Milá redakce,
dokud jsem byla studentkou, vůbec jsem si neuvědomovala, zda jsem schopná asertivitě, nebo ne - spíš jsem ani na to nemyslela.

Když jsem ale začala pracovat, postupně jsem zjištovala, že s tím mám asi problém?!?
V Nové práci jsem si vedla velmi dobře, byla jsem chválena a tím i stoupalo sebevědomí a práce mě bavila. Zanedlouho nastoupil nový kolega a ten se zřejmě rozhodl, že mě zničí. Hanil mojí práci, bral mi ji pod rukama s tím, že to dělam špatně, a nosil to žalovat nadřízené.

Už jsem si opravdu nevěděla rady co dál, byla jsem zoufala a bála jsem se, že mě vyhodí na popud jeho lží a nepravd. Jednoho dne paní ředitelka za mnou přišla (vycházely jsme spolu moc hezky) a řekla, ať nepropadám panice, ať se mu prostě postavím a nenecham si ničit práci, s kterou byla spokojena. Navrhla jsem jí, aby to mezi námi vyřešila ona jako nadřízená, aby jasně stanovila pravidla atd., ale chtěla, abych to udělala sama. A udělala dobře!

Ona mě tak vyburcovala, že jsem hned běžela za tím neoblíbeným kolegou a pustila jsem se do něho. Tam jsem udělala přednášku s tím, ať si nemyslí, že když je chlap, že se bude povyšovat a urážet mě a ať si dá pozor, nebo dopadne špatně. Od té doby, kdy jsem se mu postavila, mám svatý klid. A nakonec jsem dostala ústní pochvalu od paní ředitelky, že jsem to takto vyřešila.

Za toto paní ředitelce moc děkuji, protože mě naučila, jakou má mít člověk hodnotu a má si vážit sám sebe a nenechat na sebe házet špínu.

Dnes s kolegou zajdeme i na kávu a všemu se smějeme.:-)

Bětuš

 

V roce 2002  náš úřad věrně kopíroval způsoby francouzského dvora za některého z Ludvíků. Nejvyšší vedení k nám dosadilo osobu ženského pohlaví, která nás – mě - měla co nejdříve vyobcovat, protože si dodnes neberu servítky a pálím všem na rovinu i nepříjemné věci. Přiznám, že bez velkého přemýšlení, dokonce jsem odmítla splnit přímý úkol, protože to byla hrozná krávovina!

Této šedé eminenci jsem přidělila krycí jména Husqvarna ve vztahu ke mně, Blizna ve vztahu k vrchnosti.

Deptala mě denně v 7.30 na buzerplacech před ostatními kolegy a někdy ještě několikrát denně sólově.

Jako první řešení jsem volila předčasný starobák, protože se ze mě stala hromádka nervů pro život nepoužitelná.

Spočítaný ho mám!

Potom mi ale docvaklo, že mě prostě nemůže dostat, a po dovolené, na které jsem si skoro denně přehrávala, režírovala, vylepšovala svoje vystoupení, jsem hned v pondělí začala vést jakoporadu  osobně.  Z nastudovaného scénáře moc nezbylo, v afektu začínám koktat, ale tentokrát sem to ustála bez ztráty kytičky.

Její ksicht prošel všemi fázemi údivu, nedůvěry, vzteku, vítězila barva rudá/návalová a já měla od té doby klid, trošku pošramocený snížením osobního ohodnocení.

Koncem roku proběhla velká reorganizace, babu vzal čert, máme nové, úplně jiné vedení a jde to bez ponižování, buzerace a leštění klik.

Všem bych chtěla vzkázat, aby se nebáli kreténů u vesel, i když to chce dost kuráže. Věřte, že se to vyplatí!

Hodně odvahy přeju. Čárina

Děkuji za příspěvky, oba jsou skvělým obrazem toho, jak moc je zdravé se někdy trochu naštvat a rozhodnout se jednat. Není pak snadné sklouznout k agresivitě, ale to je přesně umění, které nazýváme asertivním jednáním. S chutí do toho, milé čtenářky! Sledujte magazín Žena-in.cz a možná zde dnes najdete návod a odvahu k vyřešení svého problému.

Hodně štěstí a hezký den vám přeje

Reklama