slys

Snad každý z nás už zažil nepříjemnou situaci, kdy slyšel hluk, šumění a jiné nepříjemné zvuky, které však nikdo další ani nezaslechl. V lékařské terminologii se tento problém nazývá tinnitus.

Jenom v Evropě každoročně přibudou statisíce nových pacientů, kteří si stěžují na chronické zvuky v uších. A čísla stále stoupají. Znepokojující je fakt, že už nejen starší, ale stále víc mladých lidí si stěžuje na toto nezřídka naštěstí jen dočasné postižení. Z lékařských ordinací jsou známy případy teenagerů, kteří tinnitus „chytili“ na hlučných koncertech a diskotékách s burácející hudbou.

Příčiny poruchy jsou různé: poruchy prokrvení, nadměrné zatížení hlukem v zaměstnání nebo i ve volném čase (discmany, rockové koncerty), dále může jít o následky potíží v oblasti krční páteře, na vině může být i stres nebo poruchy látkové výměny.

Pomůže spánek

V případě, že se tyto cizí zvuky v uších ohlásí poprvé – může jít například o zvonění, pískání až po zvuk připomínající hluk pneumatického kladiva – měli bychom se nejprve za všeho nejdřív pořádně vyspat.

Jestliže se tinnitus projeví i po dostatečném odpočinku, měl by se postižený dopravit co nejrychleji jako pacient k odborníkovi na nemoci ušní, nosní a krční (ORL). Pokud lékař zjistí poškození jemných vlasových buněk (sluchové buňky) ve vnitřním uchu, běží o čas. A na obnovu ho moc nezbývá.

Ušaři nacházejí ve většině případů poškození vnitřního ucha v důsledku nedostatečného prokrvení a zahájí obvyklé léčení. To spočívá v každodenní aplikaci infuzí, kterými lze dosáhnout podstatného zlepšení stavu orgánů vnitřního ucha.

uchoVedle vyšetření zevního zvukovodu a bubínku (otoskopie) a následného sluchového testu (audiogram) se mohou ukázat jako nutná i další vyšetření. U této poruchy totiž existuje téměř čtyři sta druhů příčin a jejich kombinací.

„Mnoho lidí se s onemocněním nedokáže vyrovnat bez větších stresů a depresí, ale ani v případě úporných potíží neztrácejí nemocní naději, protože po zjištění všech okolností se dá porucha účinně léčit,“ říká specialista ORL Věroslav Gebouský.

K léčebným metodám patří například komplexní postup, který zahrnuje běžnou medicínu kombinovanou s psychologickým vyšetřením a alternativními postupy – těmi jsou například akupunktura, homeopatie, neutrální terapie, iontoforéza (pomocí galvanického proudu), vysokotlaká kyslíková terapie, masáže reflexních zón na chodidlech, taitchi, biorezonance a podobně.

Potíže lze tlumit

Ošetření laserem a nasazení speciálních infuzí patří k novějším metodám. „Takzvaný lowlevel (tedy úzkoúrovňový) laser má za úkol dodat poškozeným zvukovým buňkám novou energii,“ říká Gebouský. 

Podle něj je mnohoslibná taky takzvaná tinnitus–retraining terapie. „V takovém případě se aplikují speciální zvukové masky, které tlumí vnímání zvuků v uších. To umožňuje převést nesnesitelný tinnitus na jeho snesitelnou variantu, kterou snáší postižený lépe,“ vysvětluje lékař.

Zažila jste někdy nepříjemný šum v uších? Jak jste se mu bránila? Byla jste u ORL specialisty, nebo problém „vyšuměl“ do ztracena?