Titulek je trochu zkreslený, ale věřte, že pravdivý. Malé děti, i ty v kočárku, by měly být na čerstvém vzduchu za každého počasí, tedy i za mrazu. Samozřejmě existuje určitá hranice teploty i stráveného času. Víte jaká?

Příběh maminky Inky

Mám půlročního chlapečka, který je pořád nemocný. Kašle, kýchá, pořád má ucpaný nos, špatně dýchá. Když jsem s ním šla už po několikáté k naší dětské paní doktorce, nebyla tam, měla dovolenou. Zastupoval ji takový starší, svérázný pan doktor, který už byl v důchodu, ale místo vlídného slova mě uzemnil jako malou školačku:
„Ty dnešní matky. Proč je to dítě tak navlečené, když jste v čekárně? A samozřejmě jste přijela autem, viďte?“
„Je zima,“ bránila jsem se.
„A v zimě se s dětmi ven nechodí? Jak to dělaly matky dřív, každá měla auto?“
„Když on je pořád nemocný.“

„Je nemocný, protože s ním nechodíte ven. Jen začnou první mrazíky, už ty své dětičky duchlíte doma pod peřinou, jen aby se nenachladily. Nás vystrčili ještě v kočárku chvilku na mráz, a nikdy jsme nemocní nebyli.“

mráz

V duchu jsem si pomyslela něco o dětství pana doktora, tedy době, kdy snad ještě ani nebyl vynalezen penicilin :), ale pak jsem si uvědomila, že i moji mladší sestru dávala maminka v kočárku i v zimě po obědě chvilku ven, když měla hodně práce. A mě určitě také. Dávala nás v kočárku na balkon za každého počasí a nemocné jsme byly jen výjimečně.
„Tak maminko, až se chlapeček dostane z toho nejhoršího, postupně, pomalu a za každého počasí na chvilku ven. Jinak tady budete za chvíli znovu. A větrat a větrat a na kontrolu přijďte příště pěšky, daleko to nemáte.“

Slova pana doktora jsem si vzala k srdci a už mám na dvoře nachystaný kočárek s teplým fusakem. :) To až uhodí mrazy a mně se nebude chtít ven.

Text byl upraven do redakční podoby

Přečtěte si také:

Názor dětského lékaře, MUDr. Jiřího Jackla

Děti by měly být na čerstvém vzduchu co nejvíce. V létě i v zimě. V současné době se většina dětí jen přeloží z autosedačky do kočárku, se kterým se maminka projde po vyhřátém nákupním centru, největším zdroji bacilů, a pak zase zpátky do autosedačky a domů.
Když je sychravé počasí, nebo mrzne, maminkám se ven příliš nechce, ale dítě čerstvý vzduch potřebuje. Je dokázáno, že děti spí venku zjevně déle, a to nejen v létě, ale i v zimě.
Když je zima a nemrzne, dítě v kočárku by mělo strávit na čerstvém vzduchu zhruba tak hodinu a půl. Při mrazech se pak doporučuje půlhodinka. Je potřeba samozřejmě dbát na správné, teplé vlněné oblečení, aby měly děti vlnu co nejvíce u těla, a samozřejmě teplý fusak. Pusinku by měly mít přikrytou ve tvaru stříšky, aby mohly dýchat a mráz na ně nešel přímo.
Ovšem pozor, teplota mrazu nesmí klesnout k minus deseti, pak je lepší být s dítětem doma. Ale tady zdůrazňuji: nepřetápět a krátce a častěji větrat! Mráz vyhání všechny bacily a děťátku se pak bude mnohem lépe spát i dýchat.

Podle lékařských studií podporujících zdravý dětský spánek - děti vystavené čerstvému vzduchu - ať v létě, nebo uprostřed zimy - mají větší pravděpodobnost, že nedostanou rýmu ani kašel.

Reklama