Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo výskyt viru zika v České republice. Zachyceny byly podle České televize dva případy. Virus zpomaluje vývoj mozku nenarozených dětí, čímž způsobuje mirkocefálii, kdy se dítě kvůli zmenšenému mozku narozdí se zdeformovanou hlavou. Nemoc se podobá chřipce a lék na ni není.

zika
 

Virus byl poprvé zaznamenán již v roce 1947 v ugandském lese Zika, po něm se jmenuje. Přenášejí ho komáři rodu Aedes aegypti, kteří se Česku nevyskytují. Zdravotníci v ojedinělých případech potvrdili i přenos viru prostřednictvím pohlavního styku či krevní transfuze.

Aktuální nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii. Později se rozšířila do dalších latinskoamerických zemí, a následně i do Evropy. Všichni pacienti se ale nakazili v Latinské Americe. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli viru celosvětový stav nouze.

České ministerstvo zahraničí již loni v prosinci varovalo před výskytem viru v Brazílii a Kolumbii, později upozornění rozšířilo na celý region Latinské Ameriky. Českým občanům v této oblasti úřady doporučily chránit se před bodnutím hmyzu a těhotné či ženy, které se chystají otěhotnět, by do zemí Latinské Ameriky vůbec neměly cestovat.

Nyní WHO eviduje 28 zemí, kde se virus šíří. Dovezenou nákazu z těchto zemí hlásí Austrálie, Kanada, některé státy USA, v Evropě Dánsko, Británie, Německo, Finsko, Švédsko, Španělsko či Nizozemsko. Všichni pacienti se nakazili v Latinské Americe. WHO už varovala, že s příchodem jara a léta by se měla Evropa začít připravovat na případnou ochranu obyvatel.

Zdroj:zpravy.idnes.cz/v-cesku-jsou-prvni-pripady-viru-zika

Ministerstvo zdravotnictví na 11 hodinu svolalo novinářský meeting, který bude online přenášen na serveru idnes.cz. Zde se bude vyjadřovat ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, ředitelka pražské Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská a primářka tamního infekčního oddělení Hana Roháčová.

Reklama