NE-BE je Společnost pro šíření vlámské a nizozemské kultury a já jsem měla tu možnost seznámit se s dílem vlámské autorky Kristien Hemmerechtsové.

Kristien Hemmerechtsová se narodila v Bruselu v roce 1955. Svoji první povídku napsala až v 26 letech, v angličtině. Jak jsem se dozvěděla, její život i tvorbu významně ovlivnila rodinná tragédie – kdy ztratila dvě děti na syndrom náhlého dětského umrtí v kojeneckém věku. Tahle bolestná zkušenost dává jejímu peru vzniknout hrdinkám, které se musejí vypořádávat s tvrdými ranami osudu.

Výsostným žánrem Kristien Hemmerechts je povídka, ale například pro divadlo zpracovala Tolstého Annu Kareninu.

Na setkání NE-BE se četla ukázka z knihy, která vyjde příští rok v českém překladu –„Čtvrtek odpoledne. Půl čtvrté.“
Na četbě se mi velmi líbilo, že kniha byla nejdříve čtena v rodném jazyce autorky a potom v češtině. A o čem povídková knížka je?

„Ve čtvrtek odpoledne v půl čtvrté zemřela dvanáctiletá Karen Vyncke pod koly staré dodávky, se kterou její učitel psaní na stroji parkoval pravidelně na hřišti u školy a do které se ona, její marocký kamarád Hassan a několik dalších chlapců schovávalo, aby místo nudného vyučování poslouchali Hassanovy báječné příběhy.“
A právě jeden z těchto příběhů – Příběh o klíči byl na setkání čten. Hassanova vyprávěnka o zlém sultánovi, ošklivém jak půlnoc, který se rozhodl zbavit svých krásných synů a svoji ženu vsadil do žaláře, mi velmi připomínala atmosféru Pohádek tisíce a jedné noci. Přestože povídka připomíná pohádkové vyprávění, text na mne působil velmi opravdově a celou scenérii jsem si živě ve své fantazii představovala. Povídka totiž v sobě snoubí několik žánrů – krimi, pohádku, erotiku, drama …..

A na závěr nemohu zapomenout několik slov o NE-BE. Společnost pro šíření vlámské a nizozemské kultury byla založena v roce 1999 v Praze. Od svého založení již uspořádala mnoho akcí a všemožně se snaží upozornit na vše, co souvisí s vlámskou kulturou.

Samozřejmě se můžete i vy stát členy NE-BE a jako členové budete mít například přístup k časopisům a tiskovinám, které NE-BE dostává.
Mladí lidé od 14 do 18 let, členové, mohou také dostávat časopis „Maks“, který dostávají studenti středních škol ve Flandrech zdarma.

Pokud chcete více informací o NE-BE, neváhejte se obrátit na tyto dvě internetové adresy: pellar@post.cz
schurova@c-box.cz  

       
Reklama