Byli jsme tři sourozenci, tři bratři,“ vypráví pan Jiří. „Jako první dostal infarkt prostřední bratr Miroslav, a to ve svých 39 letech. Po deseti letech zemřel. Nejstarší bratr Ladislav měl infarkt v 54 letech a v 64 letech také zemřel.“ Onemocnění bratrů i předchozí rodinná anamnéza přiměly pana Jiřího k zamyšlení, zda i on netrpí podobnou chorobou. „Poté, co měl infarkt Miroslav, jsem se dostal do Fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Udělali mi odběry krve a bylo mi řečeno, že jsem čekatel na infarkt.“ Tehdy se psal rok 1989 a panu Jiřímu bylo 34 let. V tak nízkém věku málokdo přemýšlí o podobných onemocněních a komplikacích. Nezájem o hodnoty svého krevního tlaku a hladiny cholesterolu se však nemusí vyplatit. Z výsledků ankety nedávno provedené mezi našimi čtenáři vyplývá, že hodnoty obou rizikových faktorů zná jen polovina z vás!

Panu Jiřímu je dnes 64 let. Od doby, co mu byla stanovena diagnóza, chodí pravidelně 2 - 3x do roka na odběry krve a užívá léky na snížení cholesterolu a na vysoký tlak. „Předtím, než jsem se začal léčit, jsem se cítil hodně unavený a nezvládal běžné denní činnosti naplno. Po začátku léčby jsem se začínal cítit lépe, zvládal jsem více aktivit, které mi vydržely až dodnes,“ popisuje pan Jiří. Hraje pravidelně tenis, jezdí rád na kole a užívá si aktivně vnouče.

Pan Jiří má dvě dcery. „Starší dceři je 39 let a je, jak se říká, čekatelkou na léky, byť žije zdravý životní styl, zdravě jí a pravidelně několikrát týdně sportuje. Mladší dceři je 35 let, a i přes to, že se vyhýbá tučným jídlům a má pravidelný pohyb, léky na cholesterol od letošního roku již užívá.“

Díky léčbě, pravidelnému užívání léků a dodržování životosprávy si pan Jiří může užívat plnohodnotný život. „Jsem moc vděčný svým lékařům. Navíc pro mne užívání léků nepředstavuje díky takzvané fixní kombinaci žádný problém, protože místo několika tablet na tlak užívám jenom jednu. O to je vše ještě snadnější,“ uzavírá své vyprávění pan Jiří.
 

Reklama