Jistě víte, jak je příjemné, když přijdete k někomu na návštěvu a první, co zaznamenají vaše smysly, je libá vůně, která se z nitra prostor line. Určitě se i řada z vás snaží ve své domácnosti patřičně upravit „vzdušný design“. To je chvályhodné a je také pravda, že například ve Středomoří se v minulosti hosté vítali i směsí různých vůní. Jak ale uvádějí některé průzkumy uveřejňované v poslední době, není každá vůně zrovna zdraví prospěšná, ba co hůře, dokonce organismu škodí.

Přírodní versus syntetická chemie
Domov si můžete navonět vekou řadou vonných výrobků. V mnoha obchodech jsou k dostání vonné tyčinky, svíčky obyčejné i gelové, aromatické esence a olejíčky, potpourri (sušené okvětní lístky), kadidla a jiné v podstatě přírodní zdroje vůní. Na druhé straně můžete pořídit různé deodoranty vzduchu ve spreji, osvěžovače, gely, stromečky do aut a podobně. V zásadě se všechny zmiňované výrobky hodí pro jiná prostředí a příležitosti. Těžko si představit zapálenou aromalampu v autě nebo „Svěží vůni borovice“ ve spreji ve vánoční domácnosti.

V bytech, domech i některých veřejných prostorách se využívají přírodní vonné látky, stejně tak jako chemické přípravky. Zase platí, že pro čajovnu zvolíte spíše vonnou tyčinku a v restauraci budete očekávat jen lehkou esenciální vůni, která by neměla přebíjet vůni jídel. Automaticky si řeknete, že syntetické osvěžovače vzduchu budou škodlivější než přírodní, ale ne vždy je to pravda.

Pozor na vonné tyčinky
Samozřejmě, že přírodní materiály jsou méně rizikové. Nicméně hoření dokáže neškodné látky přetvořit v pravý opak. Spalováním vznikají totiž polycyklické aromatické uhlovodíky a řada z nich má rakovinotvorné účinky jako například benzo(a)pyren. Vonné tyčinky jsou tak podle výzkumu zdrojem nebezpečných emisí. U vonných svíček se dá říci, že jsou bezpečnější, ale i tak je řada uvolňujících se látek považovaná za alergeny nehledě na to, že při hoření testy prokázaly stovky organických sloučenin.

Dáte si chemický koktejl?
Testy Ústavu chemie a analýzy potravin Vysoké školy chemickotechnologické v Praze dále prokázaly celkem nepříjemná zjištění i o druhé sortě výrobků, totiž těch syntetických. Při podrobnějším prozkoumání vybraných tekutých parfému, elektrických osvěžovačů, sprejů a podobných výrobků se došlo k závěru, že jedenáct z celkově třiadvaceti výrobků obsahuje benzen, který Světová zdravotnická organizace považuje za prokázaný lidský karcinogen. Negativně ovlivňuje tvorbu kostní dřeně a je doloženo, že může způsobit některé druhy leukémie. Další látky, které byly zjištěny, jsou kupříkladu toluen, styren, xyleny a takzvané musk sloučeniny, působící na reprodukční systém.

Zase ta děravá legislativa
Málokdo z těch, kteří v domácnosti používají umělé vůně, tuší, že má doma výrobky, které neprošly řádnou toxikologickou studií a jejichž účinky na organismus jsou neznámé. Jako hlavní problém se ukazuje skutečnost, že v naší legislativě je nedostatek vytvářející pro šíření nebezpečných výrobků dostatek prostoru. V praxi pro tyto produkty neexistují žádné normy, pouze směrnice o obecné bezpečnosti výrobků, která nám říká, že výrobce musí na trh dodávat bezpečné výrobky. To se dá ale těžko posuzovat, když není všeobecně určeno, kolik které látky může v domácnosti maximálně být.

Zdroje: VŠCHT, SZÚ, MF

Máte rádi provoněné prostory? Jaké aromatické přípravky doma používáte? Odradí vás zmíněné informace od používání některých z nich? Co by si zasloužili naši zákonodárci za chatrný systém kontroly?

Reklama