"V sedmdesátých letech se dávala některým druhům zvířat, aby pěkně rostla. To je dnes v mnoha zemích již zakázáno. Na rozdíl od používání těchto preparátů u lidí!"

 

Anabolika již nepředstavují pouze doping pro vrcholové sportovce. Dostala se na přední místo chemických prostředků, které zneužívají i ostatní svalnatým tělem "posedlí“ nadšenci,  u nichž nabývá tento problém až rozměrů drogové závislosti.

 

 

Téměř 6 % středoškoláků v USA a západoevropských zemí užívá pravidelně anabolické steroidy! Experti tvrdí, že tento šokující závěr výzkumu je jen špičkou ledovce a ještě horší situace bude u ostatních skupin mladých lidí. Dle sportovních lékařů u nás jde o tisíce mladých lidí. Jde především o ty, kteří pravidelně navštěvují fitcentra.  Tam prý nejvíce kvete černý obchod s těmito preparáty.

 Internetový obchod s těmito preparáty také není žádný problém.  Překupník jednu ampuli steroidu získá v přepočtu za 30 Kč a v Praze ji prodá se stokorunovým ziskem. Tato dávka vystačí maximálně na týden.

 

Syntetické anabolické hormony (anabolika, steroidy) jsou podobné  lidským hormonům, nejčastěji mužskému  pohlavnímu hormonu testosteronu.

Tento nebezpečný trend však není jen doménou chlapců toužících docílit  co nejrychleji svalnatého těla. V poslední době se zvyšuje užívání anabolik i u žen.

Až 5 kg přírůstek svalů díky tabletě či injekci za jediný měsíc. Často se k "zobání bobulí" uchylují ti, kterým efekt tvrdého tréninku v posilovně ,,nestačí“.

Steroidy však způsobují nárůst všech svalů (např. i v obličeji), nejen těch "žádoucích", takto vypěstované svaly nejsou v přímé úměrnosti se zvýšením tělesné síly, způsobují přetěžování celého pohybového aparátu, především kloubů a šlachových úponů. U ještě rostoucích dospívajících mohou způsobit zástavu růstu předčasným uzavřením růstových štěrbin kostí.

 

Rodiče si mohou kromě neúměrného nárůstu svalové hmoty všimnout i vypadávání vlasů s posunem vlasové hranice (začnou se předčasně vytvářet kouty), začne přeskakovat hlas, dívkám  také hlas začne hrubnout.

Kůže ztrácí svou elasticitu, mohou se vytvářet strie, dochází k nadměrnému vylučování mazu, takže postižené trápí často úporné akné.

Bohužel účinky anabolik se neomezují pouze na tělesný vzhled, ale mají vliv i na chování: změny nálad od počáteční euforie a sportovního nabuzení až k agresivnímu a konfliktnímu chování spojené někdy s paranoiou, halucinacemi či naopak depresí. Časté jsou poruchy spánku. V pokročilejších případech výjimkou nejsou ani sebevražedné myšlenky či pokusy!

 

Nebezpečné na užívání anabolik je, že se jejich účinky mohou projevit až po poměrně dlouhé době závažnými život ohrožujícími onemocněními, jako je jaterní poškození s následným nebezpečím zhoubného bujení. 

Nadměrné zvýšení hladiny LDL cholesterolu vede k předčasné akceleraci aterosklerózy se všemi důsledky na srdce a krevní oběh, srdce je přímo ohroženo nárůstem svaloviny s nedostatečnou možností prokrvení a následným nebezpečím infarktu.

 

Steroidy také ovlivňují pohlavní orgány, kromě zbytnění prostaty způsobující obtíže při močení závažně ovlivňují i funkci varlat s nebezpečím vzniku sterility, ale i život ohrožujícím nebezpečím vzniku zhoubného nádoru! Mění se i sexuální chování vlivem agresivity a u některých preparátů i nadměrné sexuální stimulaci dochází k hypersexuálnímu chování, může dojít i k velmi bolestivé vůlí neovlivnitelné erekci (priapismus). Nebo dochází naopak k útlumu sexuální touhy.

 

U žen jsou účinky obdobné: kromě nadměrného ochlupení, zhrubnutí hlasu, dochází také k útlumu činnosti vlastních pohlavních hormonů s následnými poruchami menstruačního cyklu, které mohou vyústit až do neplodnosti a ostatním výše popsaným komplikacím.

 

Internetový server BBC přinesl zprávu o dvojitě slepé studii, kterou na dobrovolnících provedli australští vědci. Zjistili, že anabolika prokazatelně oslabují přirozenou obranyschopnost organismu již při dávkách odpovídajících padesátině dávky, kterou zpravidla sportovci užívají.

 

 

 

 

Zdroje: 21. STOLETÍ,  www.BBC.com, MF DNES.

 

                       
Reklama