Minizahrádky ve skleněných lahvích nebo akváriích vypadají nejen krásně, ale jsou kupodivu i velmi nenáročné na údržbu. Pokud dodržíte pár zásad, můžete se těšit kouskem přírody, který bude ozdobou vašeho bytu.

Rostliny pěstované ve skleněných nádobách můžeme rozdělit do dvou kategorií.

  • Rostliny pěstované v dobře uzavřených skleněných nádobách si vytvoří vlastní mikroklima, takže nevyžadují zvláštní péči a postarají se samy o přísun vody i kyslíku. Důležitý je ovšem výběr vhodných druhů rostlin s pomalým růstem, který nezaplní nádobu v krátkém čase. Vhodné rostliny:: netíky, drobný šplhavý fíkovník, různé druhy kapradin, pepřinec a další

V těchto podmínkách není dobré pěstovat kvetoucí rostliny, odumřelé okvětní lístky by na dně zahnívaly.

  • Kvetoucí rostliny jsou vhodné do nádob otevřených, kde k nim máte dobrý přístup. K pěstování se hodí třeba drobné odrůdy orchidejí, nebo miniaturní begonie.

JAK ZAČÍT?

  • Výběr nádoby. Záleží jen na vás, které tvary se vám líbí. Může to být demižon, kulaté akvárium, hezká starožitná lahev či terárium ve tvaru starého skleníku. Inspiraci najdete ve fotogalerii
  • Nádobu dobře vymyjte, nejlépe nějakým desinfekčním prostředkem, a nechte ji dobře oschnout.
  • Na dno nádoby nasypte drobný štěrk, dřevěné uhlí a rašelinovou půdní směs. Pokud má nádoba úzké hrdlo, vytvořte si z kartonu kornout a sypte substrát pomocí něj.
  • Upravte povrch tak, aby měl mírný svah, udělejte důlek a zasaďte první rostlinku.
  • Pokud se vám do nádoby nevejde ruka, musíte sázet pomocí tyček. (Je to podobné, jako když jíte čínskými hůlkami.) Ale v zahradnických potřebách jsou k dostání i speciální nástroje.
  • Okolí zasazených rostlinek udusejte a pak zalijte malým množstvím vody po stěně nádoby.
  • Nádobu postavte poblíž okna, ale dejte pozor, aby na ně nedopadaly ostré sluneční paprsky.

JAK SE O MINIZAHRÁDKU STARAT?

Pár hodin po výsadbě nechte nádobu otevřenou, pak teprve uzavřete. Než se rostlinky uchytí, budou se občas stěny nádoby rosit, ale je to jen dočasný stav. Po nějakém čase si rostlinky vytvoří svůj vlastní ekosystém a nebudou potřebovat ani zálivku, ani větrání.

foto: facebook Love for all seasons

Jak se vám líbí? Máte nějaké zkušenosti s takovým pěstováním? Napište nám do diskuze pod tento článek

Reklama