Neskutečný mazlík, který miluje děti, rodinu i kolemjdoucí. Nejspíš by se skamarádil i se zlodějem - to je dalmatin, jak ho popisuje čtenářka Datura. Přečtěte si tečkované pokračování Atlasu psích plemen...

Země původu: Chorvatsko
Použití: Lovecký, společenský, rodinný pes, vhodný k různým účelům
Klasifikace podle FCI:dalmatin

  • Skupina 6. Honiči, barváři a příbuzná plemena.
  • Sekce 3 Příbuzná plemena
  • Bez pracovní zkoušky
  • Celý standard FCI: Dalmatin (klikni)

Velikost v kohoutku:

  • Psi: 56 až 62 cm
  • Fenky: 54 až 60 cm

Hmotnost:27 až 32 kg
Průměrně se dožívá: 12 let
Chovatelský klub:

Historie plemene...

Původ dalmatina lze zjistit na malbách a z církevních kronik z 16. až 18.století. Dalmatini jsou vyobrazeni na oltářním obraze „Madona s Ježíšem a anděly“  v kostele „Gospa od andjela“ v obci Veli Losinj na ostrově Losinj v Chorvatsku, který pochází s let 1600-1630, a také na fresce v Zaostrogu v  chorvatské Dalmácii. Vyplývá z toho, že původ dalmatinů je ve východním Středomoří, zejména v historické provincii Dalmácii. První popis dalmatinů byl nalezen v chorvatském biskupství Djakovo, a to v zápise biskupa P.Bakice z roku 1719, a také v zápise A.Keczkemetyho z roku 1737. Pes byl pojmenován  latinským názvem „Canis Dalmaticus“ a jejich výška je popisována od 4-5 „Spithamusů“ (stará chorvatská míra). Thomas Pennant ve svém díle Werk „Synopsis of Quadrupeds“ z roku 1771 popisuje toto plemeno jako velmi samostatné a nazývá je „dalmatinem“, přičemž uvádí, že pochází z Dalmácie.

Thomas Bewick popisuje v roce 1790 plemeno jako „dalmatin aneb kočárový pes“. První neoficielní standard sestavil v roce 1882 Angličan jménem Vero Shaw. Tento standard byl v roce 1890 převzal jako první oficielní standard nově založený klub v Anglii.

První standard FCI byl vydán 7.dubna 1955 pod názvem „Dalmacký lovecký pes“.

Vzhled psa a důležité proporce...

dalmatin

Mesocefální (středolebá) hlava, prismatická (hranolovitá) forma se svěšeným uchem. Tělo je pravoúhlé, silné, svalnaté a charakteristicky viditelně tečkované. Pohyb musí být elegantní. Pohlavní dimorfismus musí být zřetelný.

Nezaměnitelná barevnost:

Základní barva je čistě bílá. Černé tečky u černé varianty a tečky barvy jater u hnědé varianty. Tečky mají být symetricky rozmístěné po celém těle, jasně okrouhlé a bez přechodů do bílé základní barvy. Velikost teček by měla být stejná, přičemž v průměru se velikost pohybuje mezi 2 - 3 cm. U hnědé varianty jsou tečky poněkud menší, v průměru asi 2 cm. Tečky na hlavě a na končetinách by měly být přiměřeně menší než na těle. Je žádoucí, aby tečkování bylo i na ocase, kde je také proporcionálně menší než po těle.

Povaha dalmatina...

Příjemná, přátelská, není bázlivý ani zdrženlivý, ani nervózní či agresivní. Aktivní, vlídný, důvěřivý, samostatný a lehce ovladatelný.  Dalmatin miluje vodu a pohyb v přírodě. Má vyvinutý lovecký instinkt.   

Jak o něj pečovat?

Dalmatin je aktivní pes, který miluje pohyb, ostatně jde o původem lovecké plemeno. Bude tedy milovat jakýkoli psí sport, ať už jde o prosté aportování, nebo třeba cnicross.

Jeho exteriéru není třeba věnovat žádno zvláštní péči, avšak při růstu by nemělo být opomíjeno kvalitní krmivo s dostatečným množstvím vitamínů a minerálů, jde přeci jen o většího psa. Výchova by měla být trpělivá, důsledná a laskavá.

Zkušenosti čtenářky Datury, paničky dalmatina Maxe

Když jsme chtěli dalšího psa, rozhodly dcery, že to musí být jedině dalmatin (o prvním Datuřině psu - kokřici Peggy - si můžete přečíst zde: Kokršpaněl vás bude milovat, ale pozor na válení). Viděly totiž film 100 + 1 dalmatin a o jiné rase už se ani neuvažovalo. A tak jim táta přivezl malinkaté puntíkaté klubíčko. Pejsek dostal jméno MAX a rostl jako z vody. A tady bych chtěla upozornit, že dalmatin by měl dostávat ve stravě tablety vápníku. Stalo se mi, že jsem s ním šla na procházku. Najednou se mu rozjely nohy a zůstal ležet na chodníku. Dost mě to vyděsilo, vzala jsem ho do náruče a běžela k veterináři. Ten mě uklidnil, že je to jen nedostatek vápníku, protože hodně rychle vyrostl. Krabička tablet to spravila.

max

Max byl mazlík, děti měl rád, ale naučit ho něco mě stálo skoro nadlidské úsilí. Ne nadarmo se říká, že dalmatin je hodný = blbý. Taky jsem ho dlouho nemohla odnaučit kamarádit se s každým, koho potkáme. Většinou musel být na vodítku, jinak se o každého opřel packami a olíznul mu obličej.

Když už byl dospělý, nechtěl být v domě. Nastěhoval se do boudy našeho prvního psa na zahradu a poctivě hlídal. Ale nevím, co by dělal, kdyby přišel zloděj, nejspíš by se skamarádili.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama