co2.jpg

Vodní radovánky
Koupání, plavání, sauna, ale i „obyčejné“ sprchování... Odborníci doporučují nepoužívat kontaktní čočky při žádné z těchto aktivit, jelikož se ve vodě vyskytují mikroorganismy, jako jsou například bakterie, houby nebo paraziti, které mohou kontaminovat kontaktní čočky a způsobit infekce očí. Nebezpečné je zejména koupání v přírodních vodách, ale i ve zdánlivě čisté vodě z kohoutku se může vyskytovat prvok Acanthamoeba. Když se dostane mezi čočku a oko, může vyvolat zánět. Nikdy také nenahrazujte speciální roztok pro uchovávání čoček obyčejnou vodou! Ve vířivkách se mohou zase vyskytovat bakterie Pseudomonády. Jak tedy řešit korekci zraku? Můžete si nechat vyrobit speciální dioptrické plavecké brýle. A pokud přeci jen chcete zůstat u čoček, volte zásadně jednodenní a po koupání je vyhoďte. Myslete však na to, že i tento typ kontaktních čoček se může při kontaktu s vodou snadno vyplavit.

Pozor na správnou hygienu
Nejčastější problémy s kontaktními čočkami vznikají v důsledku špatné hygieny. Pokud si člověk neumyje ruce před tím, než si čočky vloží nebo je vyjímá, lze do očí dostat nečistoty a mikroorganismy, což může vést k infekci. Navíc je důležité dodržovat exspiraci a pravidelně čočky měnit, aby se zabránilo rozvoji infekce. „Přiznám se, že jsem odpůrce kontaktních čoček z velmi jednoduchého důvodu. Samotné kontaktní čočky jsou geniální vynález, ale největší problém tkví v tom, že asi 95 % jejich nositelů přestane velmi záhy dodržovat hygienická pravidla a pravidla desinfekce, proto přestává být jejich nošení pro člověka bezpečné. Prakticky žádný z nositelů kontaktních čoček nedbá o bezpečnost,“ uvádí MUDr. Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha. Pro správné používání kontaktních čoček je tedy důležité dodržovat návod k použití a rady od očního lékaře. Pokud se chystáte například na dovolenou do přírody, kde víte, že nebude možné dodržet potřebné hygienické podmínky, je lepší kontaktní čočky vůbec nepoužívat.

Spánek
Běžné kontaktní čočky jsou určeny pouze pro nošení ve bdělém stavu a je důležité je před spaním vyjmout. „Přespávání v kontaktních čočkách asi 6krát zvyšuje pravděpodobnost vzniku zánětu rohovky,“ upozorňuje MUDr. Valešová. Podle průzkumů Očních klinik NeoVize přitom vyplynulo, že 79 % dotázaných v kontaktních čočkách spí. „Když jednou za rok člověk usne v kontaktních čočkách, nic se nestane. Ale jsou lidé, kteří si je přestanou vyndávat trvale – a to už je problém,“ dodává primářka.

Zdravotní důvody
Pokud vám není dobře a „leze“ na vás viróza, chřipka či jiné onemocnění, kontaktní čočky raději vyndejte. „Následný rozvoj nemoci může způsobit zánět spojivek a zhoršit podmínky pro nošení kontaktních čoček,“ potvrzuje primářka Valešová. To samozřejmě platí i v případě, že dostanete zánět spojivek či jiné onemocnění související s očima. Kontaktní čočky se nedoporučují nosit ani lidem, kteří trpí syndromem suchého oka, jelikož dochází k ještě většímu dráždění, bolestivosti a zarudnutí. Snášenlivost kontaktních čoček mohou rovněž ovlivnit některé léky, včetně antikoncepce, která může způsobovat suchost očí. Proto pokud nějaké medikamenty pravidelně berete, poraďte se o vhodnosti používání čoček s očním lékařem či kontaktologem.

Alergie
Někteří lidé mohou mít alergickou reakci na materiál, z něhož jsou kontaktní čočky vyrobeny. Ale i v případě, že jste alergičtí například na pyl, prach, plíseň, srst zvířat a podobně, čočky nejsou příliš vhodnou alternativou a mnoho lidí s krátkozrakostí, dalekozrakostí či astigmatismem se vrací raději k brýlím. „Oční alergie je důsledkem poruchy imunitního systému. Naše oči při ní reagují na alergeny, jako je například pyl, plíseň, srst zvířat nebo roztoči. V momentě, kdy se alergeny dostanou do očí, způsobí podráždění oční spojivky, která se zanítí. Oči začnou svědět, pálit nebo opuchat,“ popisuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno. Kromě vyndání kontaktních čoček je důležité také zamezení kontaktu s alergenem. Například v případě alergie na pyl se doporučuje v měsících, kdy je výskyt alergenu v ovzduší maximální, omezit pobyt venku a po příchodu domů oči důkladně propláchnout. Pokud přeci jen použijete čočky, jsou opět vhodné ty jednodenní, které večer vyhodíte.

Sport a prašné prostředí
Právě při sportování mnoho lidí vsází na kontaktní čočky, jelikož jim umožňují snazší pohyb než brýle na nose – a navíc nehrozí rozbití skla. Čočka ovšem může během prudkého pohybu vypadnout, posunout se, anebo ji může sportovec omylem vyjmout při otírání potu. Vždy proto mějte po ruce náhradní čočky a také při sportu noste ochranné brýle, které zamezují vniknutí nečistot či hmyzu do oka. Čočky není vhodné nosit ani při pobytu v prašném prostředí.

Problém vyřeší laserová operace
Málokterý nositel kontaktních čoček si uvědomuje, že nesprávné zacházení s čočkami může mít i fatální následky. „Když jsem pracovala v nemocnici, viděla jsem velké množství lidí, kteří měli devastující komplikace z nošení kontaktních čoček. Způsobili si infekci, vřed na rohovce a u některých těchto pacientů problém skončil v lepším případě dlouhodobým ročním léčením, hojením a jizvou. V horším případě může dojít i k tomu, že vřed neudrží celistvost rohovky a proděraví se. Kontaktní čočky jsou z tohoto pohledu mnohem nebezpečnější než laserová operace oka, které se přitom lidé často obávají více,“ sdílí své poznatky z praxe primářka Valešová. Laserové operace dokážou zbavit krátkozrakosti, dalekozrakosti i astigmatismu a osvobodí lidi s dioptrickou vadou od nutnosti nosit brýle i kontaktní čočky. Právě obtíže s kontaktními čočkami jsou podle průzkumu Oční kliniky NeoVize druhým nejčastějším důvodem, proč lidé podstupují laserovou operaci očí – tuto motivaci uvedlo 16,42 % respondentů. Laserová operace se provádí ambulantně, bez narkózy, je bezbolestná a rychlá. „Na našich klinikách v Praze a v Brně máme nově nejrychlejší laser na světě, který působí na oko pouhých 10 vteřin. Potřebujeme tedy spolupráci pacienta jen 10 vteřin, což je čas, během nějž dojde k jednomu mrknutí! Po tak krátkou dobu zvládne hravě spolupracovat každý pacient a nemusí se proto zákroku vůbec bát,“ ubezpečuje docentka Skorkovská. Od okamžiku, kdy vstoupí pacient na sál, do chvíle, kdy odchází, uběhne okolo 15–20 minut. Také rekonvalescence je velmi rychlá. Už večer většina pacientů sleduje například televizi a druhý den se vracejí do běžného života.

co1.jpg

Víte, že...

 • Do očí si kapejte pouze kapky, které jsou určené pro kapání při nošení kontaktních čoček.
 • Nositelé kontaktních čoček by měli pravidelně navštěvovat očního lékaře, ideálně jednou za půl roku. Přesto 84 % „čočkařů“ na oční prohlídky k odborníkovi nechodí[1]. „Kontaktní čočky ovlivňují povrch oční rohovky, což není pouhým okem rozpoznatelné. Vyšetření na štěrbinové lampě, které případné změny odhalí, zabere 10 minut, lidé by je měli pro své zdraví obětovat,“ doporučuje MUDr. Lucie Valešová.
 • Průzkum rovněž ukázal, že 71 % uživatelů nosí prošlé kontaktní čočky a 45 % dotázaných si před nasazením či vyjmutím čoček někdy neumylo ruce.
 • Kontaktní čočky kombinujte s brýlemi, aby si oči „odpočinuly“.
 • Je důležité vybrat kontaktní čočky od renomovaného výrobce a dodržovat pokyny ohledně jejich používání a údržby. Kdo se rozhodne nosit čočky, měl by tuto skutečnost vždy konzultovat s odborníkem – nejde totiž jen o stanovení počtu dioptrií. „Je nutné znát zakřivení oka, jeho průměr a také ohniskovou vzdálenost, která je jiná než u brýlí,“ upozorňuje docentka Šárka Skorkovská.
 • Kvalitní laserovou operaci obou očí s doživotní zárukou (například NeoLASIK HD) lze podstoupit již od 42 tisíc korun včetně předoperačního vyšetření a pooperační péče. Při rozložení počátečních nákladů do deseti let vychází laserová operace na zhruba 350 Kč měsíčně. Pro srovnání: balení kontaktních čoček, roztoku a pouzdra stojí v průměru 500 Kč na měsíc. K tomu je třeba připočíst náklady na brýle, protože pouze s kontaktními čočkami fungovat nelze.
 • Při volbě varianty s doživotní zárukou už není nutné laserovou operaci odkládat, až se vada „usadí“ nebo u žen čekat, až budou mít děti. Odborníci doporučují jako nejvhodnější dobu pro zákrok ranou dospělost, tedy kolem 20. roku.
   
   [1] Zdroj: Průzkum Očních klinik NeoVize z roku 2016