64039643230fa-obrazek.jpg

„V České republice se stalo, že po zásahu od nekvalifikovaného člověka jedna pacientka oslepla. Dnes máme už kolem dvou set podobných případů a zdá se, že jich bude tisíce. Je proto klíčové, aby tyto zákroky prováděli skutečně kvalifikovaní lidé. Pokud zákrok provádí málo kvalifikovaný lékař nebo dokonce nelékař, riziko komplikací je až dvojnásobné. Riziko nekrózy se tedy zvyšuje a častěji dochází i k infekcím, protože tito lidé nevědí, jak zákroky správně provádět,“ vysvětloval doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc. na tiskové konferenci Společnosti estetické a laserové medicíny s názvem (Ne)bezpečná estetická medicína.

Nekvalifikovaných „odborníků“ přibývá, a to ve všech směrech estetických zákroků, dokonce i zubaři mohou být podvodníci. „Odhalili jsme dokonce falešnou zubařku na Karlově náměstí, která tam trhala zuby ve stejné budově, kde sídlí stomatologická komora. Bohužel počet nelegálních aplikací je stále vysoký a máme odhady, že až 10 % zákroků v Praze provádí laici. Máme i případy, kdy manikérky nebo kadeřnice nabízí aplikaci botoxu či výplní za poloviční cenu, protože si na tyto procedury najímají nelegálně lékaře z Ukrajiny. Jen letos jsme nahlásili osmačtyřicet takových pracovišť, kde jsou porušovány předpisy,“ šokoval Šmucler.

Estetická medicína a její rizika

„Ve světě estetické medicíny existují různé techniky, které se dají rozdělit na neinvazivní a invazivní. Neinvazivní metody zahrnují např. radiofrekvenční lasery, zatímco invazivní metody mohou zahrnovat aplikaci jehliček nebo různých látek pod kůži, což je často používáno ke zlepšení kvality pleti nebo redukci tukových zásob. Například výplně kyselinou hyaluronovou jsou velmi oblíbené, protože snižují riziko komplikací a lze je i rozpustit. Existují však také trvalé materiály, u kterých je v případě komplikací léčba mnohem náročnější,“ podělila se na tiskové konferenci o důležité informace MUDr. Kateřina Klauzová, MBA.

Motivace, která vede lidi k zákrokům bývá různá, někteří chtějí vypadat lépe, zatímco jiní touží po určitém společenském uznání. Bohužel, některé příběhy z médií ukazují, že i tyto touhy mohou vést k extrémním případům. Například „kočičí žena“ Jocelyn Wildenstein chtěla zaujmout svého manžela, který miloval kočky, což vedlo k extrémním zákrokům na jejím obličeji. Výsledek jí ovšem přinesl spíše posměch než kýženou pozornost. Dalším příkladem je influencerka z USA, která se rozhodla pro sérii zákroků na tvarování těla v nevhodných podmínkách, což vyústilo v rozsáhlé infekce a deformace. Podobně, některé kosmetické řetězce nabízejí levné a rychlé procedury, ale často bez kvalifikovaného lékařského dohledu a s pochybnými materiály, což může mít neblahé následky.

„Také je potřeba upozornit na černý trh. V zahraničí je známý tzv. „Brazilian Butt Lift,“ při kterém byla zaznamenána i úmrtí kvůli komplikacím po aplikaci tuku do oblasti hýždí. Stejně tak je rozšířený nelegální prodej napodobenin výplňových materiálů, které mohou být levné, ale nebezpečné. Jsou popsány případy slepoty po aplikaci těchto neoriginálních výplní nebo po tzv. „glitter botox party“, kdy si účastníci v rámci večírku sami aplikují výplně. Tento trend vede k dalším rizikům a komplikacím,“ upozorňovala dále Klauzová.

Kdo by měl estetické zákroky provádět a jaká jsou rizika?

„Je důležité, aby tyto zákroky prováděl certifikovaný lékař ve zdravotnickém zařízení a za sterilních podmínek. Předejdete tak komplikacím, jako jsou infekce nebo alergické reakce. Pokud není lékař schopen případné komplikace řešit, může to vést k vážným problémům. I při zákrocích prováděných lékaři existují rizika, například po aplikaci botulotoxinu může dojít ke komplikacím, ale lékaři jsou školeni, aby je správně ošetřili,“ uvedla opět MUDr. Kateřina Klauzová, MBA a dodala: „Komplikace po aplikaci umělých materiálů mohou zahrnovat otoky, modřiny, svědění nebo dokonce nekrózu (odumření tkáně), což může mít velmi nepříjemné následky pro pacienta. Například u výplní na bázi polymeru akrylátu mohou problémy nastat až po několika letech, což je dáno jejich specifickými vlastnostmi. Další rizika přicházejí s používáním laserových přístrojů. I zde je nezbytné, aby proceduru prováděl odborník, který rozumí nastavení přístroje i specifikám jednotlivých tkání, jinak může dojít k popáleninám nebo dalšímu poškození.“

Jak se rozhodovat a čeho se vyvarovat?

Při výběru lékaře pro estetický zákrok se ujistěte, že má odpovídající kvalifikaci, dlouhodobou praxi a že pracuje ve zdravotnickém zařízení. Ověření kvalifikace je možné přes Českou lékařskou nebo stomatologickou komoru. Vyhledejte si recenze, ale současně buďte obezřetní vůči falešným hodnocením. Osobní konzultace vám pomůže si udělat představu o kvalitě služeb.

Buďte opatrní i při zvažování cen zákroků, vyhýbejte se nabídkám s výrazně nižšími cenami, než je obvyklé, protože to může znamenat použití nekvalitních materiálů nebo nedostatečnou kvalifikaci odborníka. Je lepší investovat do kvalifikovaného lékaře, který má za sebou roky praxe a potřebné certifikace, než riskovat své zdraví u nekvalifikovaného poskytovatele. Estetická medicína má svá rizika a není vhodné podceňovat důležitost správného výběru lékaře a zařízení. Pokud si nezvolíte kvalifikovaného odborníka, je potom těžké vymáhat kompenzace v případě, že se dojde ke komplikacím.

Zdroj: Autorský článek