Velice zajímavý příspěvek k dnešnímu tématu zaslala čtenářka Silva. Upozorňuje na to, že děti jsou v počítačích často schopnější než rodiče, ale nedovedou se bránit kyberšikaně.
Je na rodičích, aby dětem pomohli s obranou vůči šikaně. A ta číhá i na internetu, jak upozorňuje čtenářka Silva...
Dobrý den, co dětem hrozí na internetu?
S počítačem jsou naše děti sžité víc než my. Ochránit je před jeho možnými riziky je ale na nás. Dnešní mladá generace tráví u počítače spoustu času, s tím už zřejmě nic nenaděláme. V surfování po internetu jsou děti často zkušenější než rodiče, a jejich sebevědomí tím roste. Jenže právě tady číhá nebezpečí, které je může dostat do značně rizikové situace.
- Nebezpečí zvané Kyberšikana
Není výjimkou, že důvěřivé dítě zveřejní své osobní údaje či fotky na internetu, a pak se stane obětí agresivních slovních výpadů, terčem výhrůžek emaily, smskami, komentováním na blozích, a to ze strany spolužáků nebo i cizích lidí. Jejich cílem je získat nadřazenost nad obětí a v důsledku strachu ji kontrolovat. Dítě by se mělo poučit, že osobní informace nikam uvádět nesmí! V anonymním prostředí se každý může vydávat, za koho chce. Dítě si třeba myslí , že našlo virtuálního kamaráda, a přitom jde o něčí hloupý vtip, nebo hůř, stahuje se nad ním síť promyšleného plánu dospělého se špatnými úmysly.
Přimět po čase dítě k setkání je hračka. Může to ovšem dopadnout tragicky. Rodič proto musí vědět, s kým se jeho dítě kamarádí jak v životě reálném, tak i virtuálním. Dítě neumí nebezpečí odhadnout.
- Co není pro dětské oči?
Děti se dokážou šikovně proklikat k čemukoli, a tak mohou zhlédnout agresivní filmy či hry, materiály pedofilní či s násilným obsahem nebo pornografii. Toť vše negativně ovlivňuje jejich psychiku a může prohlubovat tolerance k podobnému obsahu. Rodiče by měli děti chránit programy s názvem parental control. Ty omezují možnost přístupu na internet, filtrují nevhodné weby apod. Lze je získat v antivirových nebo internet security balíčcích.
Touto tématikou už se dost let zabývám.
Hezký zbytek dne,
Silva
Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.
Téma dne 21. června 2013: Děti a internet
- Chodí vaše děti na internet?
- Zajímáte se o to, co tam dělají?
- Máte nějaký systém kontroly?
- Určujete jim čas, který mohou trávit na počítači, potažmo na netu?
- Mění se nějak přístup vašich dětí k internetu jak stárnou?
- Myslíte si, že může být internet pro děti škodlivý či dokonce nebezpečný, anebo naopak prospěšný?
Své příspěvky k tomuto tématu posílejte nejpozději 21.6.2013 do 15.00 hodin a e-mailovou adresu redakce (viz níže). Dárek tu máme tentokrát připravený hned pro tři přispěvatelky, respektive pro jejich děti. Jde totiž o deskovou hru ABAKU – magickou hra s čísly od firmy Efko, která určitě zlepší matematický prospěch každého poškoláka.
- Redakční e-mail: Redakce@zena-in.cz
- Heslo (předmět e-mailu): DETI A NET
- Hru ABAKU můžete vyzkoušet online: Abaku (klikni)
Nový komentář
Komentáře
Znám dobře tuhle stolní hru, dostala jsem ji k narozeninám včetně stolní hry wautip. A musím říct že jsem s objěmi hrami moc spokojená.
Rikina — #1
Kolikrát člověk uveřejní věci, které mohou být lehce zneužity
Nejen důvěřivé dítě. Spoustu osobních údajů zveřejňují vesele i dospělí, a vůbec jim to nepřijde divné.
Jenom tady co se člověk nedozví o zdánlivě anonymních přezdívkách. A lidi to píšou zcela bezelstně a dobrovolně.