Dalo by se říct, že Darina (32) má vše, co si kdy přála. Rodinu, hodného muže, krásný dům… Přece jen jí ale něco chybí ke štěstí. Tedy jejímu manželovi. Ztratila totiž chuť na sex a neví, jak tomu čelit.

„Můžu potvrdit zcela bez přehánění, že sex k životu absolutně nepotřebuji. Netvrdím, že spolu s manželem vůbec nespíme, ale já se k tomu musím vždy dost přemlouvat. A o tom, že bych si to nějak užívala, nemůže být ani řeč. Dělám to jen kvůli němu,“ svěřuje se Darina s tím, že rozhodně nejde o vysokou frekvenci. Zhruba jednou do měsíce.

women

Než se jim narodil první syn, bylo vše jinak. „Nedá se říct, že bychom se milovali nějak enormně často, ale tak jednou za týden většinou ano. Po narození Adámka se to ale změnilo. Ne že by mě to vůbec nebavilo, ale kdyby si o to muž neřekl, sama bych nezačala. Celé se to ještě zhoršilo po narození druhého syna,“ přiznává mladá maminka, které se chuť k intimnostem nevrátila ani po dvou letech od porodu.

Neustále se vymlouvám, nebo manžela rovnou odmítám. Nevím ale, jak dlouho to ještě vydrží. Je kvůli tomu pořádně naštvaný a já nevím, co dělat. Nechat ho, aby si zvykl, že se jednou do měsíce podvolím, nebo se mám přemáhat častěji, i když je mi to protivné?“ neví si rady Darina.

Zeptali jsme se sexuoložky a psychoterapeutky MUDr. Hany Fifkové

„Rozdíl v chuti na sex je v dlouhodobých vztazích častým problémem. Rozložení bývá tradiční – muž má chuť větší a žena menší. Rozdíly mezi mužskou a ženskou sexualitou jsou dány rozdílností mužského a ženského reprodukčního systému. Ten mužský si můžeme představit jako takovou továrnu na spermie s non stop provozem a dobře biologicky podmíněným exportem. Ženské rozmnožování je úplně jiné – uvolňuje se jedno vajíčko za měsíc a ženská sexuální potřeba je závislá na mnoha proměnných, z nichž typ vztahu, ve kterém žena žije, a sexuální kompatibilita s partnerem hrají významnou roli.

Ženy často říkají, že je pro ně dlouholetý partner něco jako otec a bratr najednou, nejbližší člověk, kamarád a parťák, otce jejich dětí, ale rozhodně ne atraktivní sexuální partner. Zdá se, že čím příbuzenštější vztah k partnerovi, tím hůře pro sex.

Řešení je složité. Na zvýšení chuti u žen, které jsou zdravé a žádná látka jim v těle neschází, neexistuje žádný lék – ono totiž není co léčit. Manželská poradna ve chvíli, kdy ve vztahu partnerů vše kromě sexu funguje, nemá co radit.

Přizpůsobení sexuálního tempa potřebám muže nic neřeší, ba právě naopak, čím víc se žena nutí, tím méně se jí chce.

Aritmetický průměr obou potřeb (například každou středu a lichou sobotu) nefunguje úplně stejně.

Párům, které si chtějí zachovat možnost se v posteli sejít alespoň občas, nezbývá než frekvenci přizpůsobit tempu ženy. Je to stejné, jako když bude chtít fyzicky silnější a fyzicky slabší partner společně zdolat vrchol hory – ten silnější musí na toho slabšího počkat.“

hanafifkova

Kdo je sexuoložka a psychoterapeutka MUDr. Hana Fifková?

  • Je autorkou knih O sexu s Hankou, Erotické fantazie žen, Transsexualita,
  • publikuje v odborných i populárních časopisech, přednáší na odborných konferencích,
  • přednáší sexuologii na PF UK Praha a věnuje se sexuální výchově ve školách,
  • je členkou Sexuologické společnosti ČLS JEP, Psychiatrické společnosti ČLS JEP a České psychoterapeutické společnosti,
  • je předsedkyní sekce dětské sexuologie Sex. společnosti ČLS JEP.

Čtěte také:

Reklama