Pokud se vám k tomuto kroku nechce úplně přistupovat, nebo třeba ani nemůžete z pracovních důvodů, nastavte si upozornění nebo pevná omezení a předejděte informačního přehlcení. 

Je potřeba si uvědomit a pokusit se o to, aby si váš mozek dokázal odpočinout, nejen u spánku ale třeba například meditací nebo obyčejným posloucháním hudby. K docílení této metody vám může pomoci motto: Nebojte se nudit!

6463731a909e7obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroj: digitaleweltmagazin.de, www.internetembezpecne.cz Wikipedia, Youtube