PRAHA - Přestože od září loňského roku mohou ženy od 45 let bezplatně využívat vyšetření prsou na mamografu, zájem není zdaleka tak velký, jak se původně očekávalo.

Důvody jsou prozaické. Obavy a strach ze samotného vyšetření.

Mnohé ženy se totiž domnívají, že by mohly následně onemocnět z radioaktivního záření, kterým toto zařízení disponuje.
„Snad právě proto, že pracuji v diagnostice, dokážu pochopit obavy našich pacientek“, říká MUDR Hana Kacerovská, CSc. z pražské radiodiagnostické kliniky FN na Karlově náměstí.

„Ráda bych ujistila všechny ženy, které se vyšetření z jakéhokoliv důvodu brání, aby nám důvěřovaly a ničeho se nebály. Dávky záření na mamografech jsou minimální, neboť přístroje jsou speciálně sestrojeny tak, aby produkovaly takzvané měkké záření, které je naprosto bezpečné a šetrné. Jinak by byly nejvíce ohroženy naše laborantky, které denně pořídí desítky mamografických snímků“.

Prevence nádorových onemocnění v našem zdravotním systému mírně pokulhává a měli bychom ocenit každé vyšetření, které mohou lidé využít.
Například ve Skandinávii a Anglii existuje prevence rakoviny prsu u žen již 10 let a během této doby se úmrtnost pacientek snížila o jednu třetinu.

„Snažíme se vyšetřovat ženy zdravé a bez obtíží,“ pokračuje Dr. Kacerovská, „aby se včas zhoubné onemocnění odhalilo, protože jedině včasná diagnostika může zaručit úspěšné léčení a uzdravení. Toto samozřejmě platí i u jiných typů zhoubného bujení. Za těch devět měsíců, co běží preventivní prohlídky, jsme ze zdravých žen pozitivně diagnostikovali, podotýkám včasně, 6 až 7 promile žen, což je asi 7 žen z tisíce.“  

    
TÉMATA:
ZDRAVÍ