Některým ženám nevyhovuje česká zdravotní péče, proto si před termínem porodu naplánují „výlet“ do jiné země. A tam, čirou náhodou, porodí. Jiné nastávající maminky mají skutečně neodkladnou cestu do zahraničí a vrátit se nestihnou - miminko se narodí o pár dnů či týdnů dříve. Mohl by to být i váš případ? Pak se mějte na pozoru.

Mít Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) nestačí

Díky členství v Evropské unii máme tu výhodu, že nám neodkladnou zdravotní péči ve smluvním zdravotnickém zařízení bez problému poskytnou v kterémkoli členském státu pouze na základě klasické modré zdravotní průkazky s unijními hvězdami. A díky dohodám i v několika dalších smluvních zemích. Jenže s jejím proplácením už je to složitější.

Evropský průkaz zdravotního pojištění je platný v zemích Evropské unie: Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a po dobu přechodného období po brexitu i ve Velké Británii. V rámci dohod ale platí také v Norsku, Lichtenštejnsku, Islandu či Švýcarsku. V naléhavých případech vám poslouží také v Srbsku nebo Severní Makedonii.

Pojišťovna uhradí lékařskou péči, hospitalizaci či léky jen do té výše, jak je běžné v dané zemi. Takže se vám sice dostane naprosto stejné péče jako tamním obyvatelům, ale stejně tak za ni i zaplatíte.

obrazek.png

Například v Polsku je ošetření smluvním lékařem zdarma, s výjimkou stomatologa. Ten provádí bezplatně pouze několik málo výkonů, za ostatní platíte spoluúčast až do výše 100 %. A stejně tak můžete doplácet i za léky a zdravotnické prostředky. Tyto doplatky vám už vaše pojišťovna neproplatí. Ve Francii platíte spoluúčast například za laboratorní testy (40 %) nebo za léky (až 85 %). Přehled výše spoluúčasti naleznete ZDE.

  • Myslete i na fakt, že pojištění nekryje případný transport do domácí země, nebo repatriaci ostatků.

Pozor dejte i na to, aby vaše pojišťovna nevyhodnotila porod v zahraničí jako plánovanou akci. Ošetření musí být neodkladné a neplánované. Na plánovaném porodu je třeba předem se dohodnout se zdravotní pojišťovnou.

Ani cestovní pojištění není všemocné

Poctivě se před každou cestou do zahraničí pojistíte, navíc s vysokým limitem pojistného plnění? V případě porodu nebo i komplikací ve vysokém stupni těhotenství vám to nemusí být nic platné. Pojišťovny mají ve svých podmínkách, do jakého termínu nastávající maminky v souvislosti s jejich těhotenstvím pojišťují. To se u každé pojišťovny liší. Hranice pojistitelnosti se pohybuje kolem 26. až 30. týdne těhotenství. Většinou se ale pojistka už nevztahuje na vaše porozené miminko, což je další z komplikací! Potíže s financováním zdravotní péče o novorozence nastávají zvláště v zemích mimo EU.

  • Vždy proto pečlivě čtěte smluvní podmínky a obzvláště výjimky, které z nich vyplývají.

Čtěte také:

Reklama