houby.jpg

Foto: Profimedia

Na šatech, tričkách a dokonce i taškách. Tento trend roste jako houby po dešti. Věda, která studuje houby, známá jako mykologie, je nečekaným hitem, který se letos vkradl do jarních kolekcí. Zajímavostí je, že podle portálu Lyst dokonce vzrostl zájem o články na internetu obsahující slovo „houba“ o 37 %.

Jaro je vhodnou dobou, kdy se můžete inspirovat přírodou a vynést různé druhy flóry a fauny prostřednictvím potisků. Z botanického hlediska jsou květiny nejopakovanějším motivem v jakékoli verzi. Letos se však mezi motivy objeví i houby.

FotoJeet.jpg

Stella McCartney jaro/léto 2022, Rodarte jaro/léto 2022 / Foto: Profimedia

Návrhářka Stella McCartney používá tento motiv na šatech a topech v různých barevných kombinacích, jako jsou červená a bílá nebo modrá a žlutá. I americká módní značka Rodarte sází s jarní kolekcí na houby. V případě zakladatelek značky Kate a Laury Mulleavy je inspirací rodina. Jejich matka je umělkyně a otec botanik specializující se právě na houby. Šaty sester, které uzavřely jejich jarní přehlídku, vlastnoručně namalovala jejich maminka a svým způsobem také evokovaly jejich otce.

Houby najdeme i v dalších kolekcích. Například návrhářka Marina Moscone vsadila na houbové motivy na kabátu gobelínového typu s kožešinovými detaily a na blejzru, který byl houbovými vzory vyšívaný.

profimedia-0608545640.jpg

Del Core před podzim 2022 / Foto: Porfimedia

I Daniel Del Core je trochu posedlý mykologií. Ve své kolekci před podzimem 2022 předvedl houbové klobouky. „Hlava jako houba, ale s nádechem tajemna,“ napsala italská firma před pár dny na Instagram ke snímkům s tímto doplňkem.
 
Raoulovi Mishrovi trvalo téměř šest měsíců, než dokončil výšivky v podobě exotických hub na své Haute Couture róby. Ty představil už loni v kolekci jaro/léto 2021 „Jsou mistrovským inženýrským dílem samy o sobě,“ přemítal tehdy designér pro Vogue.

FotoeeJet.jpg

Rahul Mishra Haute Couture jaro/léto 2021 / Foto: Profimedia

Další způsob, jakým se houby v roce 2022 dostávají do světa módy, má více společného s udržitelností než se vzory. Pro svou jarní kolekci například Stella McCartney aktualizovala svůj model Frayme s Mylo alternativou kůže z mycelia. Taška z tohoto materiálu je výsledkem její spolupráce se společností Bolt Threads, se kterou poprvé spolupracovala v roce 2017 na veganském Microsilku. Mylo má podobný vzhled jako zvířecí kůže, ale na rozdíl od umělé kůže na polyesterové bázi je zcela přírodní a biologicky odbouratelná.

profimedia-0562351254.jpg

Foto: Profimedia

Zdroje: Módní přehlídky, Bolt Threads,Vogue, Raoul Mishra

Reklama