Paní Jana Tomášková (33) žije sama s dětmi, Honzou (14) a Jakubem (12), v Karlových Varech. Staršímu synovi bude letos již patnáct let, ale není schopen samostatně se najíst, umýt se nebo se postavit, protože je handicapovaný. Vždy bude odkázán na pomoc druhých. Nyní potřebuje k rehabilitaci nový přístroj – motomed. O příspěvek požádali Konto BARIÉRY.

Honzíkovi po narození zjistili lékaři krvácení do mozku, které zapříčinil těžký porod. V prvním roce života, po CT mozku, mu byla určena osudová diagnóza: Kvadruspastická forma dětské mozkové obrny. „Paní neuroložka nám citlivě, ale na rovinu vysvětlila, že Honzík zůstane fyzicky i psychicky handicapovaný,“ vzpomíná Jana. „Sdělila nám, že nikdy nebude schopen vést normální život, zůstane nepohyblivý, odkázán na pleny a pomoc ostatních.“

Honzíkova otce toto zjištění šokovalo, nesmířil se s osudem, který byl přisouzen jeho synovi. I když mu Jana porodila ještě druhé, zdravé dítě, situaci nezvládl a rodinu opustil. Jana odmítla dát Honzíka do ústavu, kde pro něj již bylo připravené umístění. Rozhodla se vzdát se práce a zasvětit celý svůj budoucí život péči o nemocné dítě. V té době jí bylo devatenáct let.

Ani dnes Jana svého rozhodnutí v žádném případě nelituje. O Honzíkovi mluví s láskou, nadšeně vypráví o jeho vášni ke sportu a o tom, jakým je skvělým společníkem. Sice je schopen říci jen pár slov, ale i těmi mamince naznačí, aby mu zapnula televizi, když má začít box. Miluje staré české filmy, jeho oblíbeným je U pokladny stál.

Honzík pravidelně navštěvuje léčebnu v Košumberku, kde si našel kamarádku a první dětskou lásku. Jsou spolu v kontaktu i mimo pobyt v léčebně, pravidelně si týden co týden volají. Honzíkova malá přítelkyně je mentálně postižená, ale bez problémů artikuluje. Vloni nastoupila do první třídy a přes telefonní sluchátko učí Honzíka abecedu a postupně i celá slova.

Paní Tomášková je skutečná hrdinka, která odložila vše stranou a žije jen pro svého nemocného syna. Otec jejích dětí s nimi již třináct let nežije a o své syny se žádným způsobem nezajímá. Již sedm let neplatí ani výživné. Finančně rodinu podporuje Janina matka a sestra. Pro Honzíkova bratra Jakuba je teta Míla opravdový poklad. S maminkou, která se musí nepřetržitě starat o Honzíka, se nemá šanci dostat kamkoli na prázdniny a užívat si bezstarostného dětství. Právě s tím Janě vypomáhá v největší míře její sestra. Bere Kubu na hory, v létě na dovolenou a vůbec mu věnuje spoustu času. Jana si nedokáže život bez pomoci rodiny a kamarádů vůbec představit.

Nedávno požádala Konto BARIÉRY o finanční dar na pořízení motomedu – rehabilitační pomůcky pro Honzíka. Zjednodušeně řečeno se jedná o rotoped ovládaný počítačem, který přebere za dítě práci a dál s ním hýbe a procvičuje ho, i když dítě již přestane samo cvičit. V současné době Honzík využívá této pomůcky na rehabilitacích, kam ho maminka musí vozit. Po dalších z mnoha operací, které se letos uskuteční, by ho ale již potřeboval mít doma. Cena motomedu činí celkem 142 774 korun. Polovinu této částky paní Jana obdržela jako příspěvek od města Karlovy Vary, odboru zdravotnictví a sociálních věcí. Druhou polovinu však musí uhradit ze svých prostředků. Proto nyní doufá v pomoc Konta BARIÉRY.

 

Pokud chcete i Vy Honzíkovi pomoci, můžete tak učinit prostřednictvím Konta BARIÉRY. Založte si na svém účtu trvalý příkaz k zasílání pravidelného příspěvku a posílejte třeba i 50 Kč měsíčně. I malá pomoc se počítá. Konto bariéry pomáhá již 15 let rodinám s podobným osudem, který potkal Honzíka a paní Janu.

Více najdete na stránkách www.kontobariery.cz