Chuť vydat se na výlet a poznat něco nového by byla, ale v hlavě žádný nápad? Inspirujte se geolokační hrou GEOFUN. Stačí vám jen chytrý telefon, do něhož si nahrajete průvodce, jímž se necháte zábavnou i poučnou formou provést po nejrůznějších koutech České republiky. Projekt, na kterém pracuje parta mladých nadšenců, už má tisíce hráčů. Jak přesně funguje, na to nám odpověděla scénáristka her, Nikola Fenyková.

NikolaJak GEOFUN funguje?
Cílem hry je vytáhnout lidi ven, aby poznali něco nového. Zajímavá místa, která jsou třeba i pozapomenutá. Mohou ji hrát jednotlivci, skupiny i rodiny s dětmi. Všichni ti, kteří ocení, že nemusí trávit čas dohledáváním tras a zajímavostí na nich. Na našich stránkách si zkrátka najdou podle plánované lokality konkrétní výlet a do svého chytrého telefonu si stáhnou aplikaci. Toto doporučuji udělat už doma nebo všude tam, kde máte připojení k wifi. Aplikace je přece jen dost velká, takže to nějaký čas trvá.

Takže máme v telefonu aplikaci. Co teď?
Hra je založená na GPS souřadnicích, bez nutnosti přístupu na internet. Vše se pak děje offline. Jakmile přijdete na místo podle konkrétních souřadnic, hra se sama spustí. A pak už není nic jednoduššího než poslouchat průvodce. Naviguje vás a říká, jakým směrem se vydat. Ukládá vám ale také různé úkoly, často záludné, které prověřují, zda jste se soustředili na informace, které vám o místě řekl.

Jsou i nějaké jiné úkoly?
Ano. Průvodce je interaktivní, takže umí zobrazovat text, přehrávat audio i video. Hráči tak v rámci různých úkolů skládají puzzle, fotí, natáčí vtipná videa… Podle toho, co jim virtuální průvodce zadává za úkoly. Hráči za každou hru sbírají geonky, což jsou vlastně body. Ty si hráči střádají na virtuální geokonto a mohou za ně získat různé ceny. Existují i geohodnosti. Je jich deset, nejvyšší je Geomaršál. Her postupně přibývá, takže hráči, kteří nehrají, mohou hodnosti i ztrácet.

To vypadá, že mluvíte v „geonštině“.
Je to tak. Existuje celý geoslovník. Třeba hráče nazýváme geosrandisté a jednotlivé hry geosrandy. Ale existuje celá řada dalších pojmů. Pokud se hráči potkají, oslovují se „Géčko“ a mají mezi sebou i speciální pozdrav – rukou z palce a ukazováčku vytvoří písmeno G. Rádi bychom v rámci hry také dali hráčům možnost, aby se na trase seznamovali, georandili. Naši technici už vyvíjejí novou funkci aplikace.

Kolik jednotlivých her existuje?
Máme jich už přes stovku v rámci celé republiky. Například i v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Krkonoších, Žatci, na Šumavě. Jelikož jsme ale Svitaváci, začínali jsme u nás na Českomoravském pomezí. Tam je proto her nejvíce. Ale pomalými krůčky se rozrůstáme do celé České republiky. A dokonce jsme už spouštěli hru i v Polsku.

vylet

Jak dlouhé jsou trasy?
To je různé. Od půl hodiny výše. Trasa vede většinou v nějakém okruhu. To aby hráč začal v bodě, který je dostupný, a do něj aby se také vrátil a nemusel se dlouze vracet k autu. Výjimkou jsou snad jen některé trasy v Orlických horách, ale tady mohou k návratu na místo startu využít například cyklobusy. Na rozcestí se tu mohou rozhodnout, do kterého cílového bodu chtějí dojít.

Existuje jeden průvodce pro všechny hry?
Ne, liší se podle lokality. Někde jsou průvodce her historické či pohádkové postavy, ale coby průvodce máme i pana hraběte Kinského. Oslovili jsme jej, aby se namluvil trasu Na kole s hrabětem Kinským údolím řeky Orlice po šlechtických sídlech.

Jak nová hra vzniká?
Našimi zákazníky jsou aktéři cestovního ruchu, takže infocentra, destinační společnosti, ale mohou to být i komerční subjekty. Kdokoli, kdo by chtěl provést lidi regionem. Někdo má o trase jasnou představu, někdo ale takovou představu nemá a dá nám volnou ruku. V té chvíli se pohybujeme v regionu a snažíme se vymyslet vhodnou trasu. Projdeme si ji, abychom objevili případné překážky, ale i zajímavosti, které z mapy nevyčtete. Pak už přijde na řadu příprava scénáře.

Zní to lákavě, ale na kolik taková „geosranda“ vyjde?
Pro hráče je celá aplikace zdarma. Stačí ji jen stáhnout.

Co je to GEOFUN?

Mobilní aplikace pro chytré telefony s operačními systémy Android a iOS, při které vás průvodce provede zábavnou a soutěžní formou po nejzajímavějších místech v regionu. Hra vychází z populárního geocachingu, ale svou povahou je mnohem akčnější a dobrodružnější. V podstatě se jedná o geolokační zábavnou hru nové generace, kde nestačí pouze místo najít a „checknout se“, ale můžete v rámci ní plnit i různé úkoly. Ty vám průvodce během hry sdělí.  Průvodcem je vždy někdo místní, který dané město či region výborně zná a dobře poradí.

Více informací naleznete ZDE.

Čtěte také:

Reklama