Při zkoušení jarního oblečení opět nastal ten okamžik pravdy, kdy jste se museli svléknout v kabince obložené ze všech stran zrcadly. A v této situaci nejde faldíky a špíčky, které si nosíme od Ježíška, přehlédnout. Argument, že se vám nechce chodit do přeplněných posiloven a tělocvičen neobstojí. Malé domácí fitness si lze pořídit i domů. Stačí vám k tomu pár metrů místa, několik tisíc korun, a především pevná vůle. Jinak se časem promění rotoped na věšák oblečení a žebřina bude sloužit jako sušák ručníků. Ale pozor! Pokud jste nikdy necvičili, je třeba se to naučit právě ve veřejném fitcentru. Jinak si totiž spíš ublížíte, než abyste svému tělu prospěli. A stejně tak vám odborníci doporučí, i když máte soukromou posilovnu, občas do té veřejné zajít. Srovnání s tím, jak cvičí a vypadají ostatní, nikdy neuškodí. Navíc nabídka cvičicích strojů v posilovně je mnohem širší, než jakou si můžete dovolit doma, proto to bude příjemné zpestření.

Základem každé domácí posilovny by měl být rotoped, případně kvalitnější ergometr. Na něm se rozcvičíte, rozehřejete své tělo a svaly. Zároveň také posilujete svůj kardiovaskulární systém, tedy srdce a cévy. Na rotopedu byste měli šlapat déle než dvacet minut. Do té doby tělo využívá okamžitou energii, teprve potom odčerpává tu uloženou "na horší časy". Přitom odborník či sportovní lékař by vám měl poradit, při jaké tepové frekvenci šlapat, pokud chcete zhubnout a jaké hodnoty jsou nevhodnější pro posilování svalů. To, že se zapotíte, ještě totiž nic neznamená.
Nejjednodušší rotopedy koupíte už za pět tisíc korun, kvalitní však stojí zhruba trojnásobek. Na displeji si můžete sledovat nejen správnou tepovou frekvenci, ale některé vás dokonce upozorní, když se pohybujete mimo doporučené a nastavené rozmezí. Do zahřívací zóny jsou vhodné také běžecké pásy, stepper nebo nejnověji takzvané vlny, u kterých se pohybujete podobně jako na kolečkových bruslích.


K posilování doma potřebuje víceúčelovou lavici, jednoruční činky a žebřinu. Za celé toto vybavení zaplatíte kolem deseti tisíc korun a poslouží k posílení a protažení celého těla. Musíte však vědět, jak na to. To vás naučí opět trenéři ve veřejné posilovně.
Samozřejmě si můžete cvičení zpestřit na různých posilovacích strojích. Do domácnosti většinou kupujete víceúčelové, které se různě nastavují a přestavují, aby sloužily k posílením co nejvíce svalů. Na to byste měli pamatovat i při jejich nákupu a také věnovat pozornost tomu, aby byly poměrně mohutné a robustní. Máte tak větší šanci, že odolají zátěži a nikde nic nepraskne a nepřetrhe se a nezačne drhnout či zasekávat se. A nezapomínejte také, že tělocvičnu si zařizujete na léta. A pokud ji budete opravdu pravidelně používat, změní se vaše kondice i schopnosti. Potom oceníte mnohem větší zátěž a více závaží.


Pokud chcete posilovně věnovat celou místnost, vyberte nejlépe pokoj orientovaný na sever či východ. V létě vám tady nevylezou teploty na nesnesitelných čtyřicet stupňů, kdy je nad lidské síly i ležet, natož se hýbat. Ideální teplota na cvičení se pohybuje kolem dvaceti stupňů. A nezapomínejte ani na přívod čerstvého vzduchu.
Na podlahu lze použít zátěžový koberec, přestože se v něm drží prach. Ale na to stačí kvalitní vysavač, který zpravidla doma máte, protože uklízíte i v dalších místnostech. Podlahy, jako je dlažba, dřevo nebo laminát, se sice dobře udržují, ale na cvičení jsou tvrdé. Ideální je speciální gumová podlahovina,  která se používá i ve veřejných tělocvičnách. Metr čtvereční ovšem stojí kolem tisícikoruny. Podobnou službu vám ale udělá i měkčené PVC, které koupíte zhruba za třetinovou cenu.
K základnímu vybavení domácí posilovny také patří velké zrcadlo. Nikoli proto, abyste mohli pozorovat, jak se vám zeštíhluje pas a rostou svaly, ale abyste si kontrolovali, zda cviky provádíte správně. 


ilustrační foto Fit Classic
Reklama