Ostrov Severního bratra
Ostrov North Brother, který se nachází v East River poblíž New Yorku, se proslavil jako nemocnice, která byla založena v roce 1885 a ubytovávala pacienty kvůli nekažlivým chorobám, jako je například tyfus. Třeba pacientka Mary musela proti své vůli v nemocnici zůstat poté, co se zjistilo, že je nositelkou této nemoci a neúmyslně nakazila několik lidí. Později se Riverside Hospital stala léčebnou pro drogově závislé. Nemocnice i ostrov byly opuštěny v 60. letech 20. století a od té doby jsou nepřístupné, zejména kvůli problémům s chátrajícími budovami.
Foto: Wikimedia/Thomson200/CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication
Hadí ostrov
Hadí ostrov se nachází jen kousek od brazilského pobřeží, asi 93 mil od Sao Paulo. Tento ostrov je domovem jedovaté zmije kopiníka zlatého. Hadi se z důvodu nedostatku přirozených predátorů přemnožili a vzhledem k jedovatosti brazilské námořnictvo zakázalo vstup. Navzdory obrovskému množství zvířete na ostrově je zmije považována za kriticky ohroženou.
Lazzaretto Vecchio
Když ve středověku Evropu pustošil mor, byl roku 1423 založen malý ostrov Lazaretto Vecchio jako karanténní zóna pro nakažené. Odhaduje se, že mor si vyžádal až 500 obětí denně, takže pro archeology nebylo překvapením, když zjistili, že se na ostrově nachází několik míst s hromadnými hroby. Nyní je na ostrov vstup zakázán, ale připravuje se jeho zpřístupnění. V budoucnu se chystá vybudování muzea, které se bude obsahově věnovat neobvyklé historii ostrova.
Foto: Wikimedia/Powermelon/Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication
Rafinérie Brio Superfund
V okrese Harris v Texasu byla vybudována chemická továrna a skládka toxického odpadu. Po roce 1982 se vedle skládky začaly stavět domy. Jenže lidem, žijící v této oblasti, se objevovaly chronické nemoci a další zdravotní problémy a navíc malým dětem často diagnostikovali leukémii. Bylo také zjištěno, že toxický odpad kontaminoval místní vodní systém. Agentura pro ochranu životního prostředí umístila toto místo v roce 1985 na seznam nejtoxičtějších pracovišť a v roce 1992 chemické společnosti vyplatili obyvatelům odškodné ve výši 207 milionů dolarů.
Laboratoř jaderných zařízení v Georgii
Vzhledem k tomu, že v 50. letech 20 století hrozila studená válka a Spojené státy uvažovaly o vozidlech s jaderným pohonem, rozhodli se tehdejší vědci postavit podzemní prostory a ozářit jak vojenská vozidla, tak i prostředí, aby viděli účinky. Celý prostor byl v roce 1971 z neznámých důvodů uzavřen, opuštěn a všechny vchody byly zasypány, takže je nebylo možné ani prozkoumat.
Foto: Wikimedia
Zdroj: edgeofyesterday, latimes, atlasobscura, cdc.gov
Čtěte také:
Nový komentář
Komentáře
Hadi se přemnožily... Čím dál lepší, paní Čížková!