Viděl jsem Mickey Mouse a ženu co se na něj dívala a nekřičela. Ta samá žena při pohledu na Toma a Jerryho taky nekřičela, dokonce zcela neskrývaně a jako naschvál na rozdíl ode mne fandila Jerrymu. O pár dní později jsem uviděl tu samou ženu a malou šedou potvůrku a ta žena křičela. Nechápal jsem.

„Musím se pochlubit, na to, že jsem nevěděl co dnes do rubriky domácnost dát za článek se mi úvod docela podařil“

Řekl jsem si, že té záhadě přijdu na kloub. Studoval jsem tu ženu poměrně dlouho. Nejen že jsem tu ženu nepochopil, ale navíc jsem ani nepřišel na to, proč ten rozdíl ve vnímání toho kresleného a toho živého.

„To už je tedy slabší a hrubek v tom textu bude nepočítaně, ach jo, kdybych dával při hodinách češtiny větší pozor.(tuším je, ale nevidím)“

A protože je tohle server pro ženy rozhodl jsem se sem dát materiál, který jakoby sem ani nepatřil. Spíše se hodí pro nějaký odborný časopis o zvířátkách. Může se tak myším vůbec říkat? Je myš zvířátko, nebo zvíře?
Navštívil jsem server www.HOBBYZAHRADA.cz a našel tam následující popis vašeho nepřítele:

Myš domácí (Mus musculus)
Je skutečný kosmopolita, tj. zvíře, které žije ve všech dílech světa. Nerozšířila se však přirozeně. Její původní vlastí byla asi Přední Asie. Odtud byla ještě v předhistorické době zavlečena do celého světa s obilím. Tak se stalo toto původně divoce žijící zvíře nevítaným druhem člověka. Žije s ním skrytě v jeho příbytcích a přiživuje se na všem, co najde. Myš domácí není příjemný společník. Nejenže všechno rozhlodá a nahlodá, ale nadto znečišťuje vše trusem i močí a všude šíří známý nepříjemný zápach - myšinu.

Toho jsem si tedy v televizi nikdy nevšiml, ale protože pocházím z vesnice mohu potvrdit, akorát s tím kosmopolitou fakt netuším, na všech kontinentech jsem zatím nebyl. Ale teď to přijde. Poznali jste svého nepřítele zevrubně. Zatím sice nevíte jak rychle se množí, ale to neznamená že když myš domácí uvidíte nemusíte začít rychle jednat. Vyhladovět se prostě nedá, a křičet jak budete dál číst také nemá smysl:

Rozmnožuje se i v zimě
Několikrát za rok vrhá po čtyřech až osmi mláďatech, která rychle dospívají a mohou mít sama mladé ještě v prvním roce svého života. Proto se někdy myši přemnoží a stávají se pravou metlou člověka. Naštěstí se jich můžeme brzy a téměř úplně zbavit. Postačí obyčejná sklapovací pastička, navnaděná kůží ze slaniny nebo jen opáleným chlebem, zrnkem dýně nebo slunečnicovým semínkem. Dobrá pastička je opravdu nejlepší prostředek k hubeni myši domácí.
Myš si zakládá hnízdo pod podlahou, na půdě, v kůlně nebo v dřevníku. Vystýlá si je kousky papírků a hadrů, peřím, listím a vším, co se jí k tomu hodí. Prohryže a prohrabe se i dřevem a maltou. V žrádle si nevybírá. Žere všechno, co se dá, ať již rostlinnou nebo živočišnou potravu.

To také mohu potvrdit, opravdu žere vše včetně skelné vaty. Ale zbývá ještě jedna věc. Pokud nevíte kde bydlíte z hlediska myší geografie nyní máte šanci poznat podle délky ocásku, jak na tom vlastně jste. Západ, nebo východ? Nejste náhodou už na Slovensku? (naše slovenské čtenářky mi doufám odpustí)

Myš domácí je velmi proměnlivá
Už v délce ocasu nacházíme u myši domácí ve střední Evropě, a dokonce i uvnitř našich hranic velké rozdíly. Západoevropské myši domácí mají ocas delší než tělo, naše obyčejně kratší. Čím dále na východ, tím se délka myších ocasů zkracuje. Na jižním a na východním Slovensku klesá asi na 80 % i méně.
Současně s délkou ocasu mění se i zbarvení. Všeobecně řečeno, jsou západoevropské myši (rasa dlouhoocasá) nejtmavší. Čím dále východ, dostává šedá barva žlutavější odstín a šedá barva bříška se stává světlejší. Zoologové rozeznávají podle těchto znaků několik ras. Nám postačí, připomeneme-li si, že změna uvedených znaků souvisí se změnou prostředí.
Na západě žijí myši jenom v domech a stali se z nich příživníci člověka. Toto zdomácnění asi ovlivnilo také jejich ztmavnutí a snad také změnu délky ocasu. Na východě našeho státu však žijí ještě na mnoha místech ve volné přírodě; jen v zimě se stěhují do stohů nebo do stavení. Ale i tam jsou myši, které žijí v domech po celý rok. Nezapřou tedy v sobě krev divokých myších kmenů, které jsou světlejší a mají v srsti více žlutých odstínů. Z našeho hlediska jsou také příjemnější, protože jsou čistotnější.

Tak co, ještě budete křičet na myši? A proč to vlastně děláte, vždyť vám nerozumí :)