Zabránit slunečním paprskům, aby naši kůži ohrožovaly ultrafialovým zářením. To je hlavní úkol, který mají v opalovacích krémech UV filtry. A ty mohou být buď chemické, nebo minerální.
5f27f966b0904obrazek.png
Foto: Shutterstock

Chemické filtry

Jde o chemické substance, které se vstřebají do pokožky a uvnitř ní díky chemické reakci přeměňují UV záření v teplo. Na tomto principu pracuje naprostá většina běžně prodávaných opalovacích krémů. Problém je v tom, že mohou způsobovat alergické reakce a naprosto se nehodí například na pokožku ekzematiků.

Kromě toho je dobré vědět, že některé chemické UV filtry mohou v těle vyvolávat reakci způsobující poškození buněčných bílkovin, lipidů i DNA, což může vést až k rakovině. A vědecké výzkumy už u některých UV filtrů prokázaly i schopnost napodobit účinek estrogenů (ženských hormonů), které blokují mužské hormony, a narušují fungování štítné žlázy. Jde o takzvané endokrinní disruptory. Seznam látek, které by měly výrobci kosmetiky nahradit bezpečnějšími alternativami, najdete například na stránkách Mezinárodního sekretariátu pro chemické látky (ChemSec). A pozor, některé chemické filtry se vstřebávají nejen do krve, ale i do mateřského mléka.

Je třeba mít na paměti i to, že opalovací krémy s chemickými filtry účinkují až po půl hodině od nanesení.

Z chemických filtrů navíc nejsou nadšeni ani ochránci přírody. Při koupání se totiž dostávají i do vodní říše a narušují tamní život. 

Minerální filtry

Tyto filtry se do pokožky nevstřebávají, ale zůstávají na jejím povrchu. Utvoří na ní jakýsi ochranný štít, který sluneční záření odráží. Působí tedy už ve chvíli, kdy je nanesete. Nejčastěji používanými jsou oxid zinečnatý a oxid titaničitý. Mohou být čistě přírodního původu, nebo vyrobené chemicky, přičemž vlastnosti zůstávají v obou případech stejné. Odolají vodě a výhodou minerálních filtrů (hlavně oxidu zinečnatého) je i fakt, že odráží UVB i UVA záření.

Minerální filtry mají samozřejmě i své nevýhody. Kromě toho, že na pokožce zanechávají bílý film, se také hůře roztírají. Tyto vlastnosti se zlepšují rozbíjením minerálů na nanočástice. Takové krémy se ovšem nesmí dostat na živé kožní buňky – například na sliznici či do poraněné kůže, kde mohou ovlivňovat struktur buněk.

Poslední nespornou nevýhodou je také cena opalovacích krémů s minerálními filtry. Podle dermatologů se však vyplatí sáhnout hlouběji do kapsy. Hlavně pokud jde o citlivou pokožku dětí – hlavně těch do tří let věku.

5f27f8e6ec56eobrazek.png

 1. Ey! Opalovací krém ve spreji pro děti SPF 50+ BIO (100 ml), 463 Kč
 2. Eco Cosmetics Baby Dětský opalovací krém Neutral SPF 50+ BIO (50 ml), 539 Kč
 3. Bioderma Photoderm Mineral SPF 50+ (100 ml), 450 Kč
 4. Attitude dětský 100% minerální opalovací krém SPF 30 (75 g), 382 Kč
 5. Uriage Bébé Minerální krém pro nejmenší SPF 50+ (50 ml), 449 Kč
 6. Ayan mléko na opalování SPF 35 (100 ml), 445 Kč
 7. Lavera opalovací krém pro kojence a děti SPF 50 (75 ml), 271 Kč
 8. Biosolis SUN MILK KIDS SPF 50 dětské opalovací mléko (100 ml), 282 Kč
 9. WoodenSpoon Opalovací tělové mléko Baby & Family SPF 30 (50ml), 399 Kč
 10. Weleda Sun dětský krém na opalování SPF 50 (50 ml), 272 Kč
 11. Alphanova opalovací krém ve spreji SPF 50 (125 g), 572 Kč

Čtěte také:

Reklama