Měření tlaku nás čeká prakticky při každé běžné prohlídce u lékaře. Zjištění jeho hodnot totiž patří mezi základní informace, které vypovídají o našem zdravotním stavu. Pokud je tlak vyšší, hrozí nám vážné zdravotní komplikace. O čem je řeč?

Mnozí lidé jsou zjištěním, že mají vyšší krevní tlak překvapeni. Není divu. Obvykle totiž, alespoň zpočátku, nepociťují žádné příznaky. Ne nadarmo se také o vysokém tlaku (hypertenzi) mluví jako o „tichém zabijáku“. Naše tělo totiž ničí pomalu a nenápadně. Právě proto je nutné mít ho, jak se říká, pod kontrolou. Normální hodnota u dospělého člověka je 120/80 mm Hg.

O co vlastně jde?

Krevní tlak je síla, kterou krev působí na stěny našich cév. V okamžiku stahu srdce je tlak nejvyšší, označovaný jako systolický - laicky „horní“. Mezi dvěma stahy, kdy se srdce plní krví, krevní tlak klesá a označujeme jej jako diastolický - laicky „dolní.“ O hypertenzi hovoříme ve chvíli, kdy jsou hodnoty vyšší než 140/90 mm Hg. A jak se k takovým zdravotním problémům vlastně člověk „dopracuje“? Stačí k tomu relativně málo. Nejčastěji jde o nadváhu, přejídání, nadměrné požívání alkoholu, zvýšený příjem soli v potravě (Češi pojídají v průměru dokonce dvakrát více soli, než doporučuje Světová zdravotnická organizace), nedostatek pohybu, stres a kouření - jedním slovem nezdravý životní styl. Připočítat také často můžeme i genetické dispozice. V takových případech lékaři mluví o tzv. primární hypertenzi, která přestavuje asi 95%. Dlužno říci, že u některých pacientů (okolo 5%) je pak zvýšený krevní tlak důsledkem jiného onemocnění, např. nemoci ledvin nebo jejich cév, hormonální či neurologické poruchy aj. Pak jde o tzv. sekundární hypertenzi.

Tři stadia nemoci

Vysoký tlak zpočátku nepůsobí žádné potíže. V prvním stadiu nemoci člověk většinou nepociťuje žádné potíže. Prvními neurčitými projevy může být také bolest hlavy, únava či poruchy spánku. Pokud se pacient neléčí, dostává se do druhého stadia nemoci, které se již projeví aterosklerotickými změnami na tepnách. Srdce musí přečerpávat krev pod zvýšeným tlakem. Tento stav se již ukáže na záznamu EKG nebo na ultrazvukovém vyšetření, jímž je možné změřit tloušťku svaloviny levé komory. Pokud není ani v tomto stadiu hypertenze odhalena a léčena, může již dojít k závažným zdravotním komplikacím, kdy dlouhodobě namáhaná levá srdeční komora vypoví službu a dochází k srdečnímu selhání.

Kdy jde o život

Vysoký krevní tlak urychluje proces aterosklerózy (kornatění tepen), kdy se ve stěnách tepen postupně ukládají tukové látky. Tepny jsou v důsledku toho postupně zužovány, případně až zcela uzavřeny. Konečným výsledkem je porucha prokrvení příslušné části organismu. Nejzávažnější důsledky obvykle mívá postižení věnčitých (koronárních) nebo mozkových tepen. Nejzávažnější komplikací je cévní mozková příhoda, k níž dojde v důsledku krvácení nebo prasknutí výdutě aorty. Pacienti ve třetím stadiu hypertenze často také trpí ischemickou chorobou srdeční, kterou provází dušnost, bolest na hrudníku a bušení srdce. Postiženy bývají i oční cévy, což může vést až k závažným problémům se zrakem. V neposlední řadě bývají poškozeny i ledviny, v nichž vzniká nefroskleróza. Postupně se snižuje funkce ledvin, až dojde k jejich selhání. K těmto závažným komplikacím ale vůbec nemusí dojít, pokud je hypertenze dobře léčena.

Jste hypertonik?

Pokud vám právě lékař naměřil vyšší krevní tlak, znamená to pro vás velmi důležitý životní okamžik. Nic už nebude (nebo by nemělo být) jako dřív. Čekají vás totiž změny životního stylu. Nejdůležitější bude omezení konzumace soli, alkoholu a vyloučení kouření. Pokud jste obézní, budete muset s váhou dolů. S tím ostatně souvisí i pravidelný pohyb a omezení stresových situací. Co se týká farmakologické léčby - z ordinace budete pravděpodobně odcházet i s receptem na některá antihypertenziva - tedy léky na snížení krevního tlaku.

Pomoci umí i příroda

optitensinNovinkou v léčbě a prevenci hypertenze je doplněk stravy OptiTensin společnosti Walmark. Vyrábí se z extraktu Olivovníku evropského, který obsahuje důležitou složku oleuropein. Tato látka se nachází jak v olivovém listí, tak i v olivách. Oleuropein příznivě ovlivňuje a reguluje krevní tlak a zároveň podporuje rozšíření cév. OptiTensin je vhodný pro všechny osoby, které mají tlak vyšší než 120/80 . Lze ho také doporučit lidem s vysokým cholesterolem nebo zkrátka všem, kteří chtějí preventivně potížím s hypertenzí předejít a chtějí pečovat o své srdce. Není však vhodný pro těhotné a kojící ženy. Není vhodný také pro osoby s nízkým krevním tlakem.

Reklama