Před dvěma dny jsme publikovali článek: Máte krevní skupinu 0? Jezte maso! Tento článek vyvolal ohlas nejen u čtenářek, ale i u odborníků na zdravou výživu.

krevní skupina

Než otiskneme další článek, týkající se nejrozšířenější krevní skupiny u nás, skupiny A, vraťme se ještě krátce k předchozímu článku, týkajícímu se skupiny 0. Dostali jsme zajímavé názory dvou odborníků na zdravou výživu.

Ing. Petr Havlíček: specialista na zdravou výživu, konzultant doplňků stravy Českého olympijského výboru.

Strava podle krevních skupin mě kdysi dávno také nadchla, ale už jsem od toho upustil. Teorie stravy krevních skupin nejsou nijak vědecky podloženy, proto bych je nedoporučoval striktně dodržovat. Jistý návod zde určitě nalezneme, to ano, ale jak říkám, nedržme se ho příliš stritně, neboť dnes žijeme jiným způsobem a stylem života, než tomu bylo v pravěku, konkrétně mám teď na mysli masožravost lidí krevní skupiny 0.

U této skupiny se nedoporučují mléčné výrobky, ale pak může dojít k deficitu vápníku. Já v tom navíc také vidím tak trochu byznys, z hlediska prodeje různých produktů obsahujících vápník jako doplněk stravy.

Existuje sice věda, zvaná nutrigenomika, která se zabývá vztahem mezi genetickou informací a potravinami, ale ta věda je ještě v plenkách, i když v budoucnu má určitě potenciál.

Prof. MUDr. Karel Martiník, DrSc., Institut Zdraví Hradec Králové.

Každé etnikum má svou výživovou pyramidu. Doporučení, co má uvedena skupina jíst. Někteří jsou býložravci - např. Asiati, někteří jsou naopak masožravci. Výživová pyramida se dále liší dle věku, dle nemocí, atd.

Výživa podle krevních skupin má své opodstatnění dle předpokládání typu metabolizmu. Jinými slovy z jakého etnika pocházíme geneticky. Konečné aplikace dle krevních skupin mohou být někdy i „přitaženy za vlasy“.

Základem řešení zdravého životního stylu, nadváhy a obezity je stanovení biologickými, fyziologickými, biochemickými, psychologickými metodami METABOLICKÉHO VZORCE, který odhalí metabolické předpoklady a vady od genetiky, přes hormonální změny, stres. Určí, jak pracuje buňka, buněčná stěna, jak otvíráme receptory (dveře pro přísun energie do buňky nebo jestli je energie spalována v buňkách nebo se ukládá do tukových zásob). Určujeme, jak spalujeme, ukládáme jednotlivé substráty. Jinými slovy určíme, zda chyba je v druhu či množstváí jídla, v délce a intenzitě pohybu, zda máme u jedince hodnotit kalorie a jouly, nebo dodržovat glykemické a insulinové indexy a zátěže. Hodnotíme také vhodnou frekvenci jídla, zda musíme léčit, nebo zvládneme uvedený metabolický stav jinými prostředky. 

Děkujeme za doplňující názory dvou na slovo vzatých odborníků, a příště tedy - opět za jejich účasti - Krevní skupina A.

Související článek: