Diagnóza nádorové onemocnění s sebou přináší i další komplikace, kterým pacienti často nepřikládají takovou váhu. Jednou z nich je nedostatečná výživa, která postihne až dvě třetiny onkologických pacientů. Potíže s příjmem potravy mohou být způsobeny léčbou - operací, chemoterapií, radioterapií, ale i cílenou biologickou léčbou. Situaci však ještě zhoršují mýty, které neustále kolují mezi pacienty a jejich blízkými.

Konečně hubnu

Při onkologické léčbě je v největším riziku pacient, který si řekne, že „konečně“ hubne. „Týká se to velmi často žen, které mají pocit, že je to úžasné, protože jim najednou jde hubnutí. Ale ono je to velice nebezpečné. I pacient, který má nadváhu, totiž může být v nutričním riziku. Plný tuku, ale bez svalové hmoty,“ upozorňuje MUDr. Petra Holečková, Ph.D., MBA, z Ústavu radiační onkologie Nemocnice na Bulovce.

Co dělat

  • Konzultujte s lékařem rozhodnutí o změnách stravy, dietních opatřeních a o použití nutriční podpory.
  • Neměňte příliš radikálně stravovací návyky.
  • Nepřecházejte bez důvodu ze smíšené stravy např. na vegetariánskou apod., ani na příliš racionální výživu.

Nádor vyhladovím

jídloVelmi nebezpečným mýtem, který je neustále přiživován různými internetovými stránkami, je, že nádor lze vyhladovět. „Dodnes se na to pacienti v ordinacích ptají. A někdy dá velkou práci přesvědčit je, že to tak opravdu není. Nádor samozřejmě potřebuje živiny na to, aby rostl. Ale pokud mu je nedodáme, on si je stejně stáhne z těla, ať už pacient dostatečně jí, nebo ne. A tak jediný, kdo vyhladoví, je sám pacient. A velmi často to končí nedobře, někdy až jeho smrtí,“ vysvětluje Holečková.

Podvýživa, kterou si pacient hladověním nebo různými typy diet může přivodit či zhoršit, má mnoho důsledků. „Zhoršuje toleranci naší onkologické léčby a její průběh, zvyšuje počet infekčních komplikací i četnost hospitalizací. A v neposlední řadě i kvalitu života pacienta a prognózu jeho onemocnění,“ vyjmenovává onkoložka.

Jako příklad může posloužit Breussova dieta. Breuss byl rakouský lidový léčitel, který rozšířil představu, že nádorové buňky jsou vyživovány bílkovinami z potravy, a když nejsou do těla dodány potravou, nádor je vyhladověn a pacient vyléčen. Tato dieta požaduje, aby pacient 42 dní pil pouze zeleninovou šťávu, k tomu je povoleno pití bylinných čajů. Tato dieta však může onkologicky nemocného pacienta výrazně poškodit!

Vsadím na konkrétní doplněk či vitamin

V současné době je na trhu velké množství různých volně prodejných preparátů slibujících zlepšení výživového stavu, zlepšení chuti k jídlu, podporu imunity, lepší snášenlivost onkologické léčby či dokonce vyléčení nádorového onemocnění. Léčebný efekt potravinových doplňků však nebyl dosud jednoznačně prokázán, byť jsou známy některé teoretické mechanismy působení těchto přípravků proti nádoru. Standardním způsobem ověření účinnosti preparátů používaných v lékařské praxi jsou klinické studie. A bez jejich jednoznačného výsledku nelze racionálně používání potravinových doplňků doporučit.

Jedním z rozšířených „zaručených“ tipů je co nejhojnější konzumace vitaminu C. „Pacienty upozorňuji na to, že v tuhle chvíli opravdu neexistuje žádný relevantní vědecký důkaz, že by tomu tak bylo. Klinické studie, které zatím proběhly, dokazují jen to, že tato léčba pacientovi neublíží,“ uvádí tip na pravou míru Holečková.

V různých bylinných či jiných přípravcích je navíc někdy obtížné stanovit množství účinné látky. Tyto preparáty totiž nejsou testovány jako léčivo a nepodléhají přísným farmakologickým kontrolám. V mnoha případech tak může mít potravinový doplněk či bylinný preparát naopak velmi nepříjemné až život ohrožující nežádoucí účinky. Některé potravinové doplňky či byliny mohou zvyšovat či snižovat hladinu léků, které jsou pro pacienta nezbytné, čímž jej ohrožují.

Příkladem bylin či preparátů, které takové látky obsahují, může být (výčet není úplný):

  • Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
  • Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)
  • Třapatka nachová (Echinacea purpurea)
  • Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)
  • Žen-šen

Jejich užívání vždy konzultujte se svým lékařem.

Pozor i na přemíru některých potravin

Stejně jako byliny a potravinové doplňky mohou i některé potraviny zásadně ovlivnit účinnost některých pro pacienta nezbytných léků tím, že ovlivní jejich hladiny v organismu. Mezi tyto potraviny patří například česnek, zelený čaj, červené víno, grapefruit, pomelo (v menší míře ostatní citrusové plody), káva nebo sója.

„Neexistuje žádný zázračný preparát, byť by to bylo velice jednoduché a hezké. Spoustu toho má ale pacient a jeho blízcí ve svých rukou. A to, co jej může provést nádorovou léčbou, je dobrá výživa a pohyb. Onkologický pacient potřebuje vysoký přísun živin, ne hladovění,“ říká Petra Holečková s tím, že hlavní je boj nevzdat. „Když se řekne slovo rakovina, zhoubný nádor, tumor, tak to znamená pro spoustu pacientů konec. Tak to ale není! Nádorová onemocnění jsou léčitelná a vyléčitelná. Jen musí pacient přijít včas,“ dodává.

Mohlo by vás zajímat:

webové stránky Výživa v nemoci

 

Čtěte také:

Reklama