Přečtěte si o zlatých retrívřicích Jessyně a Berrině. O tomto plemeni se říká, že milují vodu a koupání. Jakmile vidí rybník, už jsou v něm. Ale není to úplně pravidlo. Více už v dalším pokračování našeho Atlasu psích plemen.

Země původu: Velká Británie
Použití: Lovecký pes
Klasifikace podle FCI:

  • retrívrSkupina 8. Retrívři, slidiči, vodní psi
  • Sekce 1. Retrívři
  • S pracovní zkouškou
  • Celý standard FCI: Zlatý retrívr (klikni)

Velikost v kohoutku:

  • Psi 56 až 61 cm
  • Fenky 51 až 56 cm

Hmotnost: 30 až 45 kg
Průměrně se dožívá: 12 až 15 let
Chovatelské kluby:

Historie plemene...

Plemeno vyšlechtil v polovině 19. století Lord Tweedmouth. V rodokmenu zlatých retrívrů je pravděpodobně již zaniklý tweedový vodní španěl, dále černí retrívři, irští setři a bloodhoundi. V roce 1868 se narodili první zlatí retrívři. Prvním vystavovatelem tohoto plemene byl další šlechtic, vikomt Harcout. Plemeno bylo uznáno v roce 1903, jméno zlatý retrívr bylo však oficiálně přijato až v roce 1920. Před tím se jim říkalo žlutý nebo také ruský retrívr. Proč ruský? kolem původu zlatého retrívra je několik pověstí a jedna z nich říká, že mají v krvi žluté sy z ruského cirkusu, které Lord Tweedmouth koupil a zkřížil s bloodhoundem.

Vzhled psa...

retrívr

Poměrně velký pes, symetrický, vyvážený, aktivní, výkonný, s vyváženým pohybem; spolehlivý, s laskavým výrazem.

  • Barva
    Všechny odstíny zlaté nebo krémové, ne červené ani mahagonové. Povoleno je několik málo bílých chlupů jen na hrudníku.

Povaha zlatého retrívra...

Poslušný, inteligentní a s přirozenými vlohami k práci; laskavý, přátelský, přívětivý a důvěřivý. Vlídný společník.

Jak o něj pečovat?

Zlatí retrívři nejsou příliš nároční na péči. Zato jsou náročnější na pohyb - přeci jen jde o loveckého psa. Mohou žít s člověkem i v bytě, ale v tom případě se připravte na několikahodinové denní procházky.

Co se týče výcviku, jsou snadno ovladatelní, velice poslušní a chápaví. Milujícímu pánečkovi se snaží splnit každý povel.

Když byl Adam malý, měli rodiče zlatého retrívra. Teď mají doma dalšího...

Berrina

Proč jste si pořídili zrovna zlatého retrívra?
Nepotřebovali jsme ani nevyhledávali žádné velké bojové plemeno, které by nám hlídalo dům, ani naopak malého psa – urafanýho prcka. Zlatí retrívři bývají velmi přizpůsobiví (i k jejich neprospěchu) a dalo by se říct i velmi milí psi. Zároveň jsou velmi chytří a rychle se učí novým povelům a právě přesně takový pes je pro mě ideální.

Retrívr, to je prý vodní živel – je to pravda?
Je to tak, ale nemusí to být vždy zásadou. Náš první retrívr (Jessyna) ucítil vodu (ať už řeku nebo rybník) na víc jak jeden kilometr a od půl kilometru se už tak tak dala udržet. Ale pro změnu, náš druhý retrívr (Berrina) už tolik na vodu není. Ráda si v potoce zaběhá a opláchne se, ale ještě jsem jí neviděl plavat a podle mého to dokonce ani neumí. Na zahradě máme v zemi bazén a ani jí nenapadlo tam vlézt.

Jak to má s baštěním, je to stejný jedlík jako labrador, nebo ne?
Podle všeho by měla jíst stejně jako labrador. Běžně baští granule, ale jinak bývá jako taková naše rodinná myčka a odpaďák. Ačkoliv je to proti výcviku, sní všechno, co spadne na zem ze stolu a necháme ji vylízat i zbytky z talířů. Je to taková její zasloužená pochoutka

Kdy tě nejvíc naštvala?
Nejvíc mě naštve, když přestane poslouchat a zběhne do lesa nebo na pole prohánět srnky a zajíce. Vrací se až po několika desítkách minut a z povinnosti jí musím za to řádně potrestat.

A čím tě nejvíc potěšila?
Těžko říct, čím mě nejvíc potěšila. Dalo by se říct, že snad každý den se najde něco, s čím mě potěší, ať už je to její radost z mého návratu domů, dokonale splněný povel, když se ke mně přitulí nebo když se se mnou dokáže radovat i smutnit. Ale co by mě ze všech věcí potěšilo nejvíc, to je velmi těžké rozhodnout. Možná to, když jasně pochopí, co po ní chci, aniž bych to musel často opakovat nebo dávat nějak víc najevo. Například pozná, že se na ní zlobím a v tu ránu splní v mžiku všechny povely, které jí jsou uděleny. Taky už se přestala tolik zaběhávat za srnkami. Když jsem s ní na procházce a vidí, že se už otáčím a jdu domů, tak mě ihned následuje, předběhne a drží se v mé blízkosti, abych ji pak dlouho nehledal. To mi přijde zajímavý.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.